Jak chránit skleník před kroupami?

24. 06. 2024

Jak chránit skleník před kroupami?

Počasí se v posledních letech stává stále extrémnější. Teploty ze dne na den mohou kolísat v rozmezí desítek stupňů, extrémní sucha se střídají s přívalovými lijáky a výjimkou nejsou ani kroupy o průměrech několika centimetrů.

Pokud vám kroupy zlikvidují dozrávající úrodu na záhonech, přijde vaše několikatýdenní péče a úsilí vniveč. S tím se ale většinou dokážeme nějak vyrovnat. I tomu se však dá zabránit. Horší však je, když vám kroupy rozbijí skleník. Oprava může znamenat i investici několika tisíc korun. Proto je samozřejmě lepší pokusit se takovým škodám předcházet.

I když mají moderní polykarbonátové skleníky nemusí nutně běžné drobné kroupy nijak poškodit, nárazu kroupy o průměru 5 cm letící rychlostí až 140 km/h odolají jen sotva.

Nejspolehlivějším řešením je v současnosti napnutí speciální sítě nad skleníkem i nad záhony tak, jak to dělají někteří sadaři. Sady tak chrání před kroupami i nálety ptáků. Ovšem takovéto řešení vyžaduje vybudování konstrukce, do které se síť napne, a ne každý má možnost do zahrady pevně ukotvit poměrně vysoké sloupy, které by síť udržely i v silných poryvech větru během bouře.

Existuje však ještě jedno řešení. To sice nemusí být za všech okolností zcela účinné, nicméně je poměrně jednoduché a vyřeší do jisté míry hned dva problémy.

V letních měsících jsou skleníky vystaveny dvěma extrémům. Prvním jsou zmiňované kroupy, a tím druhým je ostré slunce. Před sluncem je vhodné skleník odstínit, aby rostliny ve skleníku netrpěly spalujícím žárem. Pokud jako stínění použijete rákosové nebo bambusové rohože, mohou tlumit i dopadající kroupy. Důležité však je, rohože dobře upevnit, aby je nestrhl vítr.

Když má skleník dostatečně robustní konstrukci, která unese další zátěž, můžete například z latí vyrobit rámy, do kterých upevníte bambusové rohože. Rohože nebudou ležet přímo na výplni oken skleníku a vzduchová mezera zajistí, že se do výplní oken nebude přenášet teplo ze sluncem rozpálené rohože. Tento prostor také zajistí, že se do výplní nebudou přenášet nárazy z dopadajících krup.

Záhony se před kroupami dají ochránit tak, že na d záhonem natáhnete mezi sloupky pevný provaz nebo lanko. Sloupky musí být dostatečně hluboko zasazené, aby je nevyvrátil vítr. Pokud je hlášena bouřka z možným krupobitím, přes napnutý provaz přehodíte netkanou textilii, kterou po stranách ukotvíte ta, baby nad záhonem vytvořila přístřešek ve tvaru A.

Napnutý provaz zároveň dobře poslouží například k uchycení opětných latí u rajčat, aby je nevyvrátil silný vítr.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

12. 07. 2024

Pískoviště na zahradě poskytne dětem hodiny zábavy a zároveň podporuje jejich rozvoj. Hraní na pískovišti rozvíjí…

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

09. 07. 2024

Grilování je oblíbená letní aktivita, která spojuje rodinu a přátele při společném jídle. Jedním z klíčů k úspěšnému…

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

04. 07. 2024

Naše zahrady, stejně jako vše ostatní, podléhají módním trendům. Zatímco naši předkové využívali takřka každý metr…

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

01. 07. 2024

Komár je u nás považován za jednoho z nejotravnějších tvorů. V našich zeměpisných šířkách si komáří kousnutí většinou…