Kolik pohybu denně potřebuje pes?

12. 08. 2021

Kolik pohybu denně potřebuje pes?

„Jdeme na procházku!“ nebo prostě jen „Procházka!“. Kouzelná slova, po nichž skoro každý chlupáč začne nadšeně vrtět ocasem, rozzáří se mu oči a všemi silami se domáhá vodítka. Těší se, že už už bude venku, v tom „velkém světě“ ... a že tam bude s vámi – páníčkem či paničkou – nebo ideálně s celou vaší rodinou.

Venčení – to je pro čtyřnohé miláčky radost a zároveň potřeba :-) největší. I kdyby bylo počasí, že by „psa nevyhnal“, psa to táhne ven... Víte ale, jak často je dobré psa venčit a kolik pohybu venku pes každodenně potřebuje?

Stejně jako pes pro své zdraví a dlouhověkost potřebuje kvalitní krmivo, potřebuje i každodenní dostatek pohybu. Pokud máte zahradu, po níž se váš pes může probíhat a potulovat podle libosti, máte samozřejmě z velké části vyhráno – ale i tak byste s ním měli jedenkrát denně vyrazit na společnou procházku mimo jeho vlastní teritorium.

Pokud zahradu nevlastníte, měli byste mít na paměti, že čím je váš pes mladší (nikoliv štěně!), tím víc pohybu venku byste mu měli dopřát. Pokud totiž pes svoji ohromnou zásobárnu energie nevyužije, hrozí mu nejen obezita, ale třeba i cukrovka, nemoci kloubů, kostí, svalů a šlach. Stejně tak byste měli vzít do úvahy konkrétní rasu a také velikost psa – malým pejskům obvykle stačí o dost kratší procházky než velkým „hafanům“.

Ideální je, když svému psovi zajistíte pravidelný režim venčení, na který si pes zvykne. Protože intervaly „bez čůrání“ by neměly trvat déle než cca 9 hodin, pak minimem jsou tři procházky denně, z nichž alespoň jedna by měla být delší, alespoň půlhodinová: jedna procházka hned časně ráno, druhá odpoledne ihned po návratu z práce či ze školy a třetí později večer, před spaním.

Každá procházka přináší pejskovi kromě posílení fyzického zdraví a možnosti vykonání potřeby i důležité kontakty s jinými psy, příležitost očichat si všemožné pachy a vůně, zejména rozpoznávat „značky“ od jiných huňáčů. A znamená pro něj také úžasné posílení láskyplného vztahu s vámi.

 

Autor: HP


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

21. 09. 2021

Konec léta a začátek podzimu je období, kdy se sklízejí poslední zbytky úrody, a záhony je nutné připravit na další…

Na jakém dřevě udit?

Na jakém dřevě udit?

16. 09. 2021

Nedávno jsme vám popsali konstrukci udírny a vysvětlili jsme úplně nejzákladnější postupy pro nakládání masa před…

Postavte si udírnu!

Postavte si udírnu!

15. 09. 2021

Kdysi bylo uzení jediným způsobem, jak na delší dobu zakonzervovat a uskladnit některé potraviny. Dnes ovšem udíme…