Proč řetězová pila z ničeho nic nefunguje?

23. 08. 2024

Proč řetězová pila z ničeho nic nefunguje?

Představte si, že si necháte přivézt dřevo na zimu a pila, kterou jste loni jako plně funkční uklidili do garáže, letos nejde přes veškerou snahu nastartovat. V jiném případě se stane, že pilu po dlouhém přemlouvání nastartujete, ale po chvíli řezání přestane fungovat a servisní technik vám posléze sdělí, že je u pily zadřený motor. Další poměrně častou závadou je, že u pily přestane fungovat automatické mazání řetězu. Přitom ještě loni vše fungovalo perfektně. Kde jsou příčiny těchto závad? Opravdu je to tím, že by se na trh dostávaly tak nekvalitní pily?

Ne, příčina je úplně jinde a takovýmto potížím se dá poměrně snadno předcházet. V drtivé většině případů je hlavním viníkem biologická složka, ať už v palivu, nebo v oleji. V minulosti jsme byli zvyklí, že benzín lze skladovat v uzavřené nádobě po prakticky neomezenou dobu. Podobně to bylo i se syntetickými mazivy. Dnešní moderní paliva a maziva však obsahují z důvodu ekologie část biologických složek, některé oleje jsou dokonce zcela biologické.

Biologický olej pro mazání řetězů má mnoho výhod. Během řezání se totiž částečně uvolňuje do řezu, odstřikuje z řetězu do okolí, ale jelikož je biologický, v přírodě se rychle rozloží. Kdo by si chtěl opékat buřty na dřevu, které je nasáklé ropným olejem? V tomto ohledu je jistě lepší právě bioolej pro ztrátové mazání. Jenže každá mince má dvě strany. Biologický olej nedegraduje rychle jen v přírodě; když jej necháte v pile, kde je v kontaktu se vzduchem, bude degradovat i v ní. Po čase může zcela zatuhnout, zalepit čerpadlo, ucpat kanálky a pila přestane řetěz mazat.

Podobně je to i s moderním palivem, v němž je v současnosti až 10 % ethanolu, který se vyrábí zpravidla z kukuřice nebo z řepky. Ten nejen že rychle degraduje, ale zároveň na sebe váže vzdušnou vlhkost a vytváří sraženiny, které bez problému zcela ucpou karburátor. Představte si, jak jemné zařízení je karburátor u motorové pily, jak citlivě musí být seřízený a jak titěrné jsou kanálky, kterými proudí palivo. Sraženiny z ethanolu jej snadno zanesou tak, že jej nelze zcela vyčistit a pomůže jen jeho výměna za nový.

A proč se motor může zadřít? Hlavní příčiny jsou zpravidla dvě.
Dvoutaktní motory používají palivovou směs benzínu a oleje v určitém poměru. Olej v palivu zajišťuje mimo jiné hladký chod pístu ve válci. Pokud však necháte palivovou směs namíchanou v nádrži několik týdnů nebo dokonce několik měsíců, může se snadno stát, že olej v palivu zdegraduje a ztratí svou schopnost mazat. Vysokootáčkový motor pily se bez oleje v palivu zadře prakticky okamžitě.

Druhou příčinou zadření bývá voda v palivu. Ta může v palivu běžně kondenzovat ze vzdušné vlhkosti. Voda v motoru způsobuje korozi, zvyšuje tření a urychluje opotřebení. Voda také může s olejem vytvářet emulzi, která snižuje účinnost mazání. Tím se opět zvyšuje opotřebení i pravděpodobnost zadření motoru.

Jak takovým poškozením snadno předcházet?

Základem je důsledné používání čerstvé palivové směsi a čerstvého oleje pro mazání lišty. Pokud se pila nebude déle než 14 dní používat, vylijte z nádrže všechno palivo, nastartujte ji a nechte spálit zbytky paliva z hadiček a karburátoru, dokud motor sám nezastaví. Bioolej pro mazání lišty také vylijte, dolijte malé množství syntetického oleje a pilu krátce protočte, aby do čerpadla a olejových kanálků nasála syntetický olej. Takto můžete pilu dlouhodobě uložit, aniž by hrozilo, že palivo a maziva poškodí její součásti.

Poměrně často se můžete na různých diskusních fórech dočíst, že těmito neduhy trpí pouze tzv. „levné“ hobby pily. Profesionální pily prý takové problémy nemají. Často se však zapomíná na to, že profesionální pily bývají zpravidla využívány takřka denně, palivo a mazivo je proto neustále spotřebováváno a nahrazováno čerstvým. Pokud tedy pilu nepoužíváte pravidelně, nezbývá nic jiného než důsledně dodržovat používání čerstvého paliva a oleje.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Moderní palivo s ethanolem může snadno poškodit zahradní techniku

Moderní palivo s ethanolem může snadno poškodit zahradní techniku

10. 10. 2024

Moderní palivo, které obsahuje až 10 % ethanolu, je sice vhodné pro použití v automobilových motorech, ale pro zahradní…

Topení dřevem: Proč je důležité používat výhradně suché dřevo

Topení dřevem: Proč je důležité používat výhradně suché dřevo

09. 10. 2024

Topení dřevem je oblíbeným způsobem vytápění nejen pro jeho nižší náklady, ale také pro příjemnou atmosféru, kterou…

Podzimní úklid zahrady: Proč je důležité odstranit spadané listí

Podzimní úklid zahrady: Proč je důležité odstranit spadané listí

08. 10. 2024

Podzimní období přináší nejen krásné scenérie plné barevných listů, ale také nezbytné práce na zahradě. Jedním z…

Jak správně uložit akumulátory na zimu, aby dobře sloužily i na jaře

Jak správně uložit akumulátory na zimu, aby dobře sloužily i na jaře

07. 10. 2024

Podzim je obdobím, kdy se většina zahradní techniky, elektrických motocyklů, elektrokol a dalších strojů napájených z…