Zobrazit kategorie

Jak funguje poloautomatické odvíjení struny?

Vyžínače a křovinořezy Hecht mohou být podle zvoleného modelu vybaveny poloautomatickým nebo automatickým odvíjením struny. Struna je navinuta na cívce ve strunové hlavě a její konce jsou volně provlečeny otvory ven z hlavy. Díky odstředivé síle pak při rychlé rotaci hlavy tyto konce struny sekají trávu. Při tom pružnost struny umožní její přizpůsobení různým překážkám, jako jsou ploty, zdi domů a podobně, aniž by je při sekání struna poškodila. Daní za tuto flexibilitu je samozřejmě rychlé opotřebení struny, které se zvyšuje právě nárazy na pevné překážky.

Poloautomatické odvíjení

Pokud je struna během sečení opotřebena a svou délkou již nevyužívá plný potenciál stroje, postačí při zapnutém stroji jemné poklepání strunovou hlavou o trávník. Mechanismus odvíječe díky tomu uvolní na chvíli cívku se strunou a odstředivá síla ji automaticky povysune. Na krytu struny je upevněn nůž, který strunu automaticky zastřihne na ideální délku. Takto máte plnou kontrolu nad tím, jak rychle se struna odvíjí i kolik jí spotřebujete.

 

Automatické odvíjení

Automatické odvíjení struny se používá především u malých elektrických a akumulátorových vyžínačů. Zpravidla funguje tak, že při každém spuštění se struna sama povysune o několik milimetrů. Vše je realizováno odstředivým mechanismem, který při každém roztočení hlavy uvolní v hlavě cívku se strunou o jeden zub. V tomto případě tedy záleží, jak často stroj zapínáte a vypínáte. Jestliže budete stroj v krátkých intervalech opakovaně spouštět a zastavovat, struna na cívce bude i rychle ubývat. Ideální je proto naučit se stroj používat v delších intervalech a zastavovat jej jen pokud se struna začne zkracovat. Pokud tedy například obsekáváte nedosečené zbytky trávy okolo plotu, vždy sekat cca 2-4 metry na jediné spuštění stroje. Interval je pak vhodné přizpůsobit síle a hustotě trávníku. Jestliže tedy například pod plotem prorůstá vzrostlý a odolný plevel, o který se struna opotřebovává rychleji, intervaly pro zastavení a opětovné spuštění budou kratší, než když jen upravujete pravidelně udržovaný trávník.

 

Zpět na předchozí stránku