Jak v létě na zdravý spánek?

14. 06. 2022

Jak v létě na zdravý spánek?

Léto je doba, kdy nám teplo a delší dny umožňují přesunout mnoho aktivit na zahradu. Mezi ně samozřejmě patří i grilování nebo rodinné oslavy. Samozřejmě nic proti, kdo by neměl rád posezení s přáteli venku u dobrého jídla a pití. A když se u souseda hlučnější oslava protáhne někdy trošku déle, asi mu to budeme ochotni tu a tam opustit.

Jestliže však máte sousedy, kteří si v různých oslavách libují a nechápou, že s nimi nemusí pokaždé do rána slavit i celá ulice, asi moc nadšeni nebudete. Zatím co oni mají druhý den volno a ráno vyspávají do oběda, vy musíte nevyspalí do práce.  Samozřejmě je možnost domáhat se dodržování nočního klidu za asistence policie a úřadů, jenže to sousedským vztahům moc neprospěje. Jestliže je však míra hluku neúnosná a pravidelná asi jiná cesta nebude. V ostatních případech pro vás máme lepší řešení.

Prvním krokem ke zdravému a nerušenému spánku je ticho. Nejvíce hluku zvenčí do ložnice proniká oknem. V ideálním případě by bylo vhodné mít opravdu kvalitní okna ideálně s třemi skly, jenže pokud už je nemáte, znamenalo by to nemalou investici a nutné stavební úpravy. Můžete si však částečně pomoci akustickými závěsy. Ty vám poskytnou ochranu hned v několika ohledech. Jelikož jsou vytvořeny z několika vrstev poměrně silného materiálu, dokážou nejen poměrně účinně snížit hluk, ale fungují také jako tepelná izolace a rovněž ložnici dokonale zatemní. V létě udrží teplo venku, v zimě dovnitř nepustí chlad. V létě, když slunce zapadá pozdě a svítá brzy ráno, zajistí v ložnici skvělé přítmí.

Dalším krokem je v létě zajištění příjemné teploty. V horkých letních dnech proto větrejte jen ráno, když je vzduch venku chladnější a večer před spaním jen krátce a intenzivně. Přes den nechte okno zavřené, aby se místnost zbytečně neohřívala. Ovšem když horko panuje několik dní po sobě, rozehřeje se i ta nejlépe izolovaná budova. V takovém případě pomůže klimatizace nebo ochlazovač vzduchu.  Dobrou volbou mohou být mobilní přístroje, protože nevyžadují žádné stavební úpravy.

Výhodou klimatizace je, že může vzduch v místnosti ochladit o mnoho stupňů, je však nutné teplotu nastavovat s rozumem, abyste se ráno neprobudili s oteklými mandlemi.  U mobilní klimatizace je nutné také počítat s trochu hlučnějším provozem, protože kromě ventilátorů obsahuje také kompresor. Některé typy klimatizací mají i možnost topení.

Ochlazovač vzduchu má výhodu, že oproti klimatizaci spotřebuje mnohem méně elektrické energie. K chlazení využívá studenou vodu, kterou před spuštěním naplníte nádrž v ochlazovači. Díky tomu není schopen vzduch ochladit tak účinně, jako klimatizace. Ochlazovač vzduch zároveň zvlhčuje a když si zvolíte model, který v sobě má integrovaný ionizátor, dokáže vám v místnosti vytvořit podobné klima, jaké bývá například po bouřce.  Za to mohou záporné ionty, které ionizátor do vzduchu uvolňuje. Působí příznivě na náš organismus, Oproti klimatizaci také bývá tišší.

Posledním krokem je volba vhodné matrace a přikrývky, jenže to je už téma na samostatný článek.

 

Autor: PST

 

SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…