Efektivní zavlažování a úspora vody na zahradě: Praktické tipy a triky

29. 05. 2023

Efektivní zavlažování a úspora vody na zahradě: Praktické tipy a triky

Úspora vody je důležitým tématem, které se týká i našich zahrad. V období sucha, které často zažíváme v letních měsících, je nutné najít způsoby, jak efektivně využívat vodu a minimalizovat zbytečné její ztráty. V tomto článku se zaměříme na několik praktických tipů, jak šetřit vodu ve vaší zahradě.

Trávník

Prvním důležitým krokem je přizpůsobit péči o trávník aktuálním podmínkám. Pokud panuje dlouhodobé sucho, není nutné trávník sekat příliš často. Naopak by se při sečení měla nastavit sekačka tak, aby byl trávník co nejvyšší. Delší trávník totiž poskytuje stínění a ochlazuje půdu, což zpomaluje odpařování vlhkosti. Naopak krátce střižený trávníček bude rychle vysychat a často i přes vydatnou a pravidelnou závlahu na horkém letním slunci vyschne a odumře.

Často vídám rozlehlé zahrady s několika málo ovocnými stromy s dokonale posečeným trávníkem. Majitel vyjíždí pravidelně s malým zahradním traktorem sekat. Stojí ho to nejen spoustu času, ale i nemalé finance za palivo. Půda pod stromy díky krátce střiženému trávníku v horkých dnech rychle vysychá, což má vliv i na kvalitu úrody na stromech. Přitom by se v blízkém okolí možná našel někdo, kdo by si rád lištovou nebo bubnovou sekačkou rád posekal a nasušil vysokou trávu na seno. Pak by stačilo posekat v zahradě jen nejnutnější cesty a na zbytku nechat bujet krásnou kvetoucí louku.

Záhony

Efektivním způsobem zavlažování jsou prokapávací a prosakovací hadice. Tyto speciální hadice mají otvory nebo mikrotrysky, které umožňují postupné a přesné zavlažování rostlin. Umožňují využití vody v maximální míře a minimalizují její ztráty. Prokapávací hadice je vhodná zejména pro záhony, květinové záhony a záhony s výsadbou zeleniny. Stačí ji jednoduše umístit kolem rostlin a voda bude pomalu a přímo dostupná kořenům. Prosakovací hadice je vhodná pro záhony. U této hadice pomalu prosakuje voda celým jejím povrchem, a tak postupně zavlažuje pás půdy okolo sebe.

Prosakovací hadice

Důležitým aspektem šetření vody je také správný čas zavlažování. Nejlepší je zalévat zahradu brzy ráno nebo večer, kdy je nižší teplota a odpařování není tak výrazné, jako ve nejteplejších hodinách dne. Zároveň ráno a večer neutrpí rostliny tak velký šok prudkým ochlazením studenou vodou. Pokud je to možné, používejte i dešťovou vodu namísto pitné vody.

Také zachytávání a využívání dešťové vody je ekologickým a udržitelným způsobem, jak výrazně snížit spotřebu pitné vody na zahradě. Instalace nádrže na dešťovou vodu je jednoduchým způsobem, jak získat dostatek vody pro zavlažování.

Mimo zmíněných tipů je také důležité pravidelně kontrolovat zavlažovací systémy a opravovat případné úniky či netěsnosti. Nenechte vodu zbytečně unikat netěsnícími spojkami hadic, výměna těsnění je otázkou několika korun. Drobné úniky mohou způsobit značné ztráty vody, a proto je důležité udržovat systém v dobrém stavu.

Použití správných zavlažovacích technik, správná péče o trávník a využívání dešťové vody jsou důležitými faktory, které vám pomůžou šetřit vodu. S tím jak se mění klima, je nutné počítat s tím, že zejména v letních měsících nemusí zapršet i několik týdnů. Proto je nutné začít problém řešit včas a s každou kapku vody účelně využít.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…