Proč kočky mňoukají?

13. 10. 2021

Proč kočky mňoukají?

Jestliže máte jako chovatel delší zkušenosti s kočičím chováním, jistě jste vypozorovali, že kočky používají mňoukání takřka výhradně při komunikaci s člověkem. Ve vzájemné komunikaci kočky mezi sebou mňoukají jen omezeně, například koťata mňoukáním přivolávají matku nebo samice hlasitým mňoukáním dává samcům najevo ochotu k páření. V drtivé většině ostatních případů mezi sebou kočky komunikují syčením, vrčením a především postojem či polohou ocasu a uší.

Kočka je velice učenlivý tvor a za tisíce let domestikace zdokonalila právě mňoukání pro komunikaci s člověkem. Hodně vědců se shoduje na tom, že kočičí mňoukání se svou frekvencí velice podobá dětskému pláči. Kočka se tedy nějakým způsobem naučila využívat zvuk, na který člověk reaguje instinktivně pečovatelsky. Nabízí se tak otázka: Ochočil si člověk kočku, nebo si kočka ochočila člověka?

Každá kočka má v repertoáru několik zvuků (možná by se dalo říci kočičích slov), které používá při konkrétní situaci. Jedno mňouknutí znamená pozdrav, další třeba radost z toho, že vás vidí, jiným se dožaduje žrádla a dalším dává najevo svou nelibost.

Podobně jako lidé mohou být některé kočky upovídané, jiné jsou mlčenlivé. Prostě každá kočka je osobnost s vlastní povahou.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Kočičí řeč těla

Kočičí řeč těla

14. 10. 2021

O tom, že člověka kočka na své potřeby a pocity upozorňuje mňoukáním, jsme již psali. Ne každý však ví, že kočky mezi…

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

13. 10. 2021

Stále častěji slýcháme povzdechy, že dnešní motory v zahradní technice nevydrží tolik, co dříve. Není až tak výjimečné,…

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

13. 10. 2021

Kdysi platilo pravidlo, že dřevo zahřeje dvakrát. Poprvé při přípravě, podruhé v kamnech. Od léta do zimy pak naši…