Zachraňte třešně před špačky!

10. 06. 2021

Zachraňte třešně před špačky!

Přichází sezóna třešní a nikdo nevidí rád, když mu jeho úrodu sklidí hejno špačků.  Přinášíme vám pár typů, jak špačky vyplašit.

Na trhu jsou sice dostupné různé plašiče zpravidla založené na principech různých zvuků, které mají ptáky odehnat. O jejich účinnosti je však možné diskutovat a na rozdíl od naštvaného souseda si na ně ptáci nezřídka rychle zvyknou.

Klasikou se už staly zavěšené plechovky, které ve větru rachotí a ptáky zaplaší. Potíž je, že fungují, jen když fouká vítr. Navíc je můžete použít pouze tam, kde nebudou nikoho rušit.

Osvědčila se i stará CD, která na provázcích zavěsíte na větve. Jak s nimi vítr otáčí, vytvářejí odlesky, které ptáky mohou odradit od plundrování úrody.

Osvědčeným je i strašák ve tvaru lidské postavy. Snadno jej vyrobíte z několika latí a starého oblečení.

Poměrně účinné jsou makety dravců, a to nejen z ptačí říše.   

Plyšová kočka, nebo maketa jiného predátora zavěšená šikovně ve větvích prý dokáže ptáky zahnat poměrně spolehlivě. Čím realističtější je vzhled, tím lepší je účinek. Ten se dá navíc zvýšit tím, že budete atrapu občas po stromě přesouvat, aby si na ni ptáci nezvykli.

Největším nepřítelem špačků jsou draví ptáci.  Vyřežte z překližky nebo jiné vhodné desky obrys dravce a zavěste jej na provazu na kůlu nad strom tak, aby se mohl ve větru pohybovat.

Nezapomeňte však na to, že ptáci do zahrady patří a plašiče nezahánějí jen špačky.  Na zahradě by tedy plašiče měly být pouze po nezbytně nutnou dobu, kdy potřebujete úrodu ochránit. Jakmile třešně otrháte, odstraňte i plašiče. Jednak tím zabráníte tomu, aby si na ně špačci zvykli, zároveň umožníte ostatním vítaným návštěvníkům z ptačí říše, aby se k vám do zahrady vrátili.

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

21. 09. 2021

Konec léta a začátek podzimu je období, kdy se sklízejí poslední zbytky úrody, a záhony je nutné připravit na další…

Na jakém dřevě udit?

Na jakém dřevě udit?

16. 09. 2021

Nedávno jsme vám popsali konstrukci udírny a vysvětlili jsme úplně nejzákladnější postupy pro nakládání masa před…

Postavte si udírnu!

Postavte si udírnu!

15. 09. 2021

Kdysi bylo uzení jediným způsobem, jak na delší dobu zakonzervovat a uskladnit některé potraviny. Dnes ovšem udíme…