Jak se v létě starat o trávník?

16. 06. 2021

Jak se v létě starat o trávník?

Letní počasí v našem podnebném pásu bývá nestálé. Tropické počasí se střídá s deštivými dny, a tomu je třeba přizpůsobit i péči o trávník.

Nejvíc práce s trávníkem je samozřejmě na jaře, kdy je třeba trávník provzdušnit provzdušňovačem, přihnojit a dosít, nicméně nejvíce chyb při jeho údržbě se většinou dělá v jeho hlavním vegetačním období. Jestliže je teplo a současně déle a vydatně prší, trávník poměrně rychle roste. V této době by se tedy měl sekat častěji, jenže v deštivém počasí to nemusí být vždy úplně realizovatelné. Jak posekat trávník, když po delší dobu prší, jsme popsali v jednom z předchozích článků ZDE.

Naopak je-li delší dobu suché a slunečné počasí, trávník roste citelně pomaleji a sečení můžeme omezit. V této době se vyplatí mít sekačku v perfektním stavu, přinejmenším je nutné, aby byl nůž dokonale ostrý. Tupý nůž trávu spíše trhá, než seká a roztřepenými konci listů trávník ztrácí podstatně více vody, než když jsou rovně střižené ostrým nožem. Počítejte rovněž s tím, že v suchých dnech bude sečení vířit prach, proto pravidelně kontrolujte prachový filtr u motorové sekačky. Pokud se filtr zanese a motor ztratí část výkonu, při nižších otáčkách bude sekačka hůře sekat. To se samozřejmě opět projeví na kvalitě sečení a ostrým letním sluncem zkoušený trávník bude trpět ještě více.

Jen ostrý nůž může trávník dobře sekat, aniž by třepil konečky listů. Roztřepenými konečky trávník zbytečně ztrácí vláhu.

V těchto dnech rovněž oceníte, je-li vaše sekačka vybavena centrálním nastavením výšky sečení.  Výšku trávníku je více než vhodné přizpůsobit aktuálnímu počasí. Je-li deštivo, můžeme sekat trávník nižší, pokud je ovšem déle horko a sucho, nastavte výšku nejméně na 5 cm. Trávník sice nebude tak reprezentativní, ale vyšší trávník daleko lépe udržuje nad zemí příznivější mikroklima. Půda se méně zahřívá a pomaleji vysychá.

Má-li trávník suché letní dny přežít ve zdraví, bude nutné jej pravidelně zavlažovat. Trávník nikdy nezalévejte přes den, kdy je horko a prudké ochlazení vodou my mu způsobilo šok. Pokud nemáte v zahradě instalovanou automatickou závlahu, která se sama spouští pravidelně v noci, trávník zalévejte nejdříve po osmé hodině večer, kdy už slunce ztratilo sílu. Závlaha musí být dostatečně vydatná, jinak nemá velký význam a budete jen plýtvat vodou. 1 m2 trávníku je doporučeno zalít alespoň 5 l vody. Na malou předzahrádku asi vystačíte jen s hadicí, pro závlahu větších zahrad je určitě vhodnější použít zahradní postřikovač.

Trávník samozřejmě i v létě potřebuje přísun živin, které podpoří jeho zdravý růst a odolnost.  Hnojivo by mělo obsahovat zejména dusík, fosfor, draslík, vápník a hořčík. Hnojivo ovšem aplikujeme jen před deštěm, aby nedošlo ke spálení trávníku.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

15. 04. 2024

Nevím jak vy, ale já se pokaždé těším na jaro, až se všechno opět zazelená a rozkvete. S nadšením vždy vytlačím sekačku…

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

12. 04. 2024

Naše děti čerstvý hrášek vyloupaný z lusků milují. Pěstování je přitom snadné, a tak jim ho můžeme dopřát až do podzimu.

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

11. 04. 2024

Letos to chvíli vypadalo, že matka příroda jaro přeskočí a ze zimy bude rovnou léto. Teplé počasí nás sice potěšilo,…

Jak efektivně odstranit plevel ze záhonů a chodníků

Jak efektivně odstranit plevel ze záhonů a chodníků

10. 04. 2024

Plevel - nenáviděný nepřítel každého zahrádkáře. Nejenže kazí vzhled záhonů a chodníků, ale také může zabraňovat růstu…