Jak vyčistit vodu v bazénu za pár minut?
19. 07. 2021

Také jste už slyšeli o údajně zázračném způsobu, jak vyčistit kalnou vodu v bazénu během několika minut?
Pokud napustíte bazén vodou ze studny, je-li voda železitá, během několika hodin čistá voda v bazénu začne žloutnout nebo zhnědne. Použijete-li běžnou bazénovou chemii, proces zakalení vody se zpravidla urychlí a znásobí. Zabarvení způsobí právě železo rozpuštěné ve vodě, které reaguje s kyslíkem ze vzduchu nebo z rozpuštěné bazénové chemie.
V posledních dnech se na internetu objevil zmíněný „zázračný návod“, jak vyčistit zelenou nebo hnědou vodu v bazénu během pár minut, a to pomocí vitamínu C. Obdobně dobře prý vitamín C vyčistí i zelenou vodu. Jak je možné, že to tak skvěle funguje? A funguje to opravdu...?
V první řadě je nutné uvést, že se o žádný zázračný způsob, jak rychle vyčistit vodu, nejedná. A nejedná se ani o žádný nový objev. Vitamín C, respektive kyselina L-askorbová (chemický vzorec C6H8O6), se jako přípravek na úpravu vody v bazénu nabízí na trhu již delší čas.
Bylo by však pošetilé myslet si, že nečistoty způsobující zakalení vody nějakým kouzlem za použití vitamínu C prostě zmizí. Kyselina l-askorbová má silně antioxidační vlastnosti, což znamená, že v podstatě zvrátí proces oxidace a viditelné nečistoty, které vodu zakalily, se stanou neviditelnými. Stejně tak nemá kyselina askorbová vliv na množství řas a zároveň snižuje pH bazénové vody.
Krátce řečeno: kyselina askorbová vodu nevyčistí, jen kaly a některé řasy nevidíte. To je celý ten „trik“...
Pokud si vystačíte s pouhou iluzí, že v bazénu máte křišťálově čistou vodu, může být kyselina askorbová způsob, jak takové iluze dosáhnout. Nechcete-li však hazardovat se svým zdravím, budete i nadále muset využívat kvalitní filtraci ve spojení s běžně doporučenou bazénovou chemií.
Jak správně postupovat, chcete-li mít vodu v bazénu skutečně čistou se dozvíte v článku:
Jak na dokonale čistou vodu v bazénu
Autor: PST
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?
21. 03. 2023To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem
16. 03. 2023S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku
10. 03. 2023Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?
09. 03. 2023Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí na svých zahradách pěstovat plodiny.…

