Bez čeho se neobejde žádný bazén?

02. 05. 2023

Bez čeho se neobejde žádný bazén?

I když jsme si letos zatím sluníčka moc neužili, koncem května by se počasí mohlo umoudřit a středobodem zájmu se na mnohých zahradách stanou bazény. Pokud letos plánujete pořízení nového bazénu a nemáte s jeho provozem žádné zkušenosti, mohlo by se vám hodit několik základních rad.

Plánujete-li vybudování zapuštěného bazénu, pravděpodobně celý projekt svěříte specializované firmě, která zajistí celý projekt včetně zprovoznění a zaškolení základní údržby. Chcete-li si však pořídit cenově dostupný nadzemní bazén, který zakoupíte například v některé z našich prodejen HECHT – specialista na zahradu, obdržíte krabici s bazénem a návodem k jeho sestavení. Při tom se nevyhnete nutnosti srovnat část pozemku pod bazénem do dokonale vodorovné roviny, pokud by byl totiž bazén třeba jen minimálně nakloněný, tlak vody by jej směrem ze svahu deformoval a časem vy se bazén mohl zcela zničit.

Při koupi bazénu se však často zapomíná i na nejnutnější příslušenství, které vám pomůže udržet čistou vodu, nebo vám zpříjemní užívání bazénu.

Samozřejmostí je vždy filtrace, bez ní není možné udržet vodu v bazénu dlouhodobě čistou. Malé kartušové filtrace jsou vhodně pouze pro menší bazény. Výhodou je jejich nízká spotřeba energie, ale nedokáží vodu čistit s takovou účinností jako filtrace pískové. Foliové bazény jsou zpravidla již z výroby vybaveny pro připojení hadic filtrace. Pokud však máte možnost připojit k bazénu skimmer, určitě ji využijte. Skimmer nasává povrchovou vodu z bazénu a stahuje z ní plovoucí nečistoty, jako listy, hmyz, vlasy a další. Ty by se později potopily a rozložily, čímž by vznikala živná půda pro tvorbu řas a zároveň by se z nich mohly do vody uvolnit různé látky, které by dráždily pokožku.

Rozhodně se neobejdete ani bez síťky pro sběr nečistot. K výkonné pískové filtraci lze připojit i vysavač, kterým vysajete nečistoty ze dna bazénu. Takto lze vysát i některé jemné usazeniny, které síťka nezachytí.

Vodu není možné udržet čistou bez chemie. Budete-i používat chlorové tablety, určitě budete potřebovat plovákový dávkovač. Hodně lidí podceňuje hodnotu pH vody a až po dlouhých pokusech zjistí, že chlorové tablety fungují správně jen když se pH vody pohybuje mezi 7 – 7,4. Při tom už když pH dosáhne hodnoty 7,5, účinnost chlorových tablet je jen 20 %! Ve snaze udržet vodu čistou pak nezkušení majitelé bazénu zvyšují ve vodě obsah chloru, což rychle pocítí nejen ve své peněžence při nákupu nových přípravků, ale i na zapáchající vodě v bazénu a následně i na své pokožce. Rozhodně se tedy vyplatí pořídit si tester pH a chloru, neobejdete se ani bez přípravků pH plus a pH mínus, kterými budete hodnotu pH ve vodě zvyšovat nebo snižovat. V dobře udržované vodě není chlor vůbec cítit, pokud však něco podceníte, můžete mít v bazénu zelenkavou břečku zapáchající chlorem do širokého okolí.
Více o správném používání bazénové chemie se můžete dočíst podrobněji v článku ZDE.

Čistou vodu v bazénu vám pomůže udržet i taková drobnost, jako je vanička pro opláchnutí nohou před vstupem do bazénu.

Pořizujete-li nadzemní bazén s pevnou konstrukcí, určitě nezapomeňte na schůdky, které vám umožní pohodlný přístup do bazénu. Bez schůdků by vstup do bazénu vyžadoval jistý akrobatický um, navíc by hrozilo, že polámete konstrukci bazénu. Pokud se pohybují okolo bazénu malé děti, zvažte pořízení bezpečnostních schůdků, které umožní zvednutí a zajištění vnějších stupňů schůdků, aby po nic v nestřeženém okamžiku nemohly děti přelézt do bazénu. I pak ovšem platí, že děti bez dozoru nemají v okolí bazénu co dělat.

Chcete-li si koupání opravdu užít a zároveň si prodloužit koupací sezónu, připojte mezi filtraci a bazén panel pro solární ohřev vody. Teplotu vody může zvýšit i v chladnějších dnech o několik stupňů. Na začátku sezóny nebudete muset čekat několik dní, než se voda ohřeje a na podzim se budete koupat o pár týdnů déle.  


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…