Jak jednoduše zalévat trávník?

01. 08. 2022

Jak jednoduše zalévat trávník?

Málo co mne rozladí tolik, jako je zmařená práce.  Když něčemu věnujete hodiny, dny nebo dokonce týdny a vaše úsilí nakonec přijde vniveč.

Vypěstovat na zahradě krásný a hustý trávník je otázka mnoha týdnů. Zasejete, hnojíte, sekáte, provzdušňujete, vyhrabáváte a zase sekáte… Je to nekonečná práce.  Pak stačí delší období sucha a vše je ztraceno. Bez zalévání to prostě nejde.  Kropit trávník hadicí má asi smysl jen v případě, že máte před domem trávníček o rozloze 2 x 5 m.  Na větší trávník je smysluplnější použití zavlažovače.

Nejoblíbenější jsou různé mobilní zavlažovače, jelikož u nich není třeba řešit instalaci. Jednoduše je položíte na zahradu, připojíte k nim hadici a pustíte vodu.  Daní za snadné použití je ale nutnost hadci neustále uklízet, jinak vám v trávníku za pár dní zůstane po hadici žlutý pruh. Jenže komu se chce každý den natahovat a smotávat hadici?

Výsuvný impulsní postřikovač HECHT 02677

Podzemní závlaha má v našich končinách stále punc něčeho, co je drahé a náročné na instalaci. Při tom to nemusí být tak docela pravda. Když použijete zdravý selský rozum, zvládnete jednoduchou podzemní závlahu vybudovat sami a ani do kapsy nebudete muset sahat příliš hluboko. Na středně velké trávníky o rozloze 300 – 500 m2 klidně vystačíte i s jedním nebo dvěma postřikovači. Jejich instalace vám zabere jedno odpoledne a už nikdy se nebudete muset tahat s hadicí.

Výsuvný impulsní postřikovač HECHT 02677 je v klidu skrytý na úrovni trávníku, není tedy prakticky vidět, nikde nepřekáží a můžete jej přejet i sekačkou. Jakmile je do něho přivedena voda, tlak jej vysune a impulsní tryska začne rozstřikovat vodu v nastaveném úhlu. Když bude postřikovač umístěn například v rohu pozemku, jednoduše jej nastavíte, aby stříkal jen od plotu k plotu v úhlu 90°. Umístit jej ale můžete i doprostřed pozemku, pak lze nastavit tak, že se bude otáčet neustále dokola a stříkat do všech stran.  Při dostatečném tlaku vody dostříkne až 11 metrů daleko.

Pokud hodláte instalovat jen jeden, nebo dva postřikovače, je instalace poměrně jednoduchá. Nejprve je nutné zjistit, zda máte ve vodovodu dostatečný tlak a průtok, aby bylo možné připojit oba postřikovače zároveň. Většinou by to neměl být problém, jestliže je ale tlak nedostatečný, nezbude vám nic jiného, než každý zapojit samostatně a při zalévání používat nejprve jeden a pak přepnout na druhý.  Pro přivedení vody k postřikovači použijte PE trubku pro závlahy, která je určena pro umístění v zemi.  Nezapomeňte dát na konec trubky drenážní ventil. Ten souží k tomu, aby v trubce nezůstávala voda a v zimě ji nepotrhal mráz. 

V případě, že budete chtít vybudovat systém s více zavlažovacími tryskami, svěřte návrh raději odborníkovi. Výpočet tlaku vody v závislosti na ztrátách v potrubí je poměrně složitý a kdybyste systém navrhli špatně, nemusel by fungovat.

Závlahu můžete spouštět ručně podle potřeby. Pokročilejší možností je použití programovatelné jednotky. Na té lze nastavit čas, kdy se má závlaha spustit. Jednoduše jednotku upevníte na kohoutek a připojíte k ní závlahu.  Nejpokročilejší, ale také finančně nejnákladnější je použití řídící jednotky. Ta v nastavených časech otevírá a zavírá ventily pro několik zavlažovaných okruhů, dokáže ale také zohlednit například jak dlouho nepršelo apod.

 

Autor: PST

 

SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…