Ušetřete si starosti: Na co dát pozor při sázení stromů

28. 07. 2023

Ušetřete si starosti: Na co dát pozor při sázení stromů

Stromy do zahrady patří. A to nejen ovocné, ale i okrasné. Dají vám nejen své plody, ale poskytnou i příjemný stín. Stromy v zahradě vytvoří mikroklima, kterého nelze žádným jiným způsobem dosáhnout.

Věděli jste, že stromy v zahradě působí jako přírodní klimatizace? V nejteplejších dnech z listů odpařují vodu, čímž se chladí a ochlazují i okolní vzduch. Proto se ve stínu pod stromem cítíme mnohem lépe než například pod rozpálenou plachtou slunečníku.

Ovšem výsadbu stromů je nutné pečlivě plánovat. Nejčastějším problémem je, že se při sázení mladého stromku podcení, jak moc se časem rozkošatí. Zasadíte-li strom blízko hranice pozemku, během let se může stát, že větve budou přesahovat přes plot k sousedům, nebo do ulice.  Čím blíž k plotu strom bude růst, tím častěji budete muset jeho korunu upravovat a prořezávat.

Větve přesahující k sousedům mohou být příčinou zbytečných sporů. Větvě, které rostou do ulice mohou zakrývat dopravní značky, bránit ve výhledu řidičům, poškozovat auta nebo omezovat a ohrožovat chodce. Čím blíž k plotu strom bude růst, tím častěji budete muset jeho korunu upravovat a prořezávat.

Obdobně mohou větve později poškozovat zdi a střechy domů, opadávající listí může ucpávat okapy.

Předtím než strom vysadíte, zjistěte, do jaké šířky může koruna stromu dorůstat a místo pro výsadbu zvolte v rozumné vzdálenosti od všech míst, kde by mohly větve stromu vadit. Zejména u vzrostlejších stromů však počítejte s tím, že budete muset korunu stromu průběžně udržovat. Z počátku si asi vystačíte se zahradnickými nůžkami a malou pilkou. Po pár letech se ale pravděpodobně neobejdete bez vyvětvovací pily, nebo housenice, abyste mohli pohodlně odstranit i větve ve větší výšce.

Při výsadbě nesmíme zapomínat ani na kořeny stromů. Některé stromy (například dub, topol, bříza apod.) mohou mít dlouhé a silné kořeny, které mohou poškozovat základy staveb, zvedat chodníky a dlažby, vyrůstat nad povrch v trávníku a v záhonech, nebo způsobovat spoustu jiných problémů. Vysazování takovýchto stromů v blízkosti domů, zdí a chodníků se proto raději vyhněte.

Nevhodně vysazený vysoký strom zkrátka může způsobovat více starostí než užitku. Naopak strom, jehož odrůdu předem dobře vyberete a s rozmyslem zasadíte na vhodné místo se stane dominantou zahrady, která vám bude dělat radost a v horkých letních dnech pod jeho korunou najdete útočiště pro relaxaci.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!