Domácí kečup snadno a rychle
19. 08. 2022

Věděli jste, že kečup má svůj původ v Asii a první zmínky v Evropě o něm nalezneme již v 17. století?
U nás doma musí být zásoba kečupu neustále. Mladší syn by si jej nejraději dával snad i na buchty. Je však velice vybíravý a kečup jiné značky, než své oblíbené odmítá. Proto byl problém najít recept na domácí kečup, který by mu chutnal. Ovšem nepočítejte s tím, že byste v domácích podmínkách někdy vyrobili kečup stejný, jako jsou ty průmyslově vyráběné. Nejenže si výrobci své recepty bedlivě střeží, jejich kečupy kromě rajčat a koření obsahují i různá barviva, konzervanty a chemická dochucovadla. Proto je zřejmé, že ten doma vyrobený bude pravděpodobně zdravější než drtivá většina kečupů kupovaných. A pokud se vám urodil dostatek rajčat, není důvod to nezkusit!
Na výrobu domácího kečupu bude třeba:
- 1 kg rajčat
- 2 jablka
- 2 cibule
- 2 ks hřebíčku
- 3 ks nové koření
- 5 ks celého pepře
- 2 ks bobkového listu
- špetka skořice
- 50 ml vody
- 80 ml octa
- špetka soli
- cukr
Rajčata spařte krátce ve vařící vodě, oloupejte je a nakrájejte. Cibuli nakrájejte nadrobno, oloupejte a nahrubo nastrouhejte jablka. Vše dejte do hrnce c cca 50 ml vody a přidejte cca 40 ml octa. Koření do směsi dejte v sáčku, aby jej bylo možné později vyjmout. Přiveďte pod pomalu k varu, a za občasného míchání vařte asi hodinu. S teplotou to moc nepřehánějte, aby se směs nepřipálila.
Po hodině vyndejte koření, přidejte cca 15 g cukru a směs tyčovým mixérem důkladně rozmixujte. Kečup můžete ještě nechat na mírném ohni probublávat a chuť doladit přidáním cukru a octa.
Kečup plňte ještě horký do vyvařených sklenic a hned jej zavíčkujte. Sklenice postavte dnem vzhůru a nechte je vychladnout. Nejdéle vydrží uskladněné v chladném a tmavém místě.
Dobrou chuť!
Autor: PST
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?
21. 03. 2023To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem
16. 03. 2023S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku
10. 03. 2023Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?
09. 03. 2023Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí na svých zahradách pěstovat plodiny.…

