Zobrazit kategorie

Jak pečovat o motorovou rotační sekačku HECHT?

Aby sekačka mohla spolehlivě sloužit řadu let, je potřeba o ni i správně pečovat. Univerzální návod pro péči o všechny sekačky neexistuje, ovšem pokud budete dodržovat alespoň základní pravidla péče, sekačka se vám odmění dlouholetou spolehlivostí.

 

Olej

Mezi základní držbu patří pravidelná výměna motorového oleje, která je velice často zanedbávána. Je nutné si uvědomit, že motor pro hladký a bezproblémový chod potřebuje dobře mazat. Během provozu se do oleje ovšem uvolňují kovové mikročástice, které jeho mazivost postupně snižují Starý olej je již na první pohled v porovnání s novým tmavý, neprůzračný, toto způsobují právě nečistoty. I samotný olej nemá neomezenou životnost, proto je třeba jej pravidelně měnit za nový. Četnost výměny u pravidelně používané sekačky je určena výrobcem motoru – u motorů HECHT je doporučováno zpravidla olej měnit zpravidla hned po prvních 5 hodinách provozu a následně každých dalších 50 hodin, nebo nejméně 1x za rok.

 

Vzduchový filtr

Při sečení trávy především v sušším období může být dost vysoká prašnost. Aby měl motor vysoký výkon, potřebuje dostatečný přísun vzduchu pro kvalitní spalování. Není však možné nasávat vzduch plný prachu a nečistot, které by zanášely palivové cesty a způsobovaly zvýšené opotřebení motoru. Proto je sání sekačky chráněno vzduchovým filtrem, který prach a nečistoty zadržuje. Na filtru se prachové částice usazují, postupně však snižují jeho průchodnost a proto je třeba jej pravidelně čistit a měnit. Filtr by se měl čistit každých 25 pracovních hodin, nejlépe 1x za rok úplně vyměnit.

 

Zapalovací svíčka

Zapalovací svíčka by se měla 1x za rok vyměnit, nebo alespoň nechat zkontrolovat odborníkem. Vadná svíčka může být zdrojem mnohých problémů.

 

Palivo

Pokud nebudete sekačku dlouho používat, například mimo sezónu, je vhodné vypustit starý benzín. Moderní paliva obsahují biologické složky, které jsou nestabilní, vážou na sebe vodu, gelovatí a ucpávají palivový systém. Pokud necháte v sekačce stát benzín několik měsíců, může se na jaře stát, že biologické složky reagující se vzdušnou vlhkostí úplně ucpou karburátor a bude nutné jej složitě mechanicky vyčistit. Pokud nechcete benzín vypouštět, použijte alespoň vhodná aditiva, která zabraňují degradaci biologických přísad.

 

Čistota

Čistota sekačky je velice podceňována. Čtyřtaktní motory HECHT jsou vzduchem chlazené, ventilátor sloužící k chlazení motoru je umístěn pod horním krytem motoru. Pokud nepořádný majitel nechá zanést otvory chladící mřížky na krytu sekačky prachem a zbytky trávy, nemůže být motor správně chlazen. Stejně důležité je udržovat v čistotě celý motor.

Pro správnou funkci sečení je nutné udržovat v čistotě i samotné šasi, především prostory nože a výhozové otvory. Nalepenou trávu a nečistoty je nutné pravidelně očistit po každém sečení. Pokud toto jednou zanedbáte, naschlé nečistoty půjdou odstranit velice složitě. Na zaneseném šasi se postupně nalepuje další a další tráva. Vzduch nemůže správně proudit, nože ztrácejí výkon, sekačka není schopna plnit koš. I samotný koš je nutné udržovat čistý. Je nutné zajistit, aby proud vzduchu nesoucí trávu do koše mohl otvory v koši volně unikat.

 

Mazání pohyblivých částí

Nejčastěji opomíjenou údržbou je mazání. Všechny pohyblivé části je třeba pravidelně mazat vhodným olejem, nebo vazelínou. Ložiska kol, u moderních tříkolových sekaček nezapomenout mazat čep zatáčení předního kola. Rozhodně neuškodí prokápnout olejem ovládací lanka, čepy táhla nastavení výšky a podobně. Dobře promazané pohyblivé části se nejen snadněji pohybují, snižuje se tak jejich opotřebení a prodlužujete tak životnost sekačky.

 

Nůž

Dobře nabroušený nůž je základem kvalitního sečení. Zároveň však musí být i dobře vyvážen, jinak je zdrojem nadměrných vibrací. Nůž je vždy lepší k broušení svěřit odborníkovi. Pokud se do broušení pustíte sami, je dobré jej alespoň vyvážit tak, že jej za středový otvor zavěsíte na šroubovák – nůž se nesmí převažovat. Pokud se jednou polovinou otáčí dolů, postupně přibrušujte ostří klesající těžší strany, dokud nůž nebude vyvážen.

 

Účel použití

Rotační sekačky HECHT jsou stejně jako ostatní konkurenční rotační sekačky uřčeny především po sečení pravidelně udržovaných trávníků. Tím se rozumí, že plocha trávníku k tou musí být předem připravena. Rotační sekačkou není možné sekat párkrát do roka přerostlou trávu v sadu za domem, kde je plno krtinců, náletových dřevin anebo ještě hůř – skrytých kamenů. Pokud sekačka zasekne do tvrdého předmětu jako je větší kámen, nepoškozuje se jen nůž, může dojít i k poškození hřídele.

 

Uskladnění sekačky

Sekačka je z větší části vyrobena z kovu, který podléhá korozi. Nenechávejte ji zmoknout, pokud ji umyjete vodou, nechte ji řádně oschout. Najděte jí suché místo, kam nezatéká na zpevněném suchém podkladu. Nenechávejteji stát jen někde pod přístřeškem, nejhorší co byste mohli udělat je parkovat ji zakrytou pod plachtou, kde se jen hromadí vlhkost.

 

Kutilové

Jsme národem kutilů. Při opravách tak složitého stroje, jakým je motorová sekačka však kutilství nemá místo.  Vždy používejte jen sekačku se všemi kryty, s originálními díly. Vlastnoručně vyrobené doplňky, zásahy do konstrukce a odstraňování částí sekačky mohou být velice nebezpečné.

 

Zpět na předchozí stránku