Co se starým zahradním nábytkem?

05. 04. 2024

Co se starým zahradním nábytkem?

K modernímu domu zahradní nábytek patří. Ať už se jedná o lavičku u domu, nebo sestavu stolu se židlemi a lavicí na terase, nějaký ten kousek nábytku najdeme asi v každé zahradě.

Jenže životnost zahradního nábytku není neomezená. V průběhu roku je vystaven deštivým i slunečným dnům a střídání teplot a vlhkosti se na něm přes veškerou údržbu a péči nemilosrdně podepisují. Jednou proto přijde den, kdy jeho vzhled nezachrání ani nový lak, nebo jeho další používání nemusí být zcela bezpečné. Pak nezbývá nic jiného než jej nahradit novým kouskem. Ovšem vyhodit starý kus zahradního nábytku by bylo škoda, když může ještě pár let dobře posloužit. 

Někdy se například poškodí židle se setu, koupíte proto set nový a zbude vám pár starých židlí, které jsou stále pevné, snad jen trochu ošoupané. Jestliže je jejich použití pořád bezpečné, opatřete je novým lakem a nebojte se experimentovat.

Klidně použijte třeba nějaké pastelové barvy, které budou perfektně ladit s kvetoucí zahradou. V zahradě najděte nějaký klidný koutek, kde vám židle nebo lavice poslouží jako soukromá „zašívárna“. Ideální je místo, kde vám keře a stromy v parném létě poskytnou příjemný stín, kde si v klidu přečtete knihu, nebo si třeba do sluchátek pustíte svou oblíbenou hudbu.

Pamatujte ale na to, že ani dosluhující zahradní nábytek by neměl stát jen tak v trávě. Nejen že by mu nesvědčil kontakt s vlhkou zemí, především by se mohly nohy snadno zabořit do měkké půdy a židle nebo lavice by se mohly převrátit. Navíc jestliže by stál jen tak v trávníku, museli byste jej při každém sekání přemísťovat. Proto je vhodné svůj tajný koutek opatřit nějakým pevným povrchem, ideální je samozřejmě nějaký typ dlažby, nebo třeba malá teráska vyrobená z palet. 

Někdy se ale stane, že jsou stůl, židle nebo lavička již tak chatrné, že jejich další používání bylo riskantní. I pak se jim může najít v zahradě nový účel. S květináčem a šikovně zvolenými květinami mohou ještě několik let sloužit jako vkusná dekorace. Stejným způsobem můžete ale využít i vysloužilý nábytek z domova. 

Inspirujte se:


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

17. 05. 2024

Nikoho nepotěší zástup mravenců pochodující po kuchyňské lince. Zbavit se jich natrvalo je prakticky nemožné. 

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

13. 05. 2024

Chatařská sezóna se opět rozjela v plném proudu. Každý, kdo může, na konci pracovního týdne vyrazí z města, aby si…

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

13. 05. 2024

Při procházení internetu můžete často narazit na zaručené tipy, které vám zajistí lepší úrodu, šťavnatější plody, nebo…

Kdy a jak se zbavit mravenců?

Kdy a jak se zbavit mravenců?

10. 05. 2024

Mravenci jsou součástí přírody, mohou být i užiteční, proto není vždy nutné mraveniště v zahradách likvidovat. V…