Jak sekat trávu, když pořád prší?

01. 06. 2021

Jak sekat trávu, když pořád prší?

Posekat mokrou trávu je problém. To věděli už naši dědové, kteří ji sekali kosou. I sebeostřejší kosa po mokré trávě klouže a obdobně to platí i u sekaček.

Pokud proprší v podstatě několik po sobě jdoucích týdnů, kdy trávník nestačí mezi přeháňkami ani oschnout, stává se sečení trávníku noční můrou. Každý den sledujeme předpověď počasí a vyhlížíme alespoň jeden sušší den, abychom mohli se sekačkou vyrazit do boje s trávou, která je díky dostatku vláhy den ode dne vyšší a vyšší.

Přestože je doporučeno sekat trávník suchý, v určitých obdobích se prostě nedá vyhnout tomu, abychom s naším žacím strojkem nemuseli vyrazit i do mokrého pažitu. Má to však svá úskalí.

Po mokré trávě budou nože klouzat, proto je velice důležité, aby byl nůž u sekačky maximálně ostrý.  Mokrá tráva je těžká, snadno se lepí na vnitřek sekačky a špatně se plní do koše.  Počítejte proto s tím, že se bude lepit i na stěny tunelu, kterým je do koše vyhazována a může jej i pravidelně ucpávat. Pokud se tak stane a budete rukou trávu z tunelu uvolňovat, vždy nejprve zastavte sekačku!

Je také pravděpodobné, že kvůli tomu, aby sekačka mokrou trávu dobře posekala a nehltila se, se s ní budete muset pohybovat pomaleji. To může být problém u sekaček s pojezdem s pevně nastavenou rychlostí. Řešením pak může být v kritických částech zahrady pojezd vypnout a sekačku tlačit vlastní silou pomaleji

Mokrou a přerostlou trávu sekejte raději s nastavením sekačky na větší výšku sečení. Důvody jsou hned dva. Tím prvním je, že sekačka nebude zápasit s velkým množstvím vysokého trávníku. Druhým důvodem je, že výše posazený okraj šasi sekačky umožní noži nasávat více vzduchu, a bude díky tomu lépe plnit koš. Při vysypávání koše pak dbejte na to, aby mokrá tráva nezůstávala nalepená na vnitřních stěnách a nebránila volnému průchodu vzduchu z koše ven. Pokud nemůže vzduch z koše unikat, nemůže do něj ani proudit tunelem od nože. Posečená tráva proto bude plněna jen do přední části koše a bude i častěji ucpávat tunel, kterým je do koše vyhazována.

Jestliže potřebujete mokrý trávník z nějakých důvodů posekat na co nejnižší výšku, je lépe sekat jej nadvakrát – na dvě různá nastavení výšky sečení. Věřte, že je to rychlejší, než se snažit jej posekat najednou a neustále zastavovat a uvolňovat sekačku ucpanou trávou. Pro někoho se tím zároveň zvyšuje riziko, že jej přestane bavit sekačku neustále vypínat a startovat a při uvolňování ucpaného tunelu začne zbytečně riskovat.

Samostatnou kapitolou jsou elektrické sekačky. Ty v žádném případě nepoužívejte v dešti. A pokud je podmínkou pro bezpečnou práci s elektrickou sekačkou použití kvalitního kabelu s nepoškozenou izolací, v mokré trávě to platí dvojnásobně!

 

Autor: PST

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Umíte správně grilovat?

Umíte správně grilovat?

22. 07. 2021

Při grilování dělají někteří lidé zbytečné chyby, které do jisté míry mohou znehodnotit výsledek jejich snažení. Pojďme…

Jak se zbavit mravenců?

Jak se zbavit mravenců?

20. 07. 2021

Mravenci žijící v přírodě jsou vnímáni jako užiteční tvorové. Provzdušňují půdu, uklízejí tlející zbytky rostlin a…