Co umí moderní sekačky?

19. 04. 2022

Co umí moderní sekačky?

Pokud jste si pořídili dům se zahradou, pravděpodobně se rozhodujete nad koupí zahradní sekačky, která by splňovala vaše očekávání. Na současném trhu je široká nabídka sekaček s různými doplňkovými funkcemi, s elektrickým, akumulátorovým nebo spalovacím motorem, a pokud nemáte žádnou zkušenost, možná váháte, zda vystačíte s některým ze základních modelů, nebo je lépe připlatit za nějakou výkonnější sekačku s doplňkovými funkcemi. Pokusíme se proto vysvětlit, co můžete od sekaček očekávat a proč jsou často inzerovány i vlastnosti, které se na první pohled nemusejí zdát důležité.

 

Velká pojezdová kola

Jeden by možná řekl, že kolo je prostě kolo a na jeho velikosti nezáleží. Možná si při tom neuvědomí, že zatím co malému kolu sebemenší překážka vadí v pohybu, velké kolo se přes ní převalí bez jakéhokoli odporu. Malé kolo snadno zapadne i do malého výmolu nebo jamky.  Malá kola jsou proto osazována zejména na malé sekačky určené pro pravidelné sečení menších a dokonale rovných udržovaných travnatých ploch.  Pro střední a velké zahrady je velké kolo rozhodně výhodou.

 

Kuličková ložiska v kolech

Pro malé a lehké sekačky, zejména ty elektrické zpravidla vystačíte s koly uloženými na třecích ložiskách.  Těžší sekačky, zejména ty se spalovacím motorem, na kola vyvíjejí zátěž, na kterou už třecí ložiska nestačí. Velice rychle by se opotřebila. Kuličková ložiska takové zátěži odolávají mnohem lépe a v takových podmínkách mají životnost mnohonásobně vyšší.

 

Centrální nastavení výšky sečení

U malých elektrických sekaček se můžete setkat s tím, že se nastavení výšky provádí například přesouváním kol v připravených otvorech šasi. Je to poměrně zdlouhavé a potřebujete k tomu nářadí. Pokud však sečete pravidelně malou plochu na stále stejnou výšku trávníku, nemusí to být problém.  Centrální nastavení je u sekaček realizováno pomocí páky, kterou jediným pohybem můžete sekačku zvednout nebo spustit v několika přednastavených polohách a výšku sečení tak nastavíte za zlomek vteřiny.

Páka centrálního nastavení výšky sečení

 

Velikost koše

Pokud nemáte se sečením trávy žádné zkušenosti, asi si neuvědomíte, jak otravné může být práci neustále přerušovat a vysypávat plný koš. Mohlo by se proto zdát, že čím větší koš, tím lépe.  Platí t však jen do jisté míry. Plný koš totiž zvyšuje hmotnost sekačky a manipulace s ní je pak obtížná. Velké koše proto mají smysl zejména u výkonných sekaček, které jsou vybavené pojezdem.

 

Pojezd

Pokud je sekačka vybavena pojezdem, znamená to, že se pohybuje sama vlastní silou.  Jak už bylo zmíněno, tlačit sekačku s košem plným trávy může být fyzicky náročné.  Ovládání pojezdu je zpravidla realizováno pákou, která je po celé šířce madla. Pokud páku stisknete, sekačka se rozjede. Jakmile páku pustíte, sekačka zastaví a lze s ní jezdit na „ruční pohon“, jako s kteroukoli sekačkou bez pojezdu. Můžete se s ní proto snadno obracet, couvat apod.

 

Vícerychlostní pojezd

Sekačky, které jsou vybavené pojezdem, mají nastavenou optimální rychlost tak, aby nůž stihl posekat trávu pod sebou a sekačka se nehltila. Pokud však tráva přeroste, může být potřeba pohybovat se pomaleji. Naopak v letních měsících, kdy tráva tolik neroste, je možné pohybovat se rychleji a zahradu tak posečete za kratší dobu. Proto jsou dnes v nabídce i sekačky, u kterých je možné pomocí páky kdykoli změnit rychlost pojezdu.

Páka nastavení rychlosti pojezdu

 

Mulčování

Ne vždy je nutné sbírat posečenou trávu do koše.  Proto je k některým sekačkám dodávána tzv. mulčovací záslepka. Tou uzavřete tunel, kterým je normálně vyhazována tráva d koše.  Nůž normálně funguje jako ventilátor nasávající vzduch, kterým podobně jako vysavač nasává trávu a vyfukuje ji do koše. Uzavřením výhozového tunelu se však proudění vzduchu zastaví a pod sekačku zvířený vzduch trávu opakovaně nasává před nože. Ta je rozsekána na drobný mulč, který propadne na zem pod trávník, kde rychle vyschne, zetleje a slouží jako hnojivo pro trávník.

 

Boční výhoz

Pokud je potřeba posekat přerostlou trávu, kterou nechcete sbírat do koše, je boční výhoz u sekačky tím, co potřebujete. Stačí osadit kryt výhozu a posečená tráva je vyhazována vedle sekačky. Nezřídka lze tímto způsobem posekat i vyšší trávu, která by normálně rychle sekačku při sečení do koše rychle ucpala.

 

Elektrický startér

Běžná motorová sekačka je zpravidla startována pomocí táhla. K tomu může být třeba jistá fyzická síla. Sekačka s elektrickým startérem se startuje pomocí klíčku nebo tlačítka stejně snadno, jako například běžný automobil.

 

Výškově nastavitelné madlo

Zde asi není nutné moc vysvětlovat. Každý jsme jinak vysoký a tak není od věci mít u sekačky možnost nastavit si výšku madla tak, aby se vám drželo pohodlně.

 

Tříkolové sekačky

Tříkolová sekačka zaujme na první pohled svým nezvyklým vzhledem.  Přední kolo se může libovolně natáčet do stran a se sekačku se proto snadno zatáčí. To uplatníte zejména v členitých zahradách, kde je nutné objíždět různé překážky, pohybovat se podle oblých záhonů apod. Toto neobvyklé řešení má však také nevýhodu v nižší stabilitě sekačky. Je proto nevhodná pro použití ve svažitém a nerovném terénu.

 

 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!