Jak snížit doma množství pylu?

12. 05. 2022

Jak snížit doma množství pylu?

Zejména na jaře se z rozkvetlých stromů do ovzduší šíří velké množství pylu a vítr jej roznáší po okolí na kilometry daleko. Nejvíce patrný je asi na sklech automobilů, ale ani doma jej nestačíme utírat.  Nejvíce nepříjemný je ale pro alergiky a astmatiky. Jak se doma co nejlépe s pylem vypořádat?

Nikoho asi nepřekvapí, že poměrně velké množství pylu doma ze vzduchu odstraní čistička vzduchu. Můžete také do oken nainstalovat protipylové sítě. Ty zároveň fungují i jako ochrana proti otravnému hmyzu. Větrat byste měli brzy ráno, večer nebo přes noc. To je doba, kdy se ve vzduchu vyskytuje pylu nejméně.

Nesmíte ale zapomínat, že pyl domů nanosíte také na oblečení, proto je dobré se převleknout pokaždé, když se z venku vrátíte domů. V době největšího výskytu pylu nesušte venku ani vyprané prádlo.

Spoustu pylu se nám také dostane do vlasů.  Zejména pokud jste alergik, měli byste si každý večer před spaním vlasy důkladně umýt. Z vlasů by se totiž pyl dostal na polštář, kde by vás mohl dráždit.

Prach a pyl doma z nábytku odstraňujte jen vlhkou utěrkou, aby se nevířil a nešířil dál. Důsledně dodržujte pravidlo úklidu shora dolů. Nejprve tedy třete nejvýše položené police, vršky skříní a postupujte dolů. Podlaha tedy přijde na řadu vždy jako poslední. Jestliže používáte vysavač, musí být opatřen kvalitním prachovým filtrem, který zachytí i drobná pylová zrnka.  V opačném případě byste jen pyl vířili po místnosti.

V obdobích, kdy je ve vzduchu pylu nejvíce je také dobrým nápadem z domova odstranit co nejvíce bytového textilu. Různé přehozy, závěsy, polštářky, záclony nebo koberečky v sobě pyl zachytávají a při sebemenším pohybu jej uvolňují zpět d vzduchu.

Venku pyl sice nezastavíte, ale i zde existují možnosti, jak s ním bojovat alespoň částečně. Jak už jsem uvedl, velice patrný je zejména na automobilech, nepříjemný je ale i na terasách, nebo zahradím nábytku. Zde se jej nejúčinněji zbavíte vysokotlakým čističem, který jej rychle spláchne silným proudem vody.

Pyl bohužel dokáže pokrýt žlutým povlakem i hladinu vody v bazénech. Zde je nutná kvalitní filtrace v kombinaci se skimerem, který sbírá nečistoty z vodní hladiny. Pokud by pyl zůstal ve vodě delší dobu, stal by se živnou půdou pro bujení řas.

 

Autor: PST

 

SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…