Čím budete letos v zimě topit?
10. 08. 2022

Ceny plynu i elektřiny vystoupaly do takové výše, že když se něco rychle nezmění, mnozí budou muset plynové a elektrické kotle odstavit a vrátí se ke klasickým kamnům. Paradoxem je, že ačkoli ještě před rokem správa lesů lamentovala nad tím, že nevědí co mají dělat se dřevem z lesů napadených kůrovcem, nebo z polomů způsobených stále častějšími vichřicemi, dnes s navýšeným zájmem zákazníků šroubují prodejci ceny dřeva nahoru.
Přesto je dřevo stále jednou z nejlevnějších možností, jak si doma zatopit. A dá se na něm i ušetřit. Když si necháte přivézt naštípané dřevo, jedinou prací bude, že jej musíte srovnat do dřevníku. Pokud necháte přivézt metrové dřevo, které si nařežete a neštípete sami, může být i více než o polovinu levnější.
Nejlevněji vyjde tzv. samovýroba dřeva
Kubík dřeva lze takto pořídit již podle oblasti těžení a hmotnatosti stromu od 100 Kč. Má to však několik háčků, které ovšem nejsou nesplnitelné.
V první řadě musíte získat povolení od správy daného lesa. Pověřený zaměstnanec s vámi dohodne podmínky a určí, které stromy můžete těžit. Mohou to být například označené stromy ve vymezené oblasti.
Druhou podmínkou je, že dokážete strom bezpečně pokácet a zpracovat. Pokud nemáte žádné zkušenosti, bude vždy bezpečnější, požádat někoho s patřičnou praxí, aby vám v počátku pomohl a zaškolil vás. Pustit se do kácení stromů stylem pokus – omyl se nemusí vyplatit. V lepším případě strom spadne tak nešikovně, že budete mít spoustu práce s tím, jak jej vyprostit a zpracovat. Co se může stát v těch nejhorších scénářích asi není třeba zdůrazňovat. Každopádně se neobejdete bez řetězové pily. Tu ostatně následně využijete i doma, až budete dřevo dál zpracovávat na topení.
Další podmínkou je, že musíte být schopni dřevo z lesa nějakým způsobem dostat. Pokud vám správce lesa dovolí například vytahat strom po částech pomocí čtyřkolky, máte vyhráno. V tomto ohledu jsou stále častěji využívány například elektrické čtyřkolky, které v lese nepůsobí takový hluk. Kmen můžete po částech vytahat na laně k cestě, kde jej nařežete na špalky, které odvezete na přívěsném vozíku.
Doma pak stačí špalky nařezat na vhodnou délku a naštípat, třeba pomocí štípače. Samovýroba samozřejmě není bez práce, ale v porovnání s nákupem hotového palivového dřeva můžete ušetřit až 80% nákladů.
Autor: PST
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?
21. 03. 2023To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem
16. 03. 2023S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku
10. 03. 2023Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?
09. 03. 2023Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí na svých zahradách pěstovat plodiny.…

