Zobrazit kategorie

Jak dotáhnout klínový řemen pojezdu rotační sekačky? Co je příčinou prokluzování pojezdu?

Po mnoha měsících používání sekačky bez pravidelné servisní údržby se občas může stávat, že pojezd sekačky začne prokluzovat. Sekačka následně špatně zvládá jízdu do svahu, někdy má problém uvézt plný koš trávy.

Pohon většiny rotačních sekaček je řešen klínovým řemenem, který je veden od hřídele motoru v pod šasi nad nožem k převodové skříni se spojkou v zadní části sekačky. Tento řemen je často u sekaček s nastavitelným převodem využit jako variátor, kdy je změna převodu prováděna poměrem nastavení řemenic. Výhody použití řemene pro pojezd u sekaček jsou více než zřejmé, hlavním plusem je spolehlivost, nízká hmotnost a minimální náklady na údržbu.  Řemen však podobně jako například pneumatiky podléhá časem opotřebení a tak je čas od času nutné jej vyměnit. Aby mohl řemen na řemenicích spolehlivě fungovat, je důležité, aby řemenice byly v jedné rovině. Občasnou příčinou padání řemene je pak uvolnění jedné z řemenic a její posunutí po ose. Opravu a seřízení řemenic však doporučujeme přenechat odbornému servisu, následné poškození sekačky vzniklé neodborným zásahem do seřízení řemenic může mít vliv na ztrátu záruky.

Nicméně rovněž často opomíjenou příčinou prokluzování pojezdu je špatné seřízení spojky. Ve většině rotačních sekaček Hecht je použita kuželová spojka, ve vybraných modelech Hecht pak francouzská spojka GT 300 Synchro. Běžná kuželová spojka potřebuje pro správnou funkčnost čas od času seřídit, její nastavení se provede jednoduše utahovacím šroubem na bowdenu lanka pojezdu, kterým je spojka pomocí páky na madle ovládána.

Zmiňovaná převodová skříň GT 300 Synchro díky své konstrukci eliminuje možnost prokluzu spojky. Kuželová spojka zde slouží pouze při rozjezdu pro vyrovnání kroutícího momentu. Po rozjetí je pak aktivována zubová spojka, která nejen brání prokluzu, ale zároveň šetří a zvyšuje životnost kuželové spojky.

Pokud není možné zabránit prokluzování pojezdu pouhým seřízením šroubu lanka pojezdu, je vhodné navštívit některý z odborných servisů.

 

Zpět na předchozí stránku