Zobrazit kategorie

Jak používat sekačky s elektrickým startérem?

Vybrané modely sekaček HECHT jsou vybaveny elektrickým startérem. V praxi to znamená, že sekačku je možné startovat podobně, jako například automobil otočením klíčku, nebo stisknutím tlačítka startéru (podle konstrukce aktuálního modelu sekačky).

Startování se tedy provádí obdobným podobným postupem, jako když startujete sekačku pomocí táhla. To znamená, že startu předchází doporučené použití sytiče nebo palivového primeru, tak jak je uvedeno v návodu konkrétního modelu sekačky, odpadá však fyzicky relativně náročné zatažení za táhlo mechanického startéru, stačí jen na krátkou dobu aktivovat elektrický startér tlačítkem, nebo klíčkem a motor sám nastartuje.

Pro startování je sekačka vybavena akumulátorem, který poskytuje energii potřebnou pro start. Aby však byla zachována spolehlivost a dlouhodobá životnost akumulátoru, je třeba mu věnovat potřebnou péči. A běžného automobilu je akumulátor po nastartování dobíjen z alternátoru, který je poháněn motorem. K dobití akumulátoru je však nutná určitá doba provozu motoru, za kterou je alternátor schopen vrátit do akumulátoru energii, která byla vynaložena pro nastartování motoru, což může být u sekaček problém. Během sečení je sekačka v po relativně krátké době pravidelně zastavována a opět startována v přestávkách potřebných pro vysypávání koše. Proto není možné zajistit, aby byl akumulátor dostatečně nabíjen od motoru a po nějaké době by došlo k jeho úplnému vybití. Vše je proto řešeno tak, že společně se sekačkou je dodávána i nabíječka, pomocí které se akumulátor dobíjí.

Aktuálně nabízené modely sekaček HECHT jsou dodávány s nabíječkou jen o málo větší, než je nabíječka běžného mobilního telefonu a v panelu na madle sekačky je malý konektor sloužícího připojení nabíječky. Nabíjení je proto velice jednoduché, snadno se může provádět i po každém sekání. Přitom kapacita akumulátoru je taková, že pokud sekáte průměrnou zahradu jedenkrát až dvakrát týdně, často postačí nabíjet akumulátor 1x za měsíc, nicméně s ohledem na životnost akumulátoru je lepší jej udržovat průběžně plně nabitý. Pro případ, že byste zapomněli akumulátor nabít, jsou motory HECHT s elektrickým startérem vybaveny i klasickým startovacím táhlem.  

Zároveň je nutné zabránit, aby byl akumulátor zbytečně vystavován vysokým, nebo nízkým teplotám. Pokud je sekačka přes zimu uskladněna v nevytápěných prostorách, je vhodné akumulátor vyjmout a uložit v místnosti, kde teplota neklesá k bodům mrazu.  Olověný akumulátor by pak měl být minimálně 1x za 6 měsíců dobíjen do plné kapacity.

Poněkud odlišné může být dobíjení a údržba akumulátorů sekaček HECHT s elektrickým startérem, které jsou osazeny například motory Briggs & Stratton, například motory InStart, kde je použit Li-ion akumulátor umístěný přímo na motoru, jehož nabíjení je prováděno na externí nabíječce. Tento akumulátor je uložen na vrchní m krytu motoru, ze kterého lze snadno vysunout a po sekání dobíjet na externí nabíječce třeba doma v obývacím pokoji.

Funkce, způsob startování a dobíjení akumulátorů se však můžou lišit podle konkrétních modelů sekaček.  Při startování a dobíjení akumulátoru je nutné vždy postupovat podle uživatelského návodu dodávaného se sekačkou.

 

Zpět na předchozí stránku