Postarejte se o své nářadí

06. 01. 2023

Postarejte se o své nářadí

O tom, jak důležité je pečovat o zahradní techniku jsme již informovali mnohokrát.  Často se však zapomíná na obyčejné ruční nářadí, bez kterého se v dílně ani zahradě také neobejdete.

Uchovávejte nářadí v suchu

Komu se někdy nestalo, že při práci někde opřel rýč nebo lopatu a zapomněl na ně. A kdo má děti, asi také čas od času někde najde pohozené nějaké nářadí, se kterým syn na zahradě rozvíjel své kutilské nadání. Když nářadí necháte několikrát zmoknout, může se objevit na kovových částech koroze, což asi u lopaty nebo kladiva příliš nevadí a poměrně snadno se jí zbavíte. Má-li však nářadí dřevěnou násadu, může vlivem vlhkosti popraskat. Jedná-li se pouze o jemné praskliny na povrchu, můžete násadu obrousit smirkovým papírem a ošetřet ji lněným olejem. Objeví-li se však na násadě větší prasklina, raději ji rovnou vyměňte. Nejen že by vám taková násada mohla poranit ruce, pokud by při práci praskla úplně, škody nebo zranění mohou být mnohem vážnější.

Jestliže budete pro odstranění rzi z nářadí používat drátěný kartáč, nezapomeňte na ochranné brýle. Ulomený drátek z kartáče, který by vám vlétl do oka může způsobit velké nepříjemnosti. Rukavice jsou pak samozřejmostí.

Mnozí možná netuší, že nářadí jako jsou lopaty, rýče a motyky je nutné alespoň jednou za sezónu nabrousit. Broušení provádějte pilníkem pod úhlem 45°.

Očištěné nářadí můžete proti rzi zakonzervovat olejem. Často se doporučuje například WD-40, tím si ale můžete kontaminovat půdu v záhonech. Proto raději použijte nějaký ekologický olej pro ztrátové mazání, který se v půdě rychle rozloží na neškodné složky.

Důležité je správné uložení

Nářadí, které necháte někde ve vlhkém sklepě nebo opřené venku pod přístřeškem dlouho nevydrží. Ideální je samozřejmě suchá garáž, dílna nebo kůlna. Na trhu jsou dostupné různé zahradní domky, které je možné ukotvit přímo do země, aniž by bylo nutné složitě budovat podlahu. Výhodou takových domků je snadná a rychlá montáž. S tím však přichází i nevýhoda, že pod domek může zatékat dešťová voda a vše co volně leží na zemi vlhne. Nechcete-li v takovém domku budovat podlahu, všechno nářadí buď zavěste, aby neleželo na zemi, nebo třeba z palety vytvořte plochu, na kterou budete nářadí ukládat, aby nestálo na mokré zemi. Chcete-li mít nářadí uložené přehledně a zabránit jeho padání, můžete využít pro uchycení například držáky nářadí HECHT M9GLC.

Pak vám bude nářadí dobře sloužit dlouhé roky.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak se vyspat v horkých letních nocích bez klimatizace

Jak se vyspat v horkých letních nocích bez klimatizace

24. 07. 2024

Léto je obdobím, na které se většina z nás těší. Slunečné dny, dlouhé večery a dovolené jsou jen některé z důvodů, proč…

Co dělat při bodnutí včelou, vosou nebo sršněm

Co dělat při bodnutí včelou, vosou nebo sršněm

24. 07. 2024

V létě se na zahradách, při piknicích či u bazénů často setkáváme s různými druhy hmyzu, mezi nimiž vynikají včely,…

Jak se starat o květiny během horka a letních bouřek

Jak se starat o květiny během horka a letních bouřek

23. 07. 2024

Léto bývá pro květinové záhony náročným obdobím. Střídání extrémního horka a prudkých bouřek může způsobit řadu…

Jaké květiny pěstovat, aby zahrada kvetla po celý rok?

Jaké květiny pěstovat, aby zahrada kvetla po celý rok?

23. 07. 2024

Pěstování květin v zahradě, která kvete od jara až do podzimu, je snem mnoha zahrádkářů. Abychom dosáhli tohoto cíle v…