Jak vyčistit vodu v bazénu za pár minut?

19. 07. 2021

Jak vyčistit vodu v bazénu za pár minut?

Také jste už slyšeli o údajně zázračném způsobu, jak vyčistit kalnou vodu v bazénu během několika minut?

Pokud napustíte bazén vodou ze studny, je-li voda železitá, během několika hodin čistá voda v bazénu začne žloutnout nebo zhnědne. Použijete-li běžnou bazénovou chemii, proces zakalení vody se zpravidla urychlí a znásobí. Zabarvení způsobí právě železo rozpuštěné ve vodě, které reaguje s kyslíkem ze vzduchu nebo z rozpuštěné bazénové chemie.

V posledních dnech se na internetu objevil zmíněný „zázračný návod“, jak vyčistit zelenou nebo hnědou vodu v bazénu během pár minut, a to pomocí vitamínu C. Obdobně dobře prý vitamín C vyčistí i zelenou vodu. Jak je možné, že to tak skvěle funguje? A funguje to opravdu...?

V první řadě je nutné uvést, že se o žádný zázračný způsob, jak rychle vyčistit vodu, nejedná. A nejedná se ani o žádný nový objev. Vitamín C, respektive kyselina L-askorbová (chemický vzorec C6H8O6), se jako přípravek na úpravu vody v bazénu nabízí na trhu již delší čas.

Bylo by však pošetilé myslet si, že nečistoty způsobující zakalení vody nějakým kouzlem za použití vitamínu C prostě zmizí. Kyselina l-askorbová má silně antioxidační vlastnosti, což znamená, že v podstatě zvrátí proces oxidace a viditelné nečistoty, které vodu zakalily, se stanou neviditelnými. Stejně tak nemá kyselina askorbová vliv na množství řas a zároveň snižuje pH bazénové vody.

Krátce řečeno: kyselina askorbová vodu nevyčistí, jen kaly a některé řasy nevidíte. To je celý ten „trik“...

Pokud si vystačíte s pouhou iluzí, že v bazénu máte křišťálově čistou vodu, může být kyselina askorbová způsob, jak takové iluze dosáhnout. Nechcete-li však hazardovat se svým zdravím, budete i nadále muset využívat kvalitní filtraci ve spojení s běžně doporučenou bazénovou chemií.

Jak správně postupovat, chcete-li mít vodu v bazénu skutečně čistou se dozvíte v článku:

Jak na dokonale čistou vodu v bazénu

 

Autor: PST

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Umíte správně grilovat?

Umíte správně grilovat?

22. 07. 2021

Při grilování dělají někteří lidé zbytečné chyby, které do jisté míry mohou znehodnotit výsledek jejich snažení. Pojďme…

Jak se zbavit mravenců?

Jak se zbavit mravenců?

20. 07. 2021

Mravenci žijící v přírodě jsou vnímáni jako užiteční tvorové. Provzdušňují půdu, uklízejí tlející zbytky rostlin a…