Stoprocentně fungující ochrana proti slimákům
06. 06. 2022
Ze semínka vypěstujete sazenici, zasadíte ji na záhon a za dva dny z ní zbude okousaný stonek. Tohle známe asi všichni. U nás si tahle již podruhé pochutnali slimáci na cuketě, proto jsem hledal zaručený způsob, jak cuketu ochránit.
Existuje spousta zaručeně fungujících návodů, jak slimáky odpudit, nebo jak jim zabránit v přístupu k rostlinám. Některé fungují lépe, jiní hůře a přiznám se, že jsem vyzkoušel mnoho těch, které nefungují vůbec. Je však jeden zaručený způsob, který sice nepůjde použít vždy, ale funguje dokonale.
Jako malý jsem měl spoustu hraček na baterie. Tehdy se hodně používaly ploché baterie, u kterých kontakty tvořily dva mosazné plíšky. Když jsem chtěl zjistit, kolik ještě v baterii zbývá energie, přiložil jsem mosazné kontakty na jazyk a podle síly nepříjemného brnění v jazyku jsem hned poznal, jestli je v baterii ještě nějaký proud.
Stejného principu se dá ale dobře využít i na různé slimáky a plzáky. Slimák je vlhký a i relativně malé napětí je mu nepříjemné. Stačí mu tedy dát do cesty dva dráty, do kterých pustíte napětí z kontaktů běžné 9 V baterie a můžete si být jisti, že takovou překážku nepřekoná. Je jen důležité zajistit, aby tyto dráty byly vedle sebe cca 1 cm a nikde se nedotýkaly.
V záhoně můžete sazenici ochránit například tak, že z PET lahve odstřihnete pás, do kterého uděláte ve dvou řadách nad sebou díry a ty propletete neizolovaným měděným drátem. Důležité je, aby byl drát bez přerušování po celém obvodu pásu. Proto drát nejprve protáhněte střídavě nad vnější a vnitřní stranou a následně se při proplétání s drátem vrátíte zpět, jen tam kde byl na vnější straně, jej protáhnete po vnitřní a opačně, tak jak je na obrázku níže:
Pokud byste na vnější straně nechali mezi drátem mezery, slimák by se mu mohl vyhnout. Stejný způsobem vytvoříte o cca 1 cm výš druhou řadu. Pak již stačí jen pomocí vodičů připojit obyčejnou 9V baterii a tuto bariéru umístit okolo sazenice. Baterii je vhodné dát do nějaké vodotěsné krabičky, aby se na ni nedostávala voda při zalévání. Stejně dobře ji ale můžete ochránit například izolační páskou.
Jestliže se nechcete proplétat s drátem, na trhu jsou dostupné i samolepící měděné pásky, které stačí nalepit jen z vnější strany ve dvou řadách nad sebou a opět stačí jen připojit baterii.
Podobným způsobem lze ochránit i truhlíky a květináče. Nalepíte okolo 2 pásky 1 cm nad sebou, připojíte baterii a máte jistotu, že slimák pásky nepřeleze. Tedy jen dokud se nevybije baterie.
Autor: TP
SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat
Moderní palivo s ethanolem může snadno poškodit zahradní techniku
10. 10. 2024Moderní palivo, které obsahuje až 10 % ethanolu, je sice vhodné pro použití v automobilových motorech, ale pro zahradní…
Topení dřevem: Proč je důležité používat výhradně suché dřevo
09. 10. 2024Topení dřevem je oblíbeným způsobem vytápění nejen pro jeho nižší náklady, ale také pro příjemnou atmosféru, kterou…
Podzimní úklid zahrady: Proč je důležité odstranit spadané listí
08. 10. 2024Podzimní období přináší nejen krásné scenérie plné barevných listů, ale také nezbytné práce na zahradě. Jedním z…
Jak správně uložit akumulátory na zimu, aby dobře sloužily i na jaře
07. 10. 2024Podzim je obdobím, kdy se většina zahradní techniky, elektrických motocyklů, elektrokol a dalších strojů napájených z…