Zbavte se komárů bez chemie

30. 07. 2020

Zbavte se komárů bez chemie

Večerní posezení na terase mohou komáři pěkně znepříjemnit. A co horšího může být než komár pištící kolem ucha, když se snažíte usnout. Noční cvičení s plácačkou spánku zrovna neprospívá stejně jako vystříkání ložnice jedovatým sprejem.

 

Jde to i bez chemie

Existuje několik rostlin, které odpuzují nejen komáry. Stačí je zasadit do truhlíku za oknem nebo na terase a rostliny svou vůní komáry i další hmyz odpudí. Nejúčinnější jsou ty s vůní citrónu.

Za oknem se nejvíce vyjímají okrasné muškáty, nebo také jinak pelargonie. Některé druhy mají listy, které voní po citrónu, budou proto plnit nejen okrasnou funkci. Mezi ně patří například odrůda Lemon rose, Citronella nebo Citriodorum.

Pokud zvolíme vhodnou velikost truhlíku nebo květináče, můžeme za oknem pěstovat i některé bylinky, které využijeme i v kuchyni.

 

Máta peprná umí provonět široké okolí. Její vůně je nezaměnitelná, komárům ale zrovna nevoní. V letních dnech její listy využijete pro přípravu osvěžujících nápojů.

 

Meduňka lékařská je také celkem známá bylinka. Dařit se jí bude v hlubším květináči (alespoň 25–30 cm hlinitopísčité půdy). Lze ji využít například pro přípravu zklidňujících čajů.

 

Bazalku asi používáme v kuchyni všichni. Málokdo ale ví, že ani bazalka komárům nevoní. Můžeme ji doma v květináči pěstovat po celý rok.

 

Citronovou trávu lze také pěstovat v květináči, ovšem počítejte s tím, že dorůstá až do 1 metru výšky. V létě ji sice můžeme přemístit na terasu nebo balkon, naši zimu by ale venku nepřežila. Využití najde rovněž i v kuchyni, spolehlivě ale funguje i jako repelent.

 

Levandule se pro pěstování v květináči příliš nehodí, můžeme ji ale zasadit pod oknem do ložnice. Přes den bude vůně levandule vábit motýly, v noci bude odpuzovat komáry.

 

Autor: PST

 

Zpět


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…