Podzimní aktivity se psem

13. 10. 2021

Podzimní aktivity se psem

Pohled z okna dává jasně najevo, že podzim už vládne naplno. Sychravé počasí a zkracující se dny nás ven příliš nelákají. Přesto bychom měli společně se psím kamarádem právě tyto dny využít k častějším vycházkám. Protože už není takové horko jako v létě, pes se může víc vydovádět, aniž by se přehřál.  Můžete ho nechat aportovat míček, zaběhat si s ním nebo ho nechat běžet vedle kola.

Častým problémem na podzim je, že majitelé psů přestávají být obezřetní před klíšťaty. Klíšťata sice již nejsou tak aktivní jako na jaře a v létě, neznamená to však, že by nebyla aktivní vůbec. Pokud pejska chráníte od jara antiparazitickým obojkem, nemusí být již účinný.

Někteří psi milují vodu natolik, že i v chladném počasí bez okolků vlezou třeba do řeky nebo do rybníka. V těchto dnech jim v tom ale zabraňte. Stejně jako člověk i pes může snadno prochladnout a nastydnout, jenže na rozdíl od člověka se pes nemůže jednoduše převléknout do suchého oblečení. Jestliže psa neuhlídáte a namočí se, co nejdříve jej vysušte. Zejména psi, kteří žijí s vámi doma v teple, mohou být na prochladnutí více choulostiví.

Pokud váš pejsek bydlí celoročně venku, měl by mít zateplenou boudu. Majitelé se svým psům často snaží vybudovat v boudě pelíšek z dek nebo matrací. Problémem je, že v takovém pelíšku se drží vlhkost, různí paraziti a roztoči. Mnozí psi se pak boudě instinktivně vyhýbají a spí raději venku. Pokud psovi v boudě uděláte pelíšek ze slámy, nebo dřevité vaty, zpravidla nastává okamžitá změna, pes boudu začne milovat a spokojeně se v ní do slámy zavrtá. Sláma i dřevitá vata totiž snadno vyschnou, vlhkost se v nich nedrží a je v nich teplo. Pejskovi voní lépe než navlhlá a zatuchlá deka plná parazitů. Navíc slámu i dřevitou vatu můžete snadno kdykoli vyměnit.

V chladnějším období vydává pes žijící venku více energie k tomu, aby se zahřál. Proto je třeba zvýšit krmné dávky. Výhodou je, když je pes zvyklý na granule, protože ty mu venku nezamrznou. Vždy by se ale mělo jednat o kvalitní granule s vyšším podílem masa, které zároveň obsahují i další doplňkové složky podporující zdravý vývoj psa. 

 

Rada na závěr

Pes je sice jako potomek vlka původně masožravec. Za tisíce let, co žije s člověkem, se však změnil natolik, že pro zdravý vývoj mu nestačí pouze přísun masa. Krmivo by tedy mělo obsahovat výrazný podíl masa, není však na škodu, jestliže jsou v něm zastoupené i rostlinné tuky obsahující zdraví prospěšné Omega 3 kyseliny. Zcela v pořádku je i rozumný podíl rostlinných surovin, které dodají potřebné uhlohydráty. Významným zdrojem uhlohydrátů mohou být některé obiloviny, od kterých se však v posledních letech postupně ustupuje. Nicméně pokud je v krmivu zastoupena například rýže, která má skvělou stravitelnost, rozhodně to není na škodu. V současnosti se jako zdroj uhlohydrátů využívají především různé druhy brambor, zeleniny a luštěnin, které jsou naprosto v pořádku.

Při výběru kvalitních granulí se nenechte zlákat jednoduchým trikem, kdy mnozí výrobci inzerují vysoký podíl čerstvého masa. Samozřejmě, že můžete mít pocit, že když je něco čerstvé a je toho hodně, je to tedy i kvalitní. U granulí to ovšem neplatí. Čerstvé maso se do granulí musí tak jako tak usušit, čímž se jeho podíl v poměru k ostatním surovinám sníží o několik desítek procent. Pokud udává jeden výrobce, že granule obsahují 25 % sušeného masa, můžete si být jisti, že je to několikanásobně větší podíl, než když jiný výrobce uvádí, že granule obsahují 70 % čerstvého masa, které se po vysušení v granulích smrskne na sotva 10 %.

 

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…