Jak se v létě starat o trávník?

16. 06. 2021

Jak se v létě starat o trávník?

Letní počasí v našem podnebném pásu bývá nestálé. Tropické počasí se střídá s deštivými dny, a tomu je třeba přizpůsobit i péči o trávník.

Nejvíc práce s trávníkem je samozřejmě na jaře, kdy je třeba trávník provzdušnit provzdušňovačem, přihnojit a dosít, nicméně nejvíce chyb při jeho údržbě se většinou dělá v jeho hlavním vegetačním období. Jestliže je teplo a současně déle a vydatně prší, trávník poměrně rychle roste. V této době by se tedy měl sekat častěji, jenže v deštivém počasí to nemusí být vždy úplně realizovatelné. Jak posekat trávník, když po delší dobu prší, jsme popsali v jednom z předchozích článků ZDE.

Naopak je-li delší dobu suché a slunečné počasí, trávník roste citelně pomaleji a sečení můžeme omezit. V této době se vyplatí mít sekačku v perfektním stavu, přinejmenším je nutné, aby byl nůž dokonale ostrý. Tupý nůž trávu spíše trhá, než seká a roztřepenými konci listů trávník ztrácí podstatně více vody, než když jsou rovně střižené ostrým nožem. Počítejte rovněž s tím, že v suchých dnech bude sečení vířit prach, proto pravidelně kontrolujte prachový filtr u motorové sekačky. Pokud se filtr zanese a motor ztratí část výkonu, při nižších otáčkách bude sekačka hůře sekat. To se samozřejmě opět projeví na kvalitě sečení a ostrým letním sluncem zkoušený trávník bude trpět ještě více.

Jen ostrý nůž může trávník dobře sekat, aniž by třepil konečky listů. Roztřepenými konečky trávník zbytečně ztrácí vláhu.

V těchto dnech rovněž oceníte, je-li vaše sekačka vybavena centrálním nastavením výšky sečení.  Výšku trávníku je více než vhodné přizpůsobit aktuálnímu počasí. Je-li deštivo, můžeme sekat trávník nižší, pokud je ovšem déle horko a sucho, nastavte výšku nejméně na 5 cm. Trávník sice nebude tak reprezentativní, ale vyšší trávník daleko lépe udržuje nad zemí příznivější mikroklima. Půda se méně zahřívá a pomaleji vysychá.

Má-li trávník suché letní dny přežít ve zdraví, bude nutné jej pravidelně zavlažovat. Trávník nikdy nezalévejte přes den, kdy je horko a prudké ochlazení vodou my mu způsobilo šok. Pokud nemáte v zahradě instalovanou automatickou závlahu, která se sama spouští pravidelně v noci, trávník zalévejte nejdříve po osmé hodině večer, kdy už slunce ztratilo sílu. Závlaha musí být dostatečně vydatná, jinak nemá velký význam a budete jen plýtvat vodou. 1 m2 trávníku je doporučeno zalít alespoň 5 l vody. Na malou předzahrádku asi vystačíte jen s hadicí, pro závlahu větších zahrad je určitě vhodnější použít zahradní postřikovač.

Trávník samozřejmě i v létě potřebuje přísun živin, které podpoří jeho zdravý růst a odolnost.  Hnojivo by mělo obsahovat zejména dusík, fosfor, draslík, vápník a hořčík. Hnojivo ovšem aplikujeme jen před deštěm, aby nedošlo ke spálení trávníku.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…