Trápí vás plevel prorůstající spárami?

31. 05. 2021

Trápí vás plevel prorůstající spárami?

Plevel prorůstající mezi dlažbou či ve spárách chodníků a teras můžete zlikvidovat mnoha způsoby. Účinně se s ním dá sice bojovat pomocí různých herbicidů, pokud však nechcete v zahradě používat chemii, můžete vyzkoušet několik našich tipů, které mohou být stejně účinné.

Plevel odstraníte mechanicky

Vydloubat a vyřezat plevel ze spár špachtlí nebo starým nožem je k přírodě nejohleduplnější. Na druhé straně to dá nejvíce práce. Mladé a menší prorůstající rostliny lze relativně účinně zničit také pomocí tlakového čističe (tzv. wapky). Na současném trhu jsou dostupné i čističe spár, které plevel vytrhají pomocí kartáče.
Plevel rovněž můžete vypálit i horkovzdušnou pistolí nebo vypalovačem plevele, který je pro tuto práci přímo určený. Při vypalování však musíte dávat pozor, abyste nic nepodpálili.

Zkuste využít i „obyčejná kouzla“

Většině plevelů překvapivě nesvědčí obyčejný škrob. Plevel můžete posypat i jinými běžnými prostředky, které najdete doma. Dobrým nápadem může být i použití horké vody po uvaření brambor. Vařící voda dokáže zasáhnout i kořeny a co nezničí teplo, to dodělá škrob z brambor rozpuštěný ve vodě.
Zkusit můžete i obyčejný ocet. Ten lze použít neředěný, nebo si můžete namíchat roztok octa se solí a špetkou saponátu na nádobí. Ten pak aplikujte postřikovačem. Dávejte ale pozor, abyste nezasáhli i rostliny, které zahubit nechcete. Používejte jej proto za bezvětří v době, kdy neočekáváte déšť, který by roztok v krátké době spláchl, a tím snížil jeho účinnost.

Účinná je i samotná kuchyňská sůl. I tu můžete rozpustit ve vařící vodě a nalít do spár, nebo jí do spár přímo nasypat. Mějte však na paměti, že sůl škodí všem rostlinám a déšť sůl časem vsákne do půdy. Proto by se to s ní nemělo přehánět.

Některé velmi vytrvalé rostliny asi nikdy nezničíte úplně. Dlažba rozrostlým kořenům poskytuje ochranu, a proto je prakticky nemožné je zcela zlikvidovat. Počítejte raději s tím, že vyhraná bitva je jen dočasná a tažení do boje s plevelem tak budete muset časem opakovat.

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Kočičí řeč těla

Kočičí řeč těla

14. 10. 2021

O tom, že člověka kočka na své potřeby a pocity upozorňuje mňoukáním, jsme již psali. Ne každý však ví, že kočky mezi…

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

13. 10. 2021

Stále častěji slýcháme povzdechy, že dnešní motory v zahradní technice nevydrží tolik, co dříve. Není až tak výjimečné,…

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

13. 10. 2021

Kdysi platilo pravidlo, že dřevo zahřeje dvakrát. Poprvé při přípravě, podruhé v kamnech. Od léta do zimy pak naši…