Co v zimě pěstovat ve skleníku?

09. 11. 2022

Co v zimě pěstovat ve skleníku?

Většina z nás na podzim skleník vyčistí, zryje a prohnojí záhony a skleník zazimuje. Po celou zimu pak kupujeme zeleninu v supermarketech, abychom měli alespoň trochu vitamínů. Jenže současná ekonomická situace nás asi přinutí svůj přístup přehodnotit.

Při představě, že by se mohl skleník využívat i v zimě, každého asi napadne, že v něm bude muset topit. Naštěstí to není pravda. Při cenách energií by se takto vypěstovaná zelenina řádně prodražila.  Naštěstí existují druhy zeleniny, kterým zima nevadí, některým dokonce zima vyhovuje.  

Některým druhům zeleniny mráz nevadí...

Pokud nemáte skleník, nezoufejte, stejně dobře poslouží i pařeniště, jehož pořízení vyjde násobně levněji než skleník. Jen je důležité myslet na to, že v zimě bývá větrněji než po zbytek roku, a tak je nutné pařeniště proti větru dobře zajistit.

Mezi zeleninu, které zima nevadí patří zejména kapusta. Některým druhům kapusty v chlad dokonce vyhovuje. Kapusta kadeřávek, růžičková nebo hlávková kapusta bez problému zvládají i mráz, a tak je lze v zimě pěstovat i venku Napadlo by vás ale v zimě v nevytápěném skleníku pěstovat mrkev nebo kořenovou petržel? Pěstovat se dá i některá listová zelenina. Vyzkoušejte různé druhy salátu nebo špenát. Ty sice proti silným mrazům tolik odolné nejsou. V posledních letech však na většině území ČR silné mrazy v zimě přicházejí jen zřídka na pár dní. Po tuto dobu zeleninu můžete ochránit zakrytím bílou netkanou textilií.

Samozřejmě i v zimě je třeba záhonky ve skleníku zalévat, ale zalévejte jen když nemrzne.

Jestliže napadne sníh, nezapomeňte jej ze skleníku odklízet, any měly rostliny dostatek světla.  Ostatně sníh je nutné odklízet i ze zazimovaných skleníků, kde nic neroste. Hmotnost sněhu by mohla snadno skleník zničit, což platí zejména u skleníků s polykarbonátovými okny.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…