Zapomeňte na sekeru: Štípání dřeva bez námahy

30. 08. 2023

Zapomeňte na sekeru: Štípání dřeva bez námahy

S blížícími se chladnými dny je důležité zajistit si dostatek paliva na topení. I když některé moderní technologie umožní dům vytápět bez námahy, dřevo stále vychází jako jedna z nejlevnějších alternativ topení. 

Palivové dřevo si sice můžete nechat zavézt domu již nařezané a naštípané, avšak pokud chcete ušetřit, stále se vyplatí připravit si dřevo doma sám. S nařezáním dřeva se dnes naštěstí nemusíme lopotit jako dřív, řetězová pila nebo cirkulárka práci podstatně usnadní. Nařezané dřevo je však nutné i naštípat. 

Pokud si chystáte pár polínek pro občasné zatopení v krbu, asi si vystačíte s obyčejnou sekerou. Když však potřebujete nachystat několik kubíků dřeva na celou zimu, budete se asi ohánět sekerou několik dní. Rozštípnout menší špalek bez suků nemusí být problém, avšak naštípat špalky tvrdého dřeva dlouhé i více než 40 cm, to už dá pořádně zabrat.  Taková práce je fyzicky náročná a vyčerpávající i pro statného chlapa. Když navíc nejste na namáhavý a jednotvárný opakující se pohyb zvyklí, druhý den se budete dlouho rozhýbávat. 

Naštěstí za vás tuto práci může odvést moderní technika – štípačka na dřevo. Štípačka vlastně pracuje na stejném principu jako hydraulický lis, je však vybavena štípacím klínem, který tlakem několika tun rozštípne i ty nejtvrdší špalky.  

Představte si, kolik úsilí je třeba vynaložit k rozštípnutí sukovitého špalku. Někdy se neobejdete bez pořádného kalače a klínů. Pro štípač je to hračka, stačí jen stisknout páky. V neposlední řadě je použití štípače i bezpečnější než ruční štípání sekerou. Ovšem i tak je nutné používat bezpečnostní pomůcky, jako rukavice a ochranné brýle, protože z napruženého dřeva pod tlakem štípače by mohly odlétnout třísky. 

Při výběru štípače je důležité zvážit jeho výkon. Ten je uváděn jako tlak, kterým štípací klín působí na dřevo. U nejmenších horizontálních štípačů to může být 4 tuny a více. Nejvýkonnější vertikální štípače můžou dřevo štípat i silou přesahující 20 tun a snadno s tak poradí i se špalky, které by bylo prakticky nemožné rozštípat ručně. 

Štípač zefektivní přípravu dřeva tak, že to zvládne i nezkušený laik, který by neměl pro štípání sekerou dostatek síly a zručnosti. 

Užívejte si teplo a pohodu u dřeva praskajícího v krbu nebo v krbových kamnech.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!