Jak správně nabrousit nůž u sekačky

12. 03. 2021

Jak správně nabrousit nůž u sekačky

Sekačka s tupým nožem špatně seče, tupý nůž zároveň více zatěžuje motor. Část tolik potřebného výkonu motoru padne jen na to, aby tupý nůž překonal odpor v hustém trávníku. Další potřebný výkon k tomu, aby se trávou dobře plnil koš, pak chybí. Tunel, kterým tráva putuje do koše, se hltí, koš je plněn sotva do poloviny a i samotný trávník po sečení nevypadá zrovna dvakrát reprezentativně. Je spíše otrhaný, střapatý, potrhanými konečky ztrácí vláhu, chřadne, žloutne a je potřeba jej častěji zavlažovat. Nůž je tedy nutné udržovat ostrý.

Broušení nože bychom vždy měli nechat odbornému servisu. Pokud víte, co děláte, můžete se o nabroušení nože pokusit sami. Musíte si však uvědomit, že pokud něco uděláte špatně, veškerá rizika a zodpovědnost jdou za vámi.

 

Demontáž nože

Před demontáží nože musí být elektrická sekačka odpojena od sítě, z akumulátorové sekačky vyjměte akumulátor a u motorové sekačky vždy odpojte kabel od zapalovací svíčky!

U elektrických a akumulátorových sekaček je jedno, jak je otočíte, u benzínové sekačky však musíte myslet na olejovou náplň v motoru. Při demontáži nože benzínovou sekačku nikdy nenakláníme na přední stranu. Olej by mohl proniknout do rozvodů ventilů a do palivového systému. Motorovou sekačku proto nakláníme mírně na zadní stranu směrem ke koši tak, abychom se dostali k noži. Nezapomeňte vypustit palivo, aby při naklánění nevyteklo z nádrže.

Pokud je nůž zohýbaný, raději jej rovnou vyměňte za nový, srovnat jej do původního tvaru se povede jen velice těžko. Ohnutý nůž by byl nevyvážený, způsoboval by vibrace, které by byly nejen nepříjemné, ale jejich následkem by docházelo k rychlému opotřebení sekačky.

Když už máme nůž sejmutý, můžeme zkontrolovat prostor pod šasi. U motorových sekaček s pojezdem prohlédneme kryt řemene pojezdu, zda není poškozený. Občas se stane, že nůž může odhodit kámen, který kryt poškodí, a pak se pod kryt dostává tráva. Ta se následně nabaluje na řemenice a způsobuje padání řemene. Je-li kryt řemene poškozený, vyměňte jej. Spodní stranu šasi také rovnou očistěte od zbytků trávy a dalších nečistot, aby stěny šasi byly hladké a nezachytávala se na nich další tráva.

 

Broušení nože

Nůž můžete nabrousit na brusce nebo pomocí pilníku ve svěráku.

Ostří brousíme ve stejném úhlu, v jakém bylo nabroušeno původně. Pokud bychom úhel zmenšili, sekačka by sice sekala lépe, ale nůž by se velice rychle otupil. Pokud bychom naopak úhel zvětšili, sekačka by sekala špatně. Při broušení dbáme, aby bylo ostří rovné a úhel po celé jeho délce stejný.

Nůž je ovšem velice důležité brousit tak, aby byl vyvážený. V servisech mají pro vyvážení nože speciální nástroj. Doma se můžete pokusit nůž vyvážit tak, že jej zavěsíte za upevňovací otvor například na šroubovák. Správně vyvážený nůž bude viset vodorovně. Pokud jedna strana klesá, protože je těžší, přibrousíme ostří na těžší (klesající straně) a opět provedeme test vyvážení. Postup opakujeme, dokud nůž nebude viset perfektně vodorovně.

Jak už jsme si výše uvedli, nevyvážený nůž při vysokých otáčkách způsobuje vibrace. Ty se pak přenášejí na ložiska klikové hřídele motoru, jež se tím rychleji opotřebí. Vibrace se ale přenášejí i do celé sekačky, čímž se mohou postupně uvolnit šroubované i svařované spoje, zvětšují se vůle na pohyblivých spojích, trpí tím i materiály, ze kterých je sekačka vyrobena. Vyvážení nože proto není dobré podceňovat.

 

Osazení nože

Zkontrolujte, zda není nějak poškozen unašeč nože a zda je v pořádku závit i na šroubu upevňujícím nůž. Vše důkladně očistěte a promažte. Zpomalíte tak korozi a zmenšíte riziko potíží s povolením nože při další údržbě. Ujistěte se, že je nůž osazen správně (není nasazen například obráceně) a může se volně otáčet.

U motorové sekačky zkontrolujte, zda nedošlo k úniku oleje, zkontrolujte jeho hladinu a případně jej doplňte. Rovnou můžete zkontrolovat a vyčistit, nebo vyměnit vzduchový filtr.

Pokud jste nic nezanedbali, okamžitě poznáte, nakolik sekačka seče lépe, i o kolik lépe plní koš. Změnu k lepšímu jistě zaznamenáte také na stavu posečeného trávníku.

autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

03. 12. 2021

Co může být symbolem domácí pohody víc, než plápolající oheň v krbu. Oheň na praskajícím dřevě v nás vzbuzuje pocit…

Co možná nevíte o Mikulášovi

Co možná nevíte o Mikulášovi

03. 12. 2021

Už tuto neděli se v podvečer objeví v ulicích Mikuláš s andělem a čertem, aby dětem připomenuli, že mají poslouchat a…

Nejlepší dárky pro kutily

Nejlepší dárky pro kutily

30. 11. 2021

Máme Advent, a tak již Vánoce klepou prakticky na dveře. Mnozí již mají dárky nakoupené, někteří dokonce zabalené.…