Jak levně zatopit v koupelně?

04. 10. 2022

Jak levně zatopit v koupelně?

Se stoupajícími cenami energií spousta z nás řeší různé způsoby, jak ušetřit. Asi se shodneme na tom, že největší položkou zatěžující měsíční rozpočet je vytápění. Z tohoto důvodu je důležité vytápět byt nebo dům efektivně a zbytečně neplýtvat teplem v místnostech, ve kterých trávíme jen minimum času.

Ideálním způsobem vytápění by bylo mít v každé místnosti samostatný termostat s časovačem, který bude řídit teplotu podle toho, jak jednotlivé místnosti v průběhu dne využíváme. Bohužel to není vždy zcela možné, protože například centrální kotel bývá zapojen takovým způsobem, že není možné samostatně spínat jednotlivé okruhy topení.

Samostatnou kapitolou pro vytápění je koupelna. V té trávíme času nejméně, a přitom při sprchování nebo koupání potřebujeme mít komfortní teplotu. Zároveň je nutné v koupelně větrat, aby se v ní nedržela vlhkost. Udržovat v koupelně po celý den teplotu nad 20 °C se může poměrně prodražit, přitom by stačilo rychle vytopit koupelnu jen na dobu, kdy ji využíváme.

V takovém případě může pomoci infrazářič nebo vhodný přímotop, který koupelnu zahřeje během několika minut. Po jeho vypnutí sice koupelna opět velice rychle vychladne, protože se nestačí rozehřát zdi, ale to není problém. Větším problémem může být volba správného, a především bezpečného topidla.

Vzpomínám na své zděšení, když jsem u své známé na chalupě viděl podomácku vyrobený přímotop zavěšený na hřebíku zatlučeném v měkké a provlhlé omítce přímo nad vanou. Odporový drát ze starého vařiče namotaný na jakési keramické tyči připevněné v orezlé formě na pečení srnčího hřbetu. Není asi třeba domýšlet, co by se stalo, kdyby se hřebík uvolnil a zářič spadl do vany.

 
Příklad štítku na topidle
stupeň krytí IP24

Všichni dobře víme, že elektřina ve spojení s vodou může být velice nebezpečná, proto každý elektrický spotřebič, který chcete umístit do koupelny musí splňovat přísná bezpečnostní pravidla.

Každý elektrický spotřebič je označen tzv. stupněm krytí, který naleznete na štítku. Toto krytí je označeno jako IPXX, kde právě písmena IP říkají, že se jedná o označení stupně krytí a XX je nahrazeno číslem, které označuje o jak vysoký stupeň krytí se jedná. První X značí ochranu spotřebiče proti vniknutí předmětů a druhé X je krytí proti vniknutí vody. Z pohledu koupelny nás tedy bude zajímat především druhé X.

Pokud je spotřebič označen jako IPX0, znamená to, že je zcela bez ochrany proti vniknutí vody, IPX1 je chráněno proti kapající vodě 1+0,5 mm za minutu, IPX2 je proti kapající vodě 3+0,5 mm za minutu atd.

Pro použití v koupelně je nutné volit spotřebič s minimální ochranou IPX4. U takového spotřebiče výrobce garantuje že je chráněn proti stříkající vodě ve všech úhlech v množství 10 l za minutu.

Ovšem i u spotřebiče s patřičným stupněm ochrany platí jistá pravidla pro bezpečné umístění v koupelně. Koupelna je normou rozdělena do několika zón:

 

Zóna 0 - vnitřní prostor vany či sprchy

Zóna 1 – prostor nad vanou nebo sprchou do výšky 2,25 m

Zóna 2 – je prostor okolo zóny 1 do vzdálenosti do 60 cm.

Zóna 3 – navazuje na zónu 2 do vzdálenosti 2,4 m

V praxi to znamená, že v zóně 2 může být umístěn spotřebič s minimální ochranou IPX4. Osobně bych ale raději doporučil jakýkoli elektrický spotřebič raději dávat minimálně 60 cm od vany, sprchy nebo umyvadla, tedy do zóny 3.

V ideálním případě je vhodné, aby bylo topidlo připevněné ke zdi. Není-li to možné, vždy volte stabilní topidlo, které se snadno nepřevrhne. Do koupelny jsou proto zcela nevhodné sloupové přímotopy s plastovým šasi. Při převržení na mokrou a tvrdou dlažbu v koupelně by mohlo dojít k rozbití šasi a odkrytí elektrických obvodů a k jejich kontaktu s mokrou podlahou.

Obdobně je nebezpečné jakýkoli elektrický spotřebič dávat například na skříňku, ze které by mohl spadnout do vany. To platí nejen pro topidla, ale i pro různé fény, kulmy, holící strojky, rádia apod.

 

Stupeň krytí IP dotykem a vniknutím cizích předmětů

stupeň nebezpečným dotykem vniknutím cizích předmětů
IP 0x bez ochrany bez ochrany
IP 1x dlaní (>5x5 cm) velkých
IP 2x prstem (>12x12 mm) malých
IP 3x nástrojem (>2,5 mm) drobných
IP 4x nástrojem, drátem (>1 mm) velmi drobných
IP 5x jakoukoliv pomůckou prachu částečně
IP 6x jakoukoliv pomůckou prachu úplně

 

Stupeň krytí proti vniknutí vody

stupeň specifikace IPx
IP x0 bez ochrany
IP x1 Chráněno proti kapající vodě 1+0,5 mm za minutu. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze a otáčí se kolem vertikální osy. Doba zkoušky 10 minut.
IP x2 Chráněno proti kapající vodě 3+0,5 mm za minutu, Jednotka je testována ve 4 pozicích, nakloněných o 15° od normální provozní polohy. Doba zkoušky 2,5 minuty na polohu.
IP x3 Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60° vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2 po dobu nejméně 5 minut.
IP x4 Chráněno proti stříkající vodě. Stejné jako u IP x3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všech úhlech.
IP x5 Chráněno proti tryskající vodě. Voda míří 6,3 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IP x6 Chráněno proti intenzivně tryskající vodě. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IP x7 Chráněno proti ponoření do vody. Ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr.
IP x8 Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.
IP x9 Chráněno proti tlakové vodě (WAP)

Autor: PST

Související kategorie:

PŘÍMOTOPY

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…