Seniorský vozík znamená aktivní život

02. 02. 2022

Seniorský vozík znamená aktivní život

Pro zdravého člověka je samozřejmostí, že může zajit kdykoli na nákup, navštívit přátele, nebo třeba vyrazit do přírody. Zpravidla si neuvědomujeme, co pro člověka znamená, když jej například problémy při chůzi omezí jen na pohyb v nejbližším okolí domova.  Moderní elektrické vozíky mohou svobodu pohybu mnohým osobám se sníženou pohyblivostí vrátit.

Výhodou vozíků je, že se ovládají velice snadno. Stačí jen otočným knoflíkem nastavit, jakou rychlostí se má vozík pohybovat a po stisknutí páky na řidítku se vozík rozjede. Jakmile páku pustíte, vozík poslušně zastaví. Snazší už to být ani nemůže. K dispozici máte i zpětná zrcátka, světla nebo blinkry. To pro případ, že byste s vozíkem museli jet po silnici. Na osobu pohybující se na elektrickém vozíku se sice z pohledu zákona pohlíží jako na chodce, a tak je pro jízdu stanovena povinnost využívat chodníky a cesty pro chodce, ovšem tam kde není možné chodník využít, musí se s vozíkem na silnici. Zde je však oproti chodci rozdíl – vozík se po silnici musí pohybovat po pravém okraji vozovky.  
Na elektrický seniorský vozík, který splňuje podmínky stanovené zákonem, nepotřebujete řidičský průkaz. *)

S vozíkem se můžete klidně vydat na návštěvu přádel i několik kilometrů vzdálených, obstaráte si nákupy, návštěvu lékaře, s rodinou můžete vyrazit i do přírody, nebo na oběd do restaurace.  Vozíkem se zkrátka dostanete všude, kam vede cesta.

Na plně nabitou baterii lze urazit i několik desítek kilometrů, je však třeba počítat s tím, že po rovné asfaltové cestě dojedete mnohem dál, než kopcovitém terénu po hrbolatých cestách v přírodě.   S vozíkem vás pustí i do většiny obchodů, problémem snad mohou být někde jen úzké uličky mezi regály.

*) Podle Zákona č. 56/2001 Sb., § 3 odst., 3 písm. e) se za zvláštní vozidlo považují i:
Vozíky pro invalidy s motorickým pohonem, pokud jejich šířka nebo délka přesahuje jeden metr a čtyřicet centimetrů, jejich konstrukční rychlost převyšuje 15 km.h-1 nebo jejich maximální přípustná hmotnost převyšuje 450 kg.

Co to znamená? Pokud elektrický vozík nepřesahuje ani jeden z výše uvedených parametrů, je považován za vozík pro invalidu. K jeho používání pak nepotřebujete řidičský průkaz.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…