Jak vyčistit psí boudu?
07. 09. 2022
Chcete-li předcházet zdravotním problémům svého psího kamaráda, mimo jiné je nutné zajistit mu i čistý příbytek. Pejsek si do pelechu na srsti nanosí spoustu prachu a nečistot, občas si tam také přinese nějaký pamlsek, kterým pelech zaneřádí. Veškerá špína a zbytky se pak stávají živnou půdou pro bujení roztočů a mikroorganismů, kteří psovi mohou způsobit i vážné zdravotní problémy.
Pes, který žije v bytě má tu výhodu, že jeho pelíšek máme na očích, tudíž na pravidelné čistění nezapomeneme. Poněkud horší situace bývá u psů, kteří žijí na zahradě v boudě. Bouda navenek vypadá v pořádku, někdy se ovšem nestačíme divit, co vše v ní nalezneme.
V první řadě je důležité do boudy použít vhodnou vystýlku. Rovnou zapomeňte na různé staré matrace, deky, hadry nebo zbytky koberců. Většina psů je stejně rychle roztrhá, větším problémem však je, že špatně schnou a dlouho se v nich drží vlhkost. Za deštivého počasí a v zimě, když je sníh pes na srsti do boudy nanosí poměrně dost vody. Nejenže ve vlhké boudě cítí nepříjemně, za chladného počasí je mu zima a může prochladnout. Navíc vlhkost podporuje množení plísní, libují si v ní i různí paraziti.
Ideální podestýlku je sláma, která rychle vysychá, a navíc ji můžete kdykoli vyměnit. Některým psům ale může působit nepříjemnou alergickou reakci, v takovém případě použijte dřevitou vatu, která má obdobné vlastnosti jako sláma a je poměrně snadno dostupná. Sami uvidíte, že pes bude v takto vyslané boudě mnohem spokojenější než na vlhké zapáchající dece. Je celkem běžné, že pes z boudy deku nebo matraci vytáhne, roztrhá, a raději spí na holé podlaze.
Někteří psi slámu prostě milují...
Základní úklid boudy byste měli provádět minimálně jedenkrát za měsíc. Stačí boudu zkontrolovat, pečlivě vymést špínu a v případě potřeby vyměnit podestýlku.
Důkladný úklid byste měli provádět alespoň 2x do roka, nebo pokaždé, když psa zbavujete blech a jiných parazitů. Ideální doba je nyní na počátku podzimu, kdy není taková zima a bouda rychle vyschne. Následně pak na jaře, když už je opět tepleji.
Vyndejte podestýlku, boudu pečlivě vymeťte a vymyjte teplou vodou. Ošetřete boudu antiparazitním prostředkem (k dostání je ve všech prodejnách chovatelských potřeb xPets) a nechte ji důkladně vyschnout. Je-li třeba boudu vydezinfikovat, použijte k tomu antibakteriální bezchlorové prostředky, chlor by mohl psovi způsobit nepříjemné problémy. Alternativou také může být parní čistič, který horkou párou zahubí bakterie. Do jisté míry je také účinné vymytí horkou vodou, ale pozor na opaření. Nepoužívejte ani parfémované mycí prostředky. Nezapomínejte, že pes má několikanásobně citlivější čich než vy a v navoněné boudě se nemusí cítit příjemně. Navíc pes má jistě co do vůní zcela jiné preference než člověk. (Nejeden chovatel má jistě zážitek, kdy se jeho mazlíček po vykoupání v šamponu ovoněl v lejnu nebo leklé rybě a pyšně se přišel předvádět, jak je svůj "odér" vylepšil…)
Boudu nechte důkladně vyschnout a vyplňte ji novou podestýlkou.
Autor: TP
Související kategorie:
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat
Topení dřevem: Proč je důležité používat výhradně suché dřevo
09. 10. 2024Topení dřevem je oblíbeným způsobem vytápění nejen pro jeho nižší náklady, ale také pro příjemnou atmosféru, kterou…
Podzimní úklid zahrady: Proč je důležité odstranit spadané listí
08. 10. 2024Podzimní období přináší nejen krásné scenérie plné barevných listů, ale také nezbytné práce na zahradě. Jedním z…
Jak správně uložit akumulátory na zimu, aby dobře sloužily i na jaře
07. 10. 2024Podzim je obdobím, kdy se většina zahradní techniky, elektrických motocyklů, elektrokol a dalších strojů napájených z…
Rozdíl mezi mechanickými a hydraulickými kotoučovými brzdami na elektrokolech
04. 10. 2024Kotoučové brzdy jsou na elektrokolech stále populárnější volbou díky jejich vyššímu brzdnému výkonu a schopnosti…