Kočičí život v zimě

28. 01. 2022

Kočičí život v zimě

Pro kočky žijící v bytě zima neznamená prakticky žádnou změnu. Pravá vesnická kočka ovšem tráví zpravidla většinu času venku, proto se musí na zimu pořádně připravit.

Chováte li kočku, která tráví větší část dne, nebo veškerý čas venku, jistě jste si všimli, že se na podzim dožaduje žrádla častěji než normálně.  Začíná se totiž připravovat na zimu. Postupně jí houstne srst a nabírá na váze. Tím je v zimě lépe chráněna proti chladnému počasí. Tato zvýšená „žravost“ ovšem může být problémem, pokud byste kočce dávali příliš velké dávky žrádla najednou. Abyste zbránili zažívacím problémům, zvýšený přísun žrádla je dobré rozdělit do několika menších dávek, které jí budete dávat postupně v průběhu dne. Důležitá je kvalita žrádla. Na podzim a v zimě je nutné kočce zajistit především kvalitní žrádlo s vysokým podílem masa. Tím mohou být zejména kvalitní granule a konzervy, není však od věci kočce občas přilepšit například syrovým hovězím masem.  Často se zapomíná, že v zimě potřebuje mít kočka neustálý přístup k vodě.  Misku s vodou je nutné pravidelně kontrolovat. V mrazech je nutné vodu často měnit, aby nezamrzla. Kočka by denně měla vypít přibližně 2 – 3 dcl vody.

Venkovní kočky spí venku zpravidla i v zimě. V extrémně mrazivých dnech takovou kočku můžete pustit třeba do chladnější chodby, některé kočky ale do domu nechtějí ani za těch nejmrazivějších nocí. Jakmile zavřete dveře domu, taková kočka okamžitě znejistí, cítí se omezena a domáhá se toho, abyste jí pustili ven.  Je velice důležité, aby kočka měla venku trvale přístupný pelíšek, do kterého nefouká. Pelíšek musí být zateplený, nejlépe bude, pokud jej umístíte například do kůlny nebo do zahradního domku, kam samozřejmě musí mít kočka přístup.  Stačí jí udělat ve stěně otvor, kterým se protáhne.  Výhodou je, že se vám tam nebudou v zimě stahovat myši, které rády kde co rozkoušou.  Nemusíte se tak například bát, že na jaře zjistíte, že vám myši v zimě sežraly polstrování zahradního nábytku. Kočka naopak ocení, že v chladných nebo deštivých dnech může trávit čas ve vyhřátém a suchém pelíšku, kam nefouká.

Zdravé kočky, které trvale žijí venku, jsou odolnější proti nachlazení. Musí však mít pestrou stravu a jejich odolnost zvýšíte tím, že je před zimou odčervíte. Venkovní kočky loví myši a hraboše, proto je u nich riziko začervení mnohonásobně vyšší, než u koček, které žijí trvale doma. Kočka plná parazitů je oslabená, hůře se vypořádá se zimou a bude náchylná k nemocem.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…