Trápí vás plevel prorůstající spárami?

31. 05. 2021

Trápí vás plevel prorůstající spárami?

Plevel prorůstající mezi dlažbou či ve spárách chodníků a teras můžete zlikvidovat mnoha způsoby. Účinně se s ním dá sice bojovat pomocí různých herbicidů, pokud však nechcete v zahradě používat chemii, můžete vyzkoušet několik našich tipů, které mohou být stejně účinné.

Plevel odstraníte mechanicky

Vydloubat a vyřezat plevel ze spár špachtlí nebo starým nožem je k přírodě nejohleduplnější. Na druhé straně to dá nejvíce práce. Mladé a menší prorůstající rostliny lze relativně účinně zničit také pomocí tlakového čističe (tzv. wapky). Na současném trhu jsou dostupné i čističe spár, které plevel vytrhají pomocí kartáče.
Plevel rovněž můžete vypálit i horkovzdušnou pistolí nebo vypalovačem plevele, který je pro tuto práci přímo určený. Při vypalování však musíte dávat pozor, abyste nic nepodpálili.

Zkuste využít i „obyčejná kouzla“

Většině plevelů překvapivě nesvědčí obyčejný škrob. Plevel můžete posypat i jinými běžnými prostředky, které najdete doma. Dobrým nápadem může být i použití horké vody po uvaření brambor. Vařící voda dokáže zasáhnout i kořeny a co nezničí teplo, to dodělá škrob z brambor rozpuštěný ve vodě.
Zkusit můžete i obyčejný ocet. Ten lze použít neředěný, nebo si můžete namíchat roztok octa se solí a špetkou saponátu na nádobí. Ten pak aplikujte postřikovačem. Dávejte ale pozor, abyste nezasáhli i rostliny, které zahubit nechcete. Používejte jej proto za bezvětří v době, kdy neočekáváte déšť, který by roztok v krátké době spláchl, a tím snížil jeho účinnost.

Účinná je i samotná kuchyňská sůl. I tu můžete rozpustit ve vařící vodě a nalít do spár, nebo jí do spár přímo nasypat. Mějte však na paměti, že sůl škodí všem rostlinám a déšť sůl časem vsákne do půdy. Proto by se to s ní nemělo přehánět.

Některé velmi vytrvalé rostliny asi nikdy nezničíte úplně. Dlažba rozrostlým kořenům poskytuje ochranu, a proto je prakticky nemožné je zcela zlikvidovat. Počítejte raději s tím, že vyhraná bitva je jen dočasná a tažení do boje s plevelem tak budete muset časem opakovat.

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…