Je čas na zazimování některé zahradní techniky. Jak na to...?

Je čas na zazimování některé zahradní techniky. Jak na to...?

Zahradní technika odváděla po celou sezónu spoustu práce a nyní je čas dobře se o ni postarat. Pokud bychom teď údržbu zanedbali, na jaře by nás opětovné zprovoznění mohlo stát i několikanásobné úsilí nebo návštěvu servisu.

Základem je očištění stroje

Základem údržby by mělo být řádné očištění. Ze sekaček i další zahradní techniky pečlivě odstraňte zbytky trávy, hlíny a dalších nečistot. Nejde jen o estetický dojem – pokud by se pod nalepenými nečistotami držela vlhkost, koroze by poškodila kovové části strojů. U elektrických strojů nečistoty uvolněte vhodným kartáčem a vysajte je vysavačem. Především různé ventilační mřížky musí být čisté, aby se elektrické součásti mohly dobře chladit. Pokud pro očištění používáte vodu, vždy postupujte podle doporučení výrobce a používejte zdravý rozum. Voda nikdy nesmí proniknout do motorů a elektroinstalací strojů. To, že stroj musí být odpojen při jakékoli údržbě a manipulaci ze sítě a že případně musí být zabráněno jeho náhodnému nastartování, je naprostou samozřejmostí. Asi nemusíme zdůrazňovat, že pokud byste měli stroj zapojený v elektrické síti, hrozí úraz elektrickým proudem.

 

Další nutné věci...

U strojů se spalovacími motory odstraňte z nádrže všechno palivo. Biologické složky by po dlouhých týdnech degradovaly a ucpaly palivový systém. Z tohoto důvodu je dobré stroj nastartovat a nechat spotřebovat i zbytky paliva z karburátoru.

U čtyřdobých motorů je čas na výměnu motorového oleje. Pokud stroj nemá výpustní šroub, použijte odčerpávací sadu. Zkontrolujte a případně vyměňte zapalovací svíčky, stejně tak vyčistěte nebo vyměňte vzduchové filtry. Promažte pohyblivé spoje.

U sekačky je nyní vhodná doba i na kontrolu, nabroušení nebo výměnu nože.

 

Jak uložit stroje na zimu

Stroje uložte do suchých prostor. Skladovány by měly být v pracovní poloze tak, aby z nich nemohly unikat provozní náplně. Pokud z nedostatku místa musíte stroje s čtyřdobými motory při uložení nějak naklánět, vždy dbejte, aby válec motoru směřoval směrem nahoru, nikdy ne dolů! Motorový olej by mohl pronikat okolo ventilů do různých částí motoru a následné odstranění a vyčištění by se mohlo prodražit. Zásadním pravidlem je za všech okolností postupovat podle doporučení výrobce. Nedejte na sousedovy „profesionální“ rady, že on něco dělá léta tak nebo tak a nikdy se nic nestalo. Nakonec kdo jiný než výrobce zná dokonale konstrukci stroje.

Pokud nic nezanedbáte, na jaře vyjedete s technikou připraveni bez nepříjemných překvapení.

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak správně připravit akumulátorový skútr nebo čtyřkolku na zimu?

Jak správně připravit akumulátorový skútr nebo čtyřkolku na zimu?

29. 10. 2018

Chystáte se uložit akumulátorovou čtyřkolku nebo skútr k zimnímu spánku? A víte jak se správně postarat o akumulátory,…

Listopad v zahradě

Listopad v zahradě

26. 10. 2018

V listopadu je čas důkladně připravit zahradu na zimu. Především po letošním suchém létě je nutné se dobře postarat o…

Kam s bioodpadem?

Kam s bioodpadem?

26. 10. 2018

I v té nejmenší zahradě se najde vhodné místo na kompostér. Kompostér řeší starosti i peníze.

Jak se postarat v listopadu o trávník?

Jak se postarat v listopadu o trávník?

25. 10. 2018

Klesající teploty a úbytek denního světla mají za následek, že trávník již neroste tak jako například na jaře a…