Divoká zahrada ušetří spoustu práce!

30. 07. 2020

Divoká zahrada ušetří spoustu práce!

O tom, jak a čím posekat zahradu, už jsme toho napsali asi hodně. Pro někoho může být sečení zahrady i jistou formou relaxace. Pro nás ostatní to mnohdy je pouze nikdy nekončícím bojem s bujícím trávníkem.

Klasická sekačka práci hodně usnadní, a v některých zahradách může vaši práci zastat i robotická sekačka. Ovšem robot může mít problém v hodně členitých zahradách a má jistá omezení i co do velikosti sečené plochy.

Aby zahrada nebyla jen zdrojem starostí, je třeba již při jejím zakládání dodržet několik zásad. V zahradě musí být samozřejmě část určená pro odpočinek, prostor potřebují i děti. To jsou tedy místa, kde se pravidelnému sečení nevyhneme. Část zahrady ovšem můžeme přenechat přírodě. Nestačí ovšem jen přestat část zahrady sekat. Pravděpodobně by vyrostla jen vyrtvalá a nevzhledná tráva. Ideální je vymezený prostor alespoň lehce provzdušnit vertikutátorem, zasít luční kvítí a pak již jen sledovat, jak se do zahrady stěhuje příroda. Za ten kousek divoké zahrady budou vděční motýli i spousta dalšího hmyzu a drobných živočichů. Mít na zahradě kousek divoké louky přináší i další výhody. V půdě se lépe drží vlhkost, odpadne vám část práce při sečení trávy a pohled na záplavu barevných květin potěší oči i duši.

Pokud chcete novým obyvatelům zahrady, kteří se rychle do barevné džungle nastěhují, poskytnout i přístřeší, nemusíte rovnou pořizovat nějaký hmyzí hotel. Stačí najít vhodný kus trámu nebo kousek klády a pomocí vrtačky vyvrtat několik hlubokých otvorů o různých průměrech. Ať si každý brouček vybere podle vlastního vkusu a potřeb. Někde pod keřem pak nechte hromádku větviček a kamení, kde se rychle zabydlí i další užitečná havěť.

Jestliže máte na zahradě jen trošku místa, nezapomeňte na jezírko. Stačí i menší jáma vyložená fólií. I drobná vodní hladina zahradu oživí, zároveň poslouží jako pítko pro ptáky, včelky, motýly a další drobné živočichy. Pro vytvoření jezírka jsou ale nevhodné různé nádoby s kolmými a hladkými stěnami, po kterých práci i další drobná havěť mohou snadno sklouznout a utopit se. Zakopat tedy na zahradě jako jezírko například starou vyřazenou vanu není ten nejlepší nápad. Drobnou nevýhodou může být, že se jezírko může stát i líhništěm komárů. Pokud je dostatečně velké, vyřešíte to tak, že v něm budete chovat pár rybek, které larvy komárů sežerou. Případně můžete okolo jezírka vysadit rostliny, které komáry spolehlivě odpudí (více v našem dalším článku zde).

A věřte, že sednout si v takové zahradě do stínu pod strom a pozorovat všechno to hemžení a poletování, je opravdová nádhera.

Autor: PST

 

Zpět


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…