Saunováním za posílení imunity

20. 09. 2022

Saunováním za posílení imunity

Chladné podzimní počasí přináší zvýšené riziko různých nemocí, virům a bakteriím se ve vlhkém prostředí daří lépe, než v suchých horkých dnech nebo v mrazivé zimě. Existuje mnoho způsobů, jak si posílit imunitu. Patří mezi ně zejména vyvážená strava s dostatkem minerálů a vitamínu, pravidelný a dostatečný spánek, vyhýbání se stresovým situacím, pohyb na čerstvém vzduchu, vyhýbání se stresovým situacím a třeba i saunování.

Některé studie prokazují, že pravidelné saunování může snížit rizika různých onemocnění. Uvádí se dokonce, že u lidí, kteří navštěvují saunu 2-3krát týdně se rizika onemocnění mohou snižovat až o 65 %.

Při přehřívání těla v sauně se roztáhnou kapiláry, pocením se z těla vyloučí toxiny a do krve se vyplavuje endorfin neboli tzv. hormon štěstí. V běžném životě se sice stresu nemůžeme zcela vyhnout, pobyt v sauně však zlepšuje náladu a má dobrý vliv na neurovegetativní systém. Může napomáhat ke snížení bolestí kloubů, napomáhá regeneraci svalů, posiluje imunitu, pomáhá předcházet nachlazením a ve výčtu blahodárných účinků bychom mohli pokračovat dál.  

Bohužel ne vždy máme možnost pravidelně navštěvovat nějakou veřejnou saunu. Vybudování pravé finské sauny doma je složité, finančně náročné, a ne každý má pro saunu dostatek prostoru.

Řešením může být infrasauna

Infrasaunu snadno postavíte i v bytě v paneláku. Sauny spotřebují poměrně velké množství energie, a tak s tím, jak je elektřina stále dražší, každá minuta provozu navíc se projeví na konečném vyúčtování. Jelikož se však infrasauna narozdíl od finské sauny nemusí předehřívat, má citelně nižší spotřebu. V infrakabině jsou instalovány panely, které generují dlouhovlnné infračervené záření, jež proniká více než 4 cm hluboko do tkání. Zatím co v klasické sauně je ohříván celý prostor i vzduch na vysokou teplotu, v infrasauně je zářením ohříván povrch těla a teplo se takto vstřebává přímo do tkání. Teplota v infrasauně tedy dosahuje maximálně 60 °C. Infrasaunu proto mohou po poradě s lékařem zpravidla využívat i kardiaci, pro které by návštěva finské sauny mohla mít fatální následky.

Saunování v infrasauně napomáhá k vyloučení těžkých kovů, v tucích rozpustných toxinů a toxinů obsažených v potu kožními póry z těla. A to rychleji a efektivněji než jakákoliv jiná léčba nebo cvičení. Jde například o tyto látky: arsen, benzen, kadmium, nikl, měď, mangan, olovo, sodík, rtuť, anestetika, léky, cholesterol, nikotin, chlorid a kyseliny atd.

Po saunování můžete vážit i o několik kg méně, ale uvědomte si, že podkožní tuk se teplem nerozpouští. Tělo ovšem při vypocení jednoho gramu potu spotřebuje cca 0,6 kilokalorie energie. Zatímco v klasické finské sauně je pot tvořen vodou z 95 až 97 %, v infrasauně je to jen z 80 až z 85 %. Zbytek tvoří tukové buňky a škodliviny. Proto v infrasauně vyloučíte o 10 % více škodlivin než v klasické finské sauně. A příkladně za 30 minut spálíte až 600 kilokalorií.

Současný životní styl klade značné nároky na naši výkonnost. Vyčerpávání přirozené obranyschopnosti často vede k přetížení organismu a stresu. Při používání infrasauny dochází k rozšíření krevních vlásečnic, které může zlepšit krevní oběh, a tím odbourat i stres.

Saunování je jedním z prostředků v boji proti celulitidě. Je ovšem třeba ji kombinovat s následnou aplikací speciálních gelů, s masážemi, s lymfodrenážemi a úpravou jídelníčku.

Potem ztrácí pokožka hydrataci a minerály, což se dá ale správným pitným režimem nahradit. Odplavují se z ní ovšem nečistoty. Teplem se uvolňují póry a pokožka se pak lépe čistí. Při saunování dojde k prokrvení pokožky, která pak lépe vstřebává kosmetické přípravky. Pravidelné používání infrasauny zmírňuje kožní onemocnění, jako je akné, vyrážka, ekzém či lupénka, a může postupně změkčit i jizvy. Na druhou stranu je velkým rizikem častého saunování tvorba rozšířených žilek.

Saunováním můžete odstranit nebo alespoň zmírnit projevy artritidy, ulevit svému tělu od svalových křečí, bolesti šíje a zad a urychlit proces hojení méně vážných zranění.

Saunování způsobí krátké zvýšení tělesné teploty o 0,5 až 1,5 °C. Následkem zvýšení tělesné teploty dochází k usmrcení virů a bakterií nebo alespoň k zastavení jejich množení. Výsledkem pravidelného saunování je posílení imunitního systému.

Autor: PST

 

 

Zpět na předchozí stránku Zobrazit dostupné sauny


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Pomozte ptákům přezimovat: Postavte ptačí budky

Pomozte ptákům přezimovat: Postavte ptačí budky

29. 09. 2023

Ptačí budky máme většinou spojené s hnízděním a vyváděním mladých. Proto pro někoho může být překvapivým zjištěním, že…

Zazimujte sekačku správně, jinak ji na jaře nenastartujete!

Zazimujte sekačku správně, jinak ji na jaře nenastartujete!

29. 09. 2023

I když to vypadá, že letos budeme sekat trávu o něco déle, než je běžné, rychle se blíží doba, kdy trávník v letošní…

Proč je důležité pečlivě uklidit spadané listí?

Proč je důležité pečlivě uklidit spadané listí?

27. 09. 2023

Podzim je krásnou roční dobou, kdy stromy a keře začínají měnit své barvy a listí začíná opadávat. Mnozí z nás si tuto…

Jak správně pečovat o trávník? Otestujte své znalosti!

Jak správně pečovat o trávník? Otestujte své znalosti!

27. 09. 2023

Víte jak správně pečovat o trávník, aby byl dokonalý? Víte jak jej správně sekat, hnojit, zalévat nebo provzdušňovat?