Jak na bohatou úrodu rajčat

24. 04. 2023

Jak na bohatou úrodu rajčat

Nejlepší čas na venkovní výsadbu rajčat závisí na klimatických podmínkách v dané oblasti a na konkrétní odrůdě rajčat. Obecně platí, že rajčata by měla být vysazena až poté, co se dostatečně zahřeje půda a počasí se stabilizuje. Rajčata jsou teplomilné rostliny a potřebují teploty nad 10 °C. Nejvhodnější čas pro venkovní výsadbu rajčat je proto u nás koncem dubna až začátkem května.

Pro nikoho asi nebude tajemstvím, že rajčata můžete pěstovat nejen v záhonech, bohaté úrody se můžete dočkat i na balkónech. Není třeba v tom hledat nějakou složitou vědu, stač dodržet jen několik zásad.

Rajčata potřebují sluneční světlo a teplo, takže hledejte místo, kde budou mít dostatek slunce. Zvolte místo, které je chráněné před silným větrem.

Rajčata preferují půdu, která je dobře odvodněná, lehká a bohatá na živiny. Nejlepší je připravit půdu několik týdnů před výsadbou rajčat, aby se živiny dostaly do půdy. Půdu můžete obohatit kompostem, hnojem nebo jinými organickými hnojivy. Důležité je, aby půda měla pH kolem 6,5 až 7,5, aby byla dostatečně neutrální.

Rajčata potřebují dostatek prostoru pro růst. Mějte mezi rostlinami vzdálenost minimálně 60 cm, aby měly dostatek místa pro šíření kořenů a růst nadzemní části. Pokud sázíte rajčata na řádky, mějte mezi nimi vzdálenost minimálně 90 cm.

Rajčata potřebují pravidelné zalévání, aby se udržela dostatečná vlhkost půdy, půda však nesmí být přemokřená. Zalévejte rostliny hlouběji, aby kořeny mohly dostat vodu až ke kořenům. Pokud používáte hadici, dejte pozor, aby voda nebyla příliš studená, což může poškodit kořeny, nikdy studenou vodou nektropte listy. Pokud máte možnost, použijte dešťovou vodu, která je pro rostliny nejlepší. Chcete-li v půdě udržet vlhkost déle, přikryjte ji mulčí, která vláhu udrží v zemi tím, že bude zabraňovat jejímu odpařování.

Rajčata jsou rostliny, které potřebují pravidelné hnojení, aby se dobře dařila a vytvářela hojné plody. Používejte organické hnojivo nebo speciální hnojivo pro rajčata, které obsahuje potřebné živiny. Hnojte rajčata každé dva týdny a po prvním plodu přidejte fosfor a draslík, což pomůže vytvářet větší a chutnější plody.

Rajčata jsou náchylná k mnoha chorobám a škůdcům, jako jsou plísně, mšice nebo houbové infekce. Použijte preventivní opatření, jako je odstraňování zbytků rostlin, udržování čistého prostředí kolem rajčat.

Víte, že bazalka se k rajčatům hodí nejen na talíři? Pokud mezi rajčata na záhonech zasadíte bazalku, bude odpuzovat některé škůdce. Naopak se vyvarujte sázení rajčat blízko bramborového záhonu. Brambory i rajčata jsou příbuzné rostliny, a tak na sebe mohou vzájemně přenášet některé choroby.

Pro zdravý a hojný růst je důležité řezat rajčata správně. Odstraňujte spodní výhonky a listy, aby se rostlina mohla soustředit na tvorbu plodů. Pokud se vytvoří boční výhonky, které odvedou energii od hlavní rostliny, odstraňte je. Také pravidelně odstraňujte žluté nebo poškozené listy, aby se rostlina mohla soustředit na tvorbu nových plodů.

Pěstování rajčat není těžké, ale vyžaduje trochu trpělivosti a pozornosti. Dodržujte tyto jednoduché kroky a můžete se těšit na zdravé a hojnou úrodu.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!