Co je ionizátor vzduchu?

24. 07. 2019

Co je ionizátor vzduchu?

Ve vzduchu se běžně vyskytují kladné a záporné ionty. Neznalý člověk by mohl nabýt dojmu, že kladné ionty jsou označovány jako kladné, protože jsou prospěšné. Bohužel tomu tak není. Kladný iont je částice, které chybí jeden elektron. Kladné ionty v našem těle odebírají buňkám elektrony, čímž způsobují jejich oxidaci a následkem je jejich stárnutí. Naopak záporné ionty našemu zdraví prospívají.

Kladné ionty pomalu zabíjí

Kladné ionty tedy našemu zdraví škodí. Jsou vysoce reaktivní a poškozují buňky. To vede k zvýšené únavě, předčasnému stárnutí a může být i příčinou počátku rakovinného bujení.  

Pokud máte doma nebo na pracovišti vysoký poměr kladných iontů, můžete pociťovat zvýšenou únavu, podrážděnost, bolesti hlavy, nevolnost. Kladné ionty jsou také příčinou špatného soustředění, vysokého krevního tlaku a tak bychom s výčtem mohli pokračovat.

Zatímco v přírodě bývá jejich poměr zpravidla vyvážený, v domácnostech a kanceláři tomu tak již zpravidla není. Především moderní elektrická zařízení, jako jsou televize, počítač, mobilní telefon, ale i některé starší klimatizace, zářivky, tiskárny a kopírky mohou být zdrojem kladných iontů. Dalším zdrojem jsou moderní materiály, jako jsou plasty. Vše pak ještě zhoršují některé budovy, které například kvůli své konstrukci ze železobetonu pohlcují hodné a prospěšné záporné ionty, čímž zvyšují poměr těch zlých, nezdravých kladných iontů. V 70. letech minulého století byl tento problém popsán jako „Syndrom nezdravých budov“ (SBS - Sick Building syndrom).

Co se s tím dá dělat?

Můžete se přestěhovat do roubené stavby zbavit se elektroniky a moderních materiálů. K tomu se asi odhodlá málokdo. Dalším řešením je poměr kladných a záporných iontů změnit k našemu prospěchu. Záporné ionty snadno do vzduchu doplníte ze zařízení, kterému se říká ionizátor. Ten je dnes součástí některých ventilátorů, ochlazovačů vzduchu, ale i některých klimatizací.

Jak to funguje?

Záporný iont má jeden elektron navíc, kladnému naopak jeden chybí. Jelikož mají rozdílný náboj, ve vzduchu se vzájemně přitáhnou jako magnety. Jejich náboj se pak vyruší.

A opravdu to funguje?

Přesvědčit se můžete například v přírodě. Vysoká koncentrace záporných iontů bývá v okolí vody, u vodopádů, na mořském pobřeží, ale i v jeskyních, v lese, na vrcholcích hor. K zvýšení koncentrace záporných iontů dochází také po bouřce. Před bouřkou bývá ve vzduchu naopak více iontů kladných – škodlivých. Proto se nám zdá, že bouřka vyčistí vzduch a lépe se nám po ní dýchá.

A obdobný účinek má ionizátor. Ve vydýchané a přehřáté místnosti jeho účinky pocítíte již během 30 minut po jeho spuštění. Ustoupí bolesti hlavy, únava, lépe se dýchá a ani horko tolik nevadí. Ionizátor vás doslova nabije energií.

 

Autor: PST

Zpět na předchozí stránku


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…