Žije váš pes trvale venku?

02. 09. 2021

Žije váš pes trvale venku?

Pes je společníkem člověka po tisíce let. V minulosti si člověk pořizoval psa především jako pracovního pomocníka, jehož úlohou byla zejména obrana a hlídání obydlí, pomoc při lovu nebo ochrana stáda před šelmami. Svou přátelskou povahou si však pes člověka získal natolik, že dnes je často vnímán jako plnohodnotný člen rodiny. Nezřídka se domácímu pejskovi věnuje tolik péče a pozornosti, že se nabízí otázka, zda si ochočil člověk psa, nebo pes člověka…

Pokud si pořizujete psa, předem si ujasněte, zda bude žít s vámi v domě jako gaučový mazlíček, nebo jej chcete kromě mazlení i k ochraně domova, a tak bude hlídat na zahradě. Tomuto rozhodnutí podřiďte i výběr vhodného plemene psa.

Má-li pes žít trvale venku, je třeba jej na to od mala zvykat. Jestliže jste si pejska pořídili letos, je tedy nejvyšší čas mu pořídit zateplenou boudu a začít ho zvykat si žít trvale na zahradě. Není totiž úplně vhodné, aby pes hlídal na zahradě v době, kdy není nikdo doma, a v noci spal společně s rodinou v domě. V teplých měsících si totiž neuvědomíte problém, jaký sobě i pejskovi způsobíte v zimě. V zimě totiž existují jen dvě možnosti co dělat se psem v době, kdy odcházíte z domova. Buď pejska zavřete v domě, ovšem ten je zvyklý volně pobíhat v zahradě, a tak to v lepším případě skončí jen nějakou loužičkou a nevonící hromádkou. Pravděpodobnější ale je, že se začne nudit, z nedostatku podnětů se mu bude stýskat, a tak se patřičně vyřádí na zařízení domu. Druhou možností je, že pejska ráno pustíte na zahradu a odejdete do práce. Z vyhřátého domu jej vystrčíte na dlouhé hodiny na mráz. Pes bude trpět, hrozí, že prochladne a onemocní.

Pokud pes žije venku opravdu trvale, od podzimu si na stále chladnější dny postupně zvyká, naroste mu kvalitnější zimní srst než „gaučákovi“, který se jde v zimě z teplého bytu jen párkrát denně vyvenčit.

Pokud by venkovní teploty klesaly opravdu hluboko pod bod mrazu, rozhodně pejska neberte ohřát do obýváku ke krbu! Mohli byste mu tak hodně ublížit. Teplotní šok, který by utrpěl, by mu mohl způsobit velké zdravotní problémy. Je-li venku opravdu silná zima, můžete pejska nechat ohřát například v chladnější chodbě nebo v garáži, kde teplota nepřesahuje 10 °C.

Důležitá je dobře zateplená bouda, do které netáhne a nezatéká. Stěny, dno i střecha boudy musí být dobře tepelně izolované, ideální je, pokud má bouda předsíň, aby do ní tolik nefoukalo. V zimě do průchodu zavěste silnější průhlednou fólii, která bude fungovat jako závěs chránící před průvanem.

Bouda nesmí být ani malá, ani velká. Prostě tak akorát, aby se v ní mohl pes natáhnout a zároveň si prostor rychle zadýchal.

Do boudy nedávejte žádné deky a polštáře. Pes by na ně nanosil sníh a rychle by navlhly. Lepší je sláma nebo dřevitá vlna, ty tolik nedrží vlhkost.

Hodně důležité je i správné umístění boudy. Neměla by být v místech, kde hodně fouká, zároveň musí být umístěna tak, aby z ní měl pes dobrý přehled. Umístíte-li boudu v odlehlém koutě za domem, pes se v ní nebude cítit dobře a raději bude ležet na zápraží.

Počítejte také s tím, že v zimě pes vydá podstatně více energie na to, aby se zahřál. Přizpůsobte tomu tedy krmné dávky. V mrazech jsou vhodným krmivem zejména suché granule, které v misce nezmrznou. Zároveň je důležité, aby krmivo bylo bohaté na bílkoviny, vitamíny, minerály a tuky. Kupujte proto pouze opravdu kvalitní granule. Nezřídka se stvá, že levné granule zakoupené v obchodních centrech obsahují jen nejzákladnější živiny a v zimě by pejsek strádal. Nezapomínejte ani na pravidelný přísun vody, několikrát denně kontrolujte vodu v misce, zda nezamrzla.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

21. 06. 2024

Nadzemní bazény jsou skvělým způsobem, jak si užít letní dny na vlastní zahradě. Aby však zážitek z koupání byl co…

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde…

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…