Zajistěte si řádnou úrodu! Pomůže vám v tom hmyz.
15. 06. 2021
Pokud čekáte, že se v dnešním článku dozvíte, jak správě sázet, sít, zalévat, hnojit... a i jinak pečovat o záhony, keře a ovocné stromy, možná budete zklamáni. Takových návodů a rad bylo už napsáno bezpočet. Často se však zapomíná na něco zcela zásadního: že totiž naprostá většina rostlin se není schopna množit, růst a dobře plodit bez pomoci hmyzu.
Intenzívní zemědělství bohužel dramaticky snižuje počet zástupců hmyzí říše v přírodě. Ve snaze dosáhnout vyšších výnosů jsou používány látky, které sice hubí škůdce, bohužel však často zahubí i hmyzí predátory, kteří se těmito škůdci živí, a zpravidla i spoustu opylovačů.
Už ze základní školy všichni víme, že k tomu, aby z květu vyrostl plod, musí dojít k jeho opylení. Někdy k tomu stačí vítr, ovšem nejvíce práce odvede při opylování právě hmyz. Ať už jsou to včely, motýli, čmeláci, brouci nebo mouchy, bez nich to prostě nejde. Chcete-li se tedy dočkat bohaté úrody ovoce a zeleniny, nezbývá nic jiného, než na zahradu hmyz přilákat nebo ještě lépe, rovnou jej na zahradě ubytovat.
Jak na to?
Najděte v zahradě vhodný kout, kde nebudete sekat trávu. Pokud zde navíc zasejete luční kvítí, stane se tento divoký koutek nádhernou částí zahrady, o kterou se nemusíte prakticky starat. Tím přilákáte všelijakou hmyzí „havěť“, která se vám odvděčí tím, že opylí i ostatní zeleň ve vaší zahradě.
Nainstalujte zde nějaké pítko, kam budete dolévat čistou vodu, aby měl hmyz co pít. Použít k tomu můžete různé nepotřebné nádoby nebo rovnou vybudujte z fólie malé mělké jezírko, fantazii se meze nekladou. Jediné, na co nesmíte zapomenout, je zajištění pevných bodů, po kterých bude hmyz moci vylézat, pokud by do vody spadl. Do vody třeba vložte větší kameny, které budou vyčnívat nad hladinu.
Více hmyzu v zahradě udržíte i tím, že mu poskytnete úkryt, ve kterém bude přebývat. Ve skrytém koutě nechte ležet hromadu přírodního odpadu: větve, kameny, suché listí apod. Hmyz ve skulinách nalezne bezpečný úkryt.
Umíte-li trochu zacházet s nářadím, můžete dokonce postavit hmyzí hotel. Potřebovat budete akumulátorovou vrtačku, pilu, kladivo, pár prken a vrutů, zbytek pletiva na králíkárnu a několik hřebíků. Z prken sestavte domeček s přihrádkami, do kterých umístěte dřevěné hranoly, nebo špalky s navrtanými otvory, šišky, klacíky, kameny, duté stonky bambusu, rákosí nebo zbytky cihel s otvory z pálené hlíny. Ideální je vše zakrýt pletivem, aby hotel nemohli poničit a vyplenit ptáci. Do hotelu se rychle nastěhují včely samotářky, zlatoočky, čmeláci a další užiteční obyvatelé jako například slunéčka sedmitečná, která budou likvidovat mšice.
Autor: PST
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat
Moderní palivo s ethanolem může snadno poškodit zahradní techniku
10. 10. 2024Moderní palivo, které obsahuje až 10 % ethanolu, je sice vhodné pro použití v automobilových motorech, ale pro zahradní…
Topení dřevem: Proč je důležité používat výhradně suché dřevo
09. 10. 2024Topení dřevem je oblíbeným způsobem vytápění nejen pro jeho nižší náklady, ale také pro příjemnou atmosféru, kterou…
Podzimní úklid zahrady: Proč je důležité odstranit spadané listí
08. 10. 2024Podzimní období přináší nejen krásné scenérie plné barevných listů, ale také nezbytné práce na zahradě. Jedním z…
Jak správně uložit akumulátory na zimu, aby dobře sloužily i na jaře
07. 10. 2024Podzim je obdobím, kdy se většina zahradní techniky, elektrických motocyklů, elektrokol a dalších strojů napájených z…