Šroub, který může zachránit nebo poškodit motor

23. 05. 2024

Šroub, který může zachránit nebo poškodit motor

O problémech, které mohou způsobovat v motorech moderní paliva jsme psali už několikrát. Opakování je prý ale matka moudrosti. 

Biosložka, které se nyní do benzínu přidává až 10 % podstatně zkracuje skladovatelnost paliva a zanáší palivové systémy motorů. Ethanol na sebe totiž váže vlhkost ze vzduchu, vytváří sraženiny, které se usazují na stěnách v karburátoru. U strojů, které nejsou pravidelně využívány může ethanol při delším odstavení stroje karburátor zcela zneprůchodnit. Odstranění těchto sraženin je velice složité a někdy je jednodušší koupit karburátor nový, než se snažit z palivových kanálků vydolovat všechny sraženiny.

Jediným spolehlivým řešením, jak těmto problémům předcházet, je nenechávat benzín ve stroji déle, než je nezbytně nutné. Ze sezonních strojů, jako jsou například motorové sekačky nebo sněhové frézy zkrátka benzín vypustit. Samozřejmě to neznamená, že budete ze sekačky vypouštět benzín po každém sečení, rozhodně by v ní ale neměl zůstat přes zimu, když jí nepoužíváte. 

Jenže i když vypustíte všechen benzín z nádrže, stále nějaký zůstane v karburátoru. U strojů s dvoutaktními motory, jako jsou například řetězové pily nebo křovinořezy je proto vhodné po vypuštění benzínu motor ještě nastartovat, aby spotřeboval i poslední zbytky z palivových přívodů a karburátoru.

U většiny čtyřtaktních motorů na zahradní technice ale k vypuštění paliva někteří zkušenější uživatelé využívají jednoduchý trik, který však z bezpečnostních důvodů nemůžeme doporučit. Drtivá většina karburátorů je opatřena tzv. odkalovacím šroubem. Najdete jej na spodní straně karburátoru. Přesněji na misce plovákové komory. Na této misce bývají šrouby dva – jeden je zcela dole, tím je miska připevněna. Odkalovací šroub bývá o něco výš a mírně šikmo. Tento šroub umožní vypustit z karburátoru veškerý benzín. 

Nicméně vypouštění paliva tímto způsobem nepatří mezi běžnou obsluhu a údržbu stroje, správně by tento šroub měl používat jen servisní technik. Mějte na paměti, že na jakékoli škody vzniklé při neodborné manipulaci se nevztahuje záruka a cokoli děláte nad rámec běžné uživatelské údržby, děláte na vlastní riziko

Je velice důležité dodržovat zásady bezpečnosti, i proto by měl takovouto manipulaci provádět pouze zkušený odborník. Především motor musí být zcela vychladlý, aby se benzínové výpary nevznítily například od rozpáleného výfuku. Pracovat se musí v dobře větrané místnosti, nebo ještě lépe venku. Plováková miska je zpravidla vyrobena z plechu, a tak je nutné šroub utahovat s citem, aby nedošlo ke stržení závitu. Šroub přitom musí být zároveň dostatečně dotažený, aby palivo neprosakovalo. Může to vyžadovat i použití nového těsnění pod šroubem. Pokud by neodborným zásahem vznikla jakákoli škoda, bude připsána na vrub toho, kdo zásah prováděl a stroj poškodil. 

Bezpečnější způsob je stejný jako v případě dvoutaktních motorů. Tedy vypustit palivo z nádrže, nastartovat motor a nechat jej spotřebovat palivo z karburátoru, dokud motor sám nezastaví. Je to jednodušší, nepotřebujete k tomu žádné nářadí a také nehrozí žádné riziko, že něco pokazíte. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

12. 07. 2024

Pískoviště na zahradě poskytne dětem hodiny zábavy a zároveň podporuje jejich rozvoj. Hraní na pískovišti rozvíjí…

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

09. 07. 2024

Grilování je oblíbená letní aktivita, která spojuje rodinu a přátele při společném jídle. Jedním z klíčů k úspěšnému…

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

04. 07. 2024

Naše zahrady, stejně jako vše ostatní, podléhají módním trendům. Zatímco naši předkové využívali takřka každý metr…

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

01. 07. 2024

Komár je u nás považován za jednoho z nejotravnějších tvorů. V našich zeměpisných šířkách si komáří kousnutí většinou…