Základy dlouhého a šťastného života pro vašeho psa

04. 09. 2023

Základy dlouhého a šťastného života pro vašeho psa

Pro mnoho z nás je pes téměř plnohodnotným členem rodiny. Je to věrný kamarád, který nás vždy radostně vítá. Umí nás pobavit nebo utěšit, když je nám smutno. Pes je oddaný společník pro dny šťastné, ale i pro méně veselá období života. 
I když by si každý chovatel přál, aby s ním žil jeho psí parťák co nejdéle, často se dopouštíme chyb, kterými nevědomky čtyřnohému příteli ubližujeme. Můžeme mu tím způsobit zbytečné zdravotní komplikace, nebo dokonce podstatně zkrátit život.


Základem je kvalitní výživa

Důležité je investovat do kvalitního krmiva, které obsahuje všechny potřebné živiny. Zároveň je nutné dodržovat správné dávky krmiva. I když je někdy obtížné odolat psím očím, které se dožadují dalšího jídla nebo loudí nějaký pamlsek, naučte se být důslední. Dávky je také nutné přizpůsobit aktivitě konkrétního psa. Aktivní pes, se kterých chodíte pravidelně cvičit a berete jej na dlouhé vycházky bude vyžadovat jiné krmení než pes, kterého chová například senior v bytě, kde pejsek většinu dne proleží a několikrát denně se jde jen vyvenčit před dům.

Právě někteří senioři, kteří žijí sami s čtyřnohým přítelem mu z lásky dopřávají nadbytek krmení, tu a tam mu dají i kousek ze svého jídla nebo mu přilepší nějakým pamlskem. Obézní pejsek pak sotva zvládne venčení, snadno se zadýchá a jeho zdravotní stav jde od desíti k pěti.


Dostatek fyzické aktivity

Ideální stav je, když může pes trávit většinu času na zahradě. Venku má dostatek podnětů, které ho mentálně stimulují a nutí ho i k aktivitě. Může pobíhat podél plotu a štěkáním dávat kolemjdoucím najevo, že tady bydlí on a své území je odhodlán bránit. Pes, který žije v bytě je na tom o poznání hůř. Ovšem bez ohledu na to, kde pes žije, je důležité mu zajistit dostatečnou fyzikou aktivitu spojenou s procházkami, běháním a hrami.


Veterinární péče

Mnoho chovatelů navštíví veterináře až ve chvíli, kdy má jejich mazlíček nějaké zdravotní problémy. To je špatně. Pravidelné preventivní návštěvy zvěrolékaře mohou včas odhalit některé potencionální problémy a včas zahájená léčba může psímu parťákovi ušetřit řadu nepříjemností a v neposlední řadě může být i podstatně levnější než zdlouhavá léčba zanedbané choroby. Důležité je také pravidelné očkování a prevence proti parazitům.


Mentální stimulace

Stejně jako fyzická aktivita je pro psa důležitá i duševní stimulace. V průběhu dne mohou zabavit různé interaktivní hračky. Pes, který se nudí může někdy demolovat zařízení bytu nebo rušit sousedy vytím a štěkáním. Ještě více důležité je pejskovi vytvořit program, kdy jej budete pravidelně cvičit a budete si s ním hrát. 


Stres

Někdy si neuvědomujeme, že někteří při mohou trpět stresem. Ten je pro ně stejně nebezpečný jako pro lidi. Proto je důležité od štěněte psa správně socializovat, aby se nebál ostatních psů a lidí. Také je nutné věnovat pozornost chování psa a včas řešit jakékoli situace, které ho mohou stresovat.

Každý pes je jedinečný a může vyžadovat individuální péči a pozornost. Je však nutné pochopit, že mu někdy můžeme nevědomky z lásky ubližovat tím, že mu dopřáváme něco, co mu škodí. Se správným přístupem mu můžete zajistit kvalitní, šťastný a dlouhý život.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

21. 06. 2024

Nadzemní bazény jsou skvělým způsobem, jak si užít letní dny na vlastní zahradě. Aby však zážitek z koupání byl co…

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde…

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…