Zobrazit kategorie

Nejčastější dotazy ke křovinořezům

✅ Jaký je rozdíl mezi křovinořezem a vyžínačem?

✅ Co je možné křovinořezem sekat?

✅ Jaký křovinořez si mám vybrat?

✅ Na co se ještě při výběru zaměřit?

✅ Jak správně seřídit popruh?

✅ Je křovinořez bezpečný?

✅ Jak se křovinořez udržuje?


✅ Jaký je rozdíl mezi křovinořezem a vyžínačem?

Křovinořez i vyžínač jsou stroje určené pro sečení trávy, přesto se jedná o dva rozdílné stroje. Zatímco vyžínač je omezen pouze na sečení trávy pomocí struny, křovinořez nabízí i možnost sečení pomocí ocelových nožů. Poradí si tak i s mladými nálety dřevin, dokáže vyčistit i měsíce zanedbávané pozemky. Tomu odpovídá i poměrně robustní konstrukce a vysoký výkon. U křovinořezu jsou nůž nebo strunová hlava osazeny na kvalitní úhlové převodovce, která spolehlivě přenáší výkon motoru. Vyžínač je oproti tomu určen především pro dosekávání trávníků podél plotů, zdí, stromů a dalších míst okolo překážek v zahradě, kam klasická sekačka nedosáhne. Proto může mít vyžínač jednodušší a lehčí konstrukci než křovinořez. Strunová hlava je u vyžínače osazena buď přímo na hřídeli elektromotoru, u motorových vyžínačů může být hlava poháněna například ohebnou hřídelí, kterou tvoří pevné lano. Díky této konstrukci není možné na vyžínači použít jiný nástroj než strunovou hlavu.
Zásadní rozdíl je tedy takový, že vyžínač má pouze strunovou hlavu, zatímco křovinořez umožní žací nástroje podle potřeby měnit.

 

✅ Co je možné křovinořezem sekat?

Křovinořezy jsou ideální pro sečení trávy na špatně dostupných pozemcích, například v příkopech nebo ve svahu, kde je použití klasické sekačky nemyslitelné. Pro sečení trávy je křovinořez osazen poloautomatickou strunovou hlavou, ve které je navinuta struna. Jestliže se struna sečením příliš opotřebí, stačí strunovou hlavu přitlačit lehce na zem a dojde k automatickému odvinutí nové struny. Břit umístěný na krytu pak strunu zařízne na správnou délku.
Pokud je potřeba posekat opravdu zanedbanou plochu s přerostlou trávou a náletovými dřevinami, strunovou hlavu stačí vyměnit za ocelový nůž. Ten může být nejčastěji trojzubý, podle potřeb je ale možné použít i jiné typy nožů. Nejvýkonnější křovinořezy je možné osadit například i speciálním pilovým kotoučem, který podřeže i mladé stromky. Pro použití pilového kotouče ale musí mít křovinořez i robustní konstrukci včetně pevné hřídele a úhlového převodu.

 

✅ Jaký křovinořez si mám vybrat?

V první řadě vyberte vhodný typ pohonu. Křovinořezy mohou být poháněné akumulátorem, elektrickým, nebo spalovacím motorem. Akumulátorový pohon má snadnou obsluhu a údržbu, je relativně tichý. Nepotřebuje přívodní kabely, je lehký, omezen je jen kapacitou akumulátoru. Proto je vhodný především pro pravidelné dosekávání menších ploch, kam se nedostanete se sekačkou. Elektrické křovinořezy obdobně jako akumulátorové mají snadnou údržbu a obsluhu, jsou rovněž relativně tiché, lehké, při práci vás omezuje pouze přívodní napájecí kabel. Použít je tedy lze jen tam, kam kabel dosáhne.
Nejširší nabídku pak přináší křovinořezy motorové. Vybírat můžete stroje s motory s různým objemem a výkonem. Zpravidla platí, že čím menší objem motoru, tím nižší hmotnost, ale i nižší výkon. Pokud potřebujete sekat velké plochy, výkon stroje tomu musí odpovídat. Křovinořezy s výkonem do 1 kW jsou vhodné především jako doplněk sekačky pro dosekávání špatně dostupných míst. Křovinořezy s výkonem 1–2 kW si už dobře poradí i s hodně přerostlým trávníkem a houževnatými bylinami. Stroje s výkonem vyšším než 2 kW zvládnou vyčistit i hodně zanedbaný pozemek od náletových dřevin a mladých keřů.

 

✅ Na co se ještě při výběru zaměřit?

Některé křovinořezy mohou být vybavené tzv. dělitelnou hřídelí. Ta umožní stroj v polovině rozpojit, a díky tomu jej můžete snadněji převážet autem. U některých modelů křovinořezů je možné po rozpojení hřídele hlavní žací nástroj vyměnit například za plotostřih, vyvětvovací řetězovou pilu, případně některé další nástroje. Pokud ovšem zvažujete, že plotostřih budete osazovat pilovým kotoučem pro řezání stromků, raději volte stroj bez dělené hřídele. Při řezání pilovým kotoučem se do hřídele mohou přenášet rázy, které jsou pro napojení dělené hřídele velkou zátěží.

 

✅ Jak správně seřídit popruh?

Křovinořez nelze udržet pouze v rukách, proto jej má obsluha zavěšený na popruhu. Pro menší stroje vystačíte s popruhem jednoramenným, výkonnější křovinořezy jsou dodávány s dvouramennými popruhy (vesta), které hmotnost stroje rozloží do obou ramen. Křovinořez ale musí být správně zavěšen, do správné polohy musí být nastavena i madla (řídítka). Správně zavěšený stroj se bude lépe obsluhovat a práce bude méně namáhavá.

 

 

✅ Je křovinořez bezpečný?

Rychle rotující struna, nebo nůž mohou především v hustém a nepřehledném porostu zachytit a odhodit jakýkoli předmět, který obsluha přehlédla.
Pravidlem č. 1 tedy je, že pokud pracujete s křovinořezem, neměl by se nejméně v okruhu 10 metrů nikdo zdržovat.
Pravidlo č. 2 jsou ochranné pomůcky. V první řadě je to opět ochrana zraku, minimálně kvalitními brýlemi, ještě lépe štítem, který chrání celý obličej. U motorových strojů je nezbytná i ochrana sluchu, která bývá často podceňována. Hlučný dvoutaktní motor, který při vysokých otáčkách obsluze doslova ječí za zády, může po nějaké době způsobit trvalé poškození sluchu. Pevné boty a dlouhé kalhoty doporučujeme v nepřehledném terénu doplnit i o chrániče holení a kolen.
Pravidlo č. 3, které platí pro všechny stroje – při jakékoli manipulaci okolo nástroje, například dovíjení struny, výměna nože apod., nejprve zajistěte, aby nemohlo dojít k náhodnému spuštění stroje (odpojte přívodní kabel, vyjměte akumulátor, nebo odpojte zapalovací svíčku).

 

✅ Jak se křovinořez udržuje?

Nejčastěji budete pravděpodobně dovíjet strunu, do strunové hlavy. To vám může usnadnit použití některé ze strunových hlav EASY-LOAD, které umožňují snadné a rychlé doplnění struny bez nutnosti rozebírání hlavy. Pokud je třeba nabrousit nůž, rozhodně to nedělejte doma a raději jej svěřte odborníkovi. Nůž musí být po nabroušení dobře vyvážený, jinak bude při vysokých otáčkách způsobovat vibrace. Ty mohou být v tom lepším případě pouze nepříjemné, v krajním případě mohou poškodit stroj. Pravidelně je také nutné doplnit mazivo v úhlovém převodu. I tuto část údržby je lépe svěřit autorizovanému servisu. Pokud by bylo maziva v uzavřené úhlové převodovce moc, může při vyšší zátěži a zahřátí převodů dojít vlivem tepelné roztaživosti maziva k vytlačení těsnění. Mazivo pak unikne a převody se mohou poškodit.
U motorových strojů je samozřejmě nutné věnovat pozornost i motoru. U čtyřtaktních motorů to znamená pravidelnou výměnu oleje. Všeobecně pak u všech spalovacích motorů je nutné pravidelně kontrolovat a měnit vzduchový filtr, zapalovací svíčku, a pokud má být stroj na delší dobu odstaven, vždy vypusťte palivo z nádrže, nastartujte motor a nechte ho spotřebovat zbytky paliva z karburátoru. Předejdete tak potížím, kdy bio etanol, který se přidává do benzínu, bude reagovat v karburátoru se vzdušnou vlhkostí, zatuhne a karburátor ucpe.

 

Zobrazit dostupné křovinořezy