Divoká zahrada ušetří spoustu práce!

Divoká zahrada ušetří spoustu práce!

O tom, jak a čím posekat zahradu, už jsme toho napsali asi hodně. Pro někoho může být sečení zahrady i jistou formou relaxace. Pro nás ostatní to mnohdy je pouze nikdy nekončícím bojem s bujícím trávníkem.

Klasická sekačka práci hodně usnadní, a v některých zahradách může vaši práci zastat i robotická sekačka. Ovšem robot může mít problém v hodně členitých zahradách a má jistá omezení i co do velikosti sečené plochy.

Aby zahrada nebyla jen zdrojem starostí, je třeba již při jejím zakládání dodržet několik zásad. V zahradě musí být samozřejmě část určená pro odpočinek, prostor potřebují i děti. To jsou tedy místa, kde se pravidelnému sečení nevyhneme. Část zahrady ovšem můžeme přenechat přírodě. Nestačí ovšem jen přestat část zahrady sekat. Pravděpodobně by vyrostla jen vyrtvalá a nevzhledná tráva. Ideální je vymezený prostor alespoň lehce provzdušnit vertikutátorem, zasít luční kvítí a pak již jen sledovat, jak se do zahrady stěhuje příroda. Za ten kousek divoké zahrady budou vděční motýli i spousta dalšího hmyzu a drobných živočichů. Mít na zahradě kousek divoké louky přináší i další výhody. V půdě se lépe drží vlhkost, odpadne vám část práce při sečení trávy a pohled na záplavu barevných květin potěší oči i duši.

Pokud chcete novým obyvatelům zahrady, kteří se rychle do barevné džungle nastěhují, poskytnout i přístřeší, nemusíte rovnou pořizovat nějaký hmyzí hotel. Stačí najít vhodný kus trámu nebo kousek klády a pomocí vrtačky vyvrtat několik hlubokých otvorů o různých průměrech. Ať si každý brouček vybere podle vlastního vkusu a potřeb. Někde pod keřem pak nechte hromádku větviček a kamení, kde se rychle zabydlí i další užitečná havěť.

Jestliže máte na zahradě jen trošku místa, nezapomeňte na jezírko. Stačí i menší jáma vyložená fólií. I drobná vodní hladina zahradu oživí, zároveň poslouží jako pítko pro ptáky, včelky, motýly a další drobné živočichy. Pro vytvoření jezírka jsou ale nevhodné různé nádoby s kolmými a hladkými stěnami, po kterých práci i další drobná havěť mohou snadno sklouznout a utopit se. Zakopat tedy na zahradě jako jezírko například starou vyřazenou vanu není ten nejlepší nápad. Drobnou nevýhodou může být, že se jezírko může stát i líhništěm komárů. Pokud je dostatečně velké, vyřešíte to tak, že v něm budete chovat pár rybek, které larvy komárů sežerou. Případně můžete okolo jezírka vysadit rostliny, které komáry spolehlivě odpudí (více v našem dalším článku zde).

A věřte, že sednout si v takové zahradě do stínu pod strom a pozorovat všechno to hemžení a poletování, je opravdová nádhera.

 

Zpět

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak spolehlivě zadřít motor?

Jak spolehlivě zadřít motor?

18. 01. 2021

Opravdu víte, jak správně namíchat a uskladnit palivo pro dvoutakní motory?

Je nejvyšší čas na přípravu techniky na sezónu!

Je nejvyšší čas na přípravu techniky na sezónu!

08. 01. 2021

Do jara sice zbývá ještě několik týdnů, přesto je právě nyní nejvyšší čas připravit zahradní techniky na sezónu. Máte…