Kolik pohybu denně potřebuje pes?

12. 08. 2021

Kolik pohybu denně potřebuje pes?

„Jdeme na procházku!“ nebo prostě jen „Procházka!“. Kouzelná slova, po nichž skoro každý chlupáč začne nadšeně vrtět ocasem, rozzáří se mu oči a všemi silami se domáhá vodítka. Těší se, že už už bude venku, v tom „velkém světě“ ... a že tam bude s vámi – páníčkem či paničkou – nebo ideálně s celou vaší rodinou.

Venčení – to je pro čtyřnohé miláčky radost a zároveň potřeba :-) největší. I kdyby bylo počasí, že by „psa nevyhnal“, psa to táhne ven... Víte ale, jak často je dobré psa venčit a kolik pohybu venku pes každodenně potřebuje?

Stejně jako pes pro své zdraví a dlouhověkost potřebuje kvalitní krmivo, potřebuje i každodenní dostatek pohybu. Pokud máte zahradu, po níž se váš pes může probíhat a potulovat podle libosti, máte samozřejmě z velké části vyhráno – ale i tak byste s ním měli jedenkrát denně vyrazit na společnou procházku mimo jeho vlastní teritorium.

Pokud zahradu nevlastníte, měli byste mít na paměti, že čím je váš pes mladší (nikoliv štěně!), tím víc pohybu venku byste mu měli dopřát. Pokud totiž pes svoji ohromnou zásobárnu energie nevyužije, hrozí mu nejen obezita, ale třeba i cukrovka, nemoci kloubů, kostí, svalů a šlach. Stejně tak byste měli vzít do úvahy konkrétní rasu a také velikost psa – malým pejskům obvykle stačí o dost kratší procházky než velkým „hafanům“.

Ideální je, když svému psovi zajistíte pravidelný režim venčení, na který si pes zvykne. Protože intervaly „bez čůrání“ by neměly trvat déle než cca 9 hodin, pak minimem jsou tři procházky denně, z nichž alespoň jedna by měla být delší, alespoň půlhodinová: jedna procházka hned časně ráno, druhá odpoledne ihned po návratu z práce či ze školy a třetí později večer, před spaním.

Každá procházka přináší pejskovi kromě posílení fyzického zdraví a možnosti vykonání potřeby i důležité kontakty s jinými psy, příležitost očichat si všemožné pachy a vůně, zejména rozpoznávat „značky“ od jiných huňáčů. A znamená pro něj také úžasné posílení láskyplného vztahu s vámi.

 

Autor: HP


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…