Naučte se soužití se sousedovou kočkou

13. 07. 2021

Naučte se soužití se sousedovou kočkou

Pro chovatele může být naprosto nepochopitelné, že tak ušlechtilý a krásný tvor, jako je kočka, může někomu vadit. Každý jsme ovšem jiný, pěstujeme různé koníčky a máme různé zájmy. Zatímco chovatel svoji kočičku miluje, někteří pěstitelé nevidí rádi, když se jim sousedova kočka třeba vyhřívá na slunci uprostřed záhonu s naklíčenými ředkvičkami. Pokud k takovým pěstitelům – majitelům zahrad patříte i vy, čtěte dál.

To, že si lidé vymezili a oplotili pozemky, pro kočku vůbec nic neznamená. Plot pro ni není překážkou a své území si vymezí sama, podle vlastních představ. Nějaká rozmluva se sousedem, kterému budete vyčítat, že vám jeho kočka ničí záhony, proto asi není zcela na místě a nic nevyřeší, soused s tím těžko něco udělá.  Kočičku budete muset sami nějak nenásilně přimět k tomu, aby své návyky změnila.

V první řadě je tedy možná dobré zvážit, nakolik vás opravdu kočka v zahradě obtěžuje. Někdy to může být i o tom, že drobný problém se jeví větší, než jaká je skutečnost. Smíříte-li se s tím, že kočka občas na vaši zahradu jako nevítaný host zavítá, či že občas po ní uklidíte její exkrement, pak možná oceníte, že se díky ní vaší zahradě obloukem vyhýbají drobní hlodavci, kteří by napáchali škody několikanásobně větší.

Krotká sousedovic kočička může být i dobrým kamarádem pro děti

Pakliže je však pro vás kočka opravdu nepřekonatelným problémem, vypozorujte její oblíbená místa, které navštěvuje. Kočku pak můžete odpudit například vůní, kterou nesnáší. Může to být třeba kůra z citrusů (mimochodem ta vadí i psům). Kůru z pomerančů a citrónů pohazujte na její oblíbená místa. Budete-li vytrvalí, po nějaké době si kočka zvykne na to, že tato část zahrady už není tak exkluzívní jako dříve a přestane ji navštěvovat. Obdobně účinná je také kyselá vůně octa. Zde však buďte obezřetní. Ocet může spálit trávník a plodiny v záhonech.

Zkusit můžete rovněž třpytivé proužky alobalu třepetající se ve větru. Ty vadí nejen kočkám, můžete jimi zahnat jiné nevítané návštěvníky, kteří skutečně plundrují vaši úrodu – například špačky.

Kočkám rovněž vadí některé aromatické byliny. Zasaďte si například routu vonnou, citrónovou trávu, levanduli nebo eukalyptus. Je sice pravděpodobné, že kočku z občasné návštěvy vaší zahrady zcela neodradí, ale zcela jistě ji přiměje k tomu, aby se v zahradě nezdržovala zbytečně dlouho.

Na trhu jsou dostupné i chemické a elektronické odpuzovače. V případě těch elektronických je dobré důkladně zvážit jejich použití. Zpravidla jsou založené na principu vysokofrekvenčního zvuku, který člověk sice neslyší, ovšem pro zvířata může být slyšitelný i na desítky až stovky metrů. Nevhodně umístěný zvukový plašič pak může psům a kočkám v okolních zahradách přinášet nepřetržité utrpení.

Zajímavým nápadem vhodným spíše pro kutily pak je vybudování závlahového systému spouštěného pohybovým senzorem. Jak je všeobecně známo, kočky vodu zrovna nemilují. Pokud je pokropí sprška vody vždy, když přijdou tam, kde je nechcete, brzy se začnou tomuto místu vyhýbat.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…