Nezapomeňte na akumulátory!

27. 12. 2021

Nezapomeňte na akumulátory!

Ať již akumulátory v technice slouží k jejímu pohonu, nebo jen k nastartování motoru, zejména v zimním období je nesmíme zanedbat, jinak nás na jaře mohou čekat nemilá překvapení.

Nejen v zahradní technice jsou stále častěji využívány různé typy akumulátorů. Nalezneme je i v elektrokolech, slouží i k pohonu elektrických skútrů nebo čtyřkolek.  Akumulátory pohánějí některé elektrické sekačky, pily a další nářadí. Často se jedná o stroje více či méně sezónní, které na zimu uklidíte do garáže nebo kůlny a "vytáhnete" je až na jaře. Jestliže se však zapomenete patřičně postarat o akumulátor, je více než pravděpodobné, že přes zimu „umře“.

Dnes se nejčastěji využívají akumulátory olověné, nebo modernější lithiové. Je mezi nimi několik podstatných rozdílů. Olověné akumulátory jsou těžké, jsou však levnější než lithiové. Naopak lithiové akumulátory při nižší hmotnosti a menších rozměrech pojmou velké množství energie, jsou proto vhodnější pro pohon elektrokol, drobného aku nářadí apod. Bohužel tyto výhody jsou vyváženy vyšší cenou.

Dva typy akumulátorů však mají jedno společné. Nesnášejí hluboké vybíjení. Olověný akumulátor zpravidla stačí opakovaně hluboce vybít a začnete okamžitě pociťovat, že se do něj nevejde tolik energie jako dříve. Jednoduše řečeno – bude se vybíjet rychleji. A pokud jej necháte vybitý delší dobu, akumulátor už nepůjde nabít vůbec. Nakonec není to nic nového, všichni motoristé dobře vědí, že se snadno akumulátor zničí v autě, které nechají delší dobu někde odstavené a v zimě to platí dvojnásob.

Lithiové akumulátory stačí dokonce vybít pod stanovenou hranici jen jednou a dojde k jejich trvalému poškození. Proto jsou zpravidla opatřeny elektronikou, která proces nabíjení i vybíjení řídí a zároveň je odpojí zpravidla dříve, než dojde k vybití pod povolenou úroveň.

Každopádně oba typy akumulátorů je nutné uskladnit nabité. Je totiž nutné počítat s tzv. efektem samovybíjení, kdy napětí na akumulátoru pomalu klesá, i když jej nepoužíváte. U lithiových akumulátorů se sice efekt samovybíjení relativně nízký, ovšem i tak jej nedoporučujeme podceňovat.

Akumulátor skútru HECHT EQUIS

Akumulátory v elektrickém skútru HECHT EQUIS

Nikoho asi nepotěší, když na jaře vyjede například s elektrickým skútrem, který ještě na podzim zvládal na jedno nabití ujet desítky kilometrů a na jaře s ním vyjedete sotva za vrata.  Pořizovací cena nového akumulátoru se při tom může často blížit i polovině původní ceny celého stroje. Proto se rozhodně vyplatí nic nezanedbat.

Akumulátory proto zásadně skladujte v prostorách, kde nemrzne. Pokud nemůžete v takových prostorách parkovat celý velký stroj, určitě se vyplatí z něho vyjmout alespoň akumulátor a přenést ho do tepla. Akumulátory alespoň 1x za měsíc zkontrolujte a v případě potřeby je dobijte. Pro nabíjení však vždy používejte pouze nabíječky, které doporučuje výrobce. Zároveň dodržujte doporučené postupy pro nabíjení. Při nabíjení některých typů olověných akumulátorů se totiž mohou uvolňovat nebezpečné plyny, proto se smí nabíjet pouze v dobře větraných prostorách.

A jak je to u vás? Nemáte náhodou někde zazimovaný stroj, ve kterém by bylo nyní vhodné preventivně zkontrolovat a případně dobít akumulátor?

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…