Zachraňte třešně před špačky!

10. 06. 2021

Zachraňte třešně před špačky!

Přichází sezóna třešní a nikdo nevidí rád, když mu jeho úrodu sklidí hejno špačků.  Přinášíme vám pár typů, jak špačky vyplašit.

Na trhu jsou sice dostupné různé plašiče zpravidla založené na principech různých zvuků, které mají ptáky odehnat. O jejich účinnosti je však možné diskutovat a na rozdíl od naštvaného souseda si na ně ptáci nezřídka rychle zvyknou.

Klasikou se už staly zavěšené plechovky, které ve větru rachotí a ptáky zaplaší. Potíž je, že fungují, jen když fouká vítr. Navíc je můžete použít pouze tam, kde nebudou nikoho rušit.

Osvědčila se i stará CD, která na provázcích zavěsíte na větve. Jak s nimi vítr otáčí, vytvářejí odlesky, které ptáky mohou odradit od plundrování úrody.

Osvědčeným je i strašák ve tvaru lidské postavy. Snadno jej vyrobíte z několika latí a starého oblečení.

Poměrně účinné jsou makety dravců, a to nejen z ptačí říše.   

Plyšová kočka, nebo maketa jiného predátora zavěšená šikovně ve větvích prý dokáže ptáky zahnat poměrně spolehlivě. Čím realističtější je vzhled, tím lepší je účinek. Ten se dá navíc zvýšit tím, že budete atrapu občas po stromě přesouvat, aby si na ni ptáci nezvykli.

Největším nepřítelem špačků jsou draví ptáci.  Vyřežte z překližky nebo jiné vhodné desky obrys dravce a zavěste jej na provazu na kůlu nad strom tak, aby se mohl ve větru pohybovat.

Nezapomeňte však na to, že ptáci do zahrady patří a plašiče nezahánějí jen špačky.  Na zahradě by tedy plašiče měly být pouze po nezbytně nutnou dobu, kdy potřebujete úrodu ochránit. Jakmile třešně otrháte, odstraňte i plašiče. Jednak tím zabráníte tomu, aby si na ně špačci zvykli, zároveň umožníte ostatním vítaným návštěvníkům z ptačí říše, aby se k vám do zahrady vrátili.

Autor: PST

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak vybrat nejvhodnější klimatizaci?

Jak vybrat nejvhodnější klimatizaci?

22. 06. 2021

Panuje-li tropické počasí, dříve nebo později se vzduch ohřeje i v té nejlépe izolované budově a mnozí začnou uvažovat…

Dopřejte si ve vedru osvěžující, chladivý vzduch!

Dopřejte si ve vedru osvěžující, chladivý vzduch!

18. 06. 2021

Současné parné a dusné dny, kdy pečící slunce zapadá až pozdě večer, mnohým z nás nesvědčí. A to jak po fyzické, tak i…

Co obnáší každodenní péče o kočku

Co obnáší každodenní péče o kočku

17. 06. 2021

Kočička vyžaduje vaši každodenní lásku a péči. Odvděčí se vám slastným vrněním při mazlení a třeba i tím, že si o vás…