Co obnáší každodenní péče o kočku

17. 06. 2021

Co obnáší každodenní péče o kočku

Kočička vyžaduje vaši každodenní lásku a péči. Odvděčí se vám slastným vrněním při mazlení a třeba i tím, že si o vás bude roztomile otírat hlavu. Kočka ocení každou chviličku, kdy si s ní hrajete, rozverně dovádíte a věnujete se jí, ale rozhodně ji nerozmazlujte, naopak ji vychovávejte. Kočka je velmi empatický tvor – z pouhé intonace vašeho hlasu okamžitě vycítí, co se vám na jejím chování líbí a co ne. Nikdy na kočku nekřičte ani nepoužívejte fyzické trestání. Když kočička udělá něco špatného, opravdu stačí jen zvýšit hlas nebo kousek od ní zašustit či plácnout novinami (zvuk novin kočky nemilují...). A naopak, když kočička udělá něco správného, pochvalte ji a něžně ji pohlaďte. Také ji můžete obdarovat pamlskem – ale jen někdy, rozumně, „nepřepamlskujte“ ji, to by škodilo jejímu zdraví.

Kočka potřebuje mít zajištěný nepřetržitý přístup k čerstvé čisté vodě, v ideálním případě jí připravte vodu do misek na více místech. Využít můžete i kočičí fontánky s tekoucí vodou. Protože kočky jsou co do čerstvosti vody opravdu náročné, může se vám stát, že den odstátou vodu již nebudou pít. Dosud ještě přežívající názor, že kočka miluje kravské mléko, je naštěstí již na ústupu. Mléko může u koček vyvolat podráždění žaludku, průjem a jiné trávicí obtíže.

Ke každodenní péči samozřejmě patří zajištění zdravé, chutné a vyvážené stravy. Tu je sice možné připravovat kočce podomácku, ale to zabere hodně času a hlavně – chovatel laik se příliš nevyzná ve výživových principech a vhodném, zdraví prospěšném složení všech surovin. Proto jsou pro krmení koček mezi chovateli tolik oblíbené prémiové granule, doporučované i výživovými experty. Pro zdraví a vitalitu kočiček je totiž zcela zásadní, aby krmivo obsahovalo co nejvyšší podíl živočišných proteinů. Ty dodávají kočce prakticky všechny esenciální aminokyseliny a také další mikroživiny, které tělo pro své zdraví a dlouhověkost potřebuje. K takovým prémiovým granulím patří i granule Prominent. Co se týče krmení koček, platí ještě jedna zásada: kočička ocení, když dostává potravu pravidelně na stejném místě a ve stejný čas.

Kočka je mimořádně čistotný tvor. To se projevuje především tím, že třetinu času, kdy je vzhůru, tráví pečlivým čištěním svého kožichu. Při olizování svého kožíšku z něj nejen odstraňuje nečistoty, ale především svou srst obnovuje. Při péči o svou srst někdy potřebuje naši pomoc – to je velmi individuální podle konkrétního plemena kočky, věku kočky a druhy srsti. Například srst dlouhosrstých koček je optimální pro udržení její krásy a jejího lesku vyčesávat hřebeny či kartáči každodenně.

 

Autor: HP


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak zazimovat zahradní nábytek?

Jak zazimovat zahradní nábytek?

30. 09. 2022

Na podzim, když se dny krátí a slunce ztrácí sílu, už na zahradě netrávíme tolik času. Zahradní nábytek už využíváme…

Kam se shrabaným listím? Za pálení hrozí vysoké pokuty!

Kam se shrabaným listím? Za pálení hrozí vysoké pokuty!

29. 09. 2022

Máte-li na zahradě stromy a keře, na podzim musíte shrabat listí. A že ho někdy může být opravdu hodně… Jenže kam s ním?

Vybíráte motorovou pilu?

Vybíráte motorovou pilu?

29. 09. 2022

Jedním ze způsobů, jak ušetřit spoustu peněz za topení, je vlastní příprava palivového dřeva. Dnes sice není problém…

Proč je důležitá vertikutace?

Proč je důležitá vertikutace?

26. 09. 2022

Kvalitní trávník vyžaduje spoustu péče. Nestačí jen pravidelné sečení, důležité je i zalévání v suchých obdobích,…