Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

01. 07. 2024

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

Komár je u nás považován za jednoho z nejotravnějších tvorů. V našich zeměpisných šířkách si komáří kousnutí většinou spojujeme jen s nepříjemným svěděním. V celosvětovém měřítku je však komár pravděpodobně tvorem, který stojí na horní příčce žebříčku v počtu zaviněných úmrtí.

Na celém světě žije přibližně 3000 druhů komárů, přičemž v ČR se můžeme setkat asi s 50 druhy. V našich ložnicích nás nejčastěji obtěžuje komár pisklavý, který nemoci přenáší jen v ojedinělých případech. Nicméně s tím, jak se mění klima a tropická vedra se střídají se záplavami, nelze vyloučit, že komáří kousnutí bude stále nebezpečnější. Proto je lepší mu předcházet.

Prvním krokem je maximálně omezit výskyt komárů tím, že v zahradě zabráníte jejich množení. To znamená zlikvidovat nebo upravit všechny zásobníky vody, ve kterých mohou dospívat komáří larvy. Často jim stačí i plachta, pod kterou máte na zahradě nějaký materiál, v jejímž záhybu se drží dešťová voda. Sudy a nádoby na dešťovou vodu opatřete víkem, aby do nich komáří samičky nemohly naklást vejce.

U sudu na dešťovou vodu můžete také využít jednoduchý trik; stačí, když na povrch vody nalijete trochu stolního oleje. Tenký film oleje na povrchu vody zabrání larvám, aby se mohly nadechnout, a ty se pod vodou utopí. Stolní olej přitom nebude během zalévání škodit rostlinám.

V zahradním jezírku je vhodné mít pár nenáročných rybek. Jezírko bude atraktivnější a rybky larvy zlikvidují.

Dobrou zprávou je, že světlo moderních LED žárovek není pro komáry tak atraktivní jako klasické staré žárovky. Pokud si tedy budete večer na terase svítit LED žárovkami, nepřilákáte tím komáry z širokého okolí.

Špatnou zprávou však je, že největším lákadlem je pro komára sám člověk. Komár reaguje na oxid uhličitý v lidském dechu, dobře cítí pachy lidského potu, láká jej i tělesné teplo. Venku je tedy nutné komára něčím odpudit. Pokud se budete volně pohybovat v přírodě, je prakticky jedinou možností vhodné oblečení a nastříkání se repelentem.

Při večerním posezení u ohně nebo na terase můžete využít spirály nebo svíčky proti komárům, které po zapálení odpařují esence, jež komárům vadí. U terasy nebo pergoly také můžete zasadit květiny, které komáry odpuzují svou přirozenou vůní. Může to být například levandule, meduňka, měsíček, šanta, máta nebo bazalka. Zajímavé je, že komárům zrovna nevoní ani muškát, osázené truhlíky v oknech tak nemusí plnit jen okrasnou funkci.

Na trhu jsou dostupné i různé pasti, které lákají komáry ultrafialovým světlem a následně je spálí pomocí elektrického výboje, nebo ventilátorem uvězní v zásobníku, kde komár zahyne. Jejich využití je však kontroverzní, protože společně s komáry nalákají i spoustu dalšího, často užitečného hmyzu.

Ostatně o účinnosti takovýchto pastí lze diskutovat i z jiného úhlu pohledu. Někdy se totiž může stát, že přilákaný hmyz slétající se z širokého okolí nakonec sedící člověk stane lákavějším cílem než past. Lépe je tedy hmyz odpuzovat než zbytečně lákat.

Domov nejlépe zabezpečíte sítěmi v oknech. Dnes snadno zakoupíte sítě různých typů. Některé jsou prakticky neviditelné a snadno je na okenní rám upevníte pomocí samolepicích suchých zipů. V ložnici můžete využít i různé odpařovače a esenciální oleje, důležité je ale vybírat takové, které jsou na přírodní bázi. Určitě nechcete spát v místnosti, ve které se odpařuje nějaká chemie. Navíc pokud jsou hodně aromatické, může to někomu při spánku vadit. Zkrátka staré dobré sítě jsou osvědčené desítkami let a umožní vám mít otevřené okno po celou noc s jistotou, že vás nebude obtěžovat žádný hmyz.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

12. 07. 2024

Pískoviště na zahradě poskytne dětem hodiny zábavy a zároveň podporuje jejich rozvoj. Hraní na pískovišti rozvíjí…

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

09. 07. 2024

Grilování je oblíbená letní aktivita, která spojuje rodinu a přátele při společném jídle. Jedním z klíčů k úspěšnému…

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

04. 07. 2024

Naše zahrady, stejně jako vše ostatní, podléhají módním trendům. Zatímco naši předkové využívali takřka každý metr…

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

01. 07. 2024

Komár je u nás považován za jednoho z nejotravnějších tvorů. V našich zeměpisných šířkách si komáří kousnutí většinou…