Zametací stroje: Efektivní úklid nejen chodníků

26. 09. 2023

Zametací stroje: Efektivní úklid nejen chodníků

I když je úklid chodníků, parkovacích ploch a dalších venkovních povrchů vhodné provádět celoročně, na podzim a v zimě se to stává nutností. Sychravé počasí a vlhké spadané listí činí chodníky a cesty kluzkými a ty se tak stávají pro chodce nebo cyklisty nebezpečnými. 

Na zahradě sice listí snadno sklidíme pomocí vysavače na listí, ten však nemusí být na těžké a slepené mokré listí dostatečně účinný. V trávníku to nemusí být velký problém, jednoduše stačí počkat, až listí trochu proschne. Ovšem čekat, až proschne listí na chodníku a riskovat tak úraz není vhodným řešením. V takovém případě nezbývá, než se chopit koštěte a listí pracně vymést. Jedná-li se o krátký chodníček od vchodu k brance, ručně jej zametete během chvilky. Ovšem uklidit parkovací plochu, příjezdové cesty nebo delší chodníky okolo budovy vyžaduje větší úsilí. A tady přicházejí ke slovu mechanické kartáče.

Malé akumulátorové rotační kartáče jsou naprosto ideální pro práci okolo rodinného domu. Snadno vymetou listí, prach a štěrk z chodníků, parkovacích míst, teras a dalších zpevněných ploch. 

Pro rozlehlejší plochy jsou však vhodnější velké motorové zametací stroje. Kartáč je možné naklonit do stran tak, aby materiál odmetán ke straně, nebo je lze osadit kontejnerem, do kterého je listí a další nepořádek sesbírán. 

Motorové kartáče jsou zpravidla vybavené vlastním pojezdem, pohybují se tedy vlastní silou a obsluha je nemusí tlačit. Snadno si také poradí s čerstvě napadaným sněhem. Narozdíl od klasické sněhové frézy chodník vymetou do sucha. Bohužel si však neporadí s ušlapaným a zhutnělým sněhem. Proto je možné některé zametací stroje osadit radlicí, nebo dokonce kartáč zaměnit za plnohodnotnou dvoustupňovou sněhovou frézu. Ta si snadno poradí i s velkou vrstvou těžkého sněhu. 

Zametací stroje mohou ušetřit spoustu času. Během okamžiku odvedou práci, kterou by běžnými prostředky dělalo i několik lidí několikrát déle. Výsledkem je efektivní úklid chodníků a cest a v případě mokrého listí a sněhu i rychlé odstranění rizika úrazů. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

21. 06. 2024

Nadzemní bazény jsou skvělým způsobem, jak si užít letní dny na vlastní zahradě. Aby však zážitek z koupání byl co…

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde…

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…