Stoprocentně fungující ochrana proti slimákům

06. 06. 2022

Stoprocentně fungující ochrana proti slimákům

Ze semínka vypěstujete sazenici, zasadíte ji na záhon a za dva dny z ní zbude okousaný stonek. Tohle známe asi všichni. U nás si tahle již podruhé pochutnali slimáci na cuketě, proto jsem hledal zaručený způsob, jak cuketu ochránit.

Existuje spousta zaručeně fungujících návodů, jak slimáky odpudit, nebo jak jim zabránit v přístupu k rostlinám. Některé fungují lépe, jiní hůře a přiznám se, že jsem vyzkoušel mnoho těch, které nefungují vůbec. Je však jeden zaručený způsob, který sice nepůjde použít vždy, ale funguje dokonale.

Jako malý jsem měl spoustu hraček na baterie. Tehdy se hodně používaly ploché baterie, u kterých kontakty tvořily dva mosazné plíšky. Když jsem chtěl zjistit, kolik ještě v baterii zbývá energie, přiložil jsem mosazné kontakty na jazyk a podle síly nepříjemného brnění v jazyku jsem hned poznal, jestli je v baterii ještě nějaký proud.

Stejného principu se dá ale dobře využít i na různé slimáky a plzáky. Slimák je vlhký a i relativně malé napětí je mu nepříjemné. Stačí mu tedy dát do cesty dva dráty, do kterých pustíte napětí z kontaktů běžné 9 V baterie a můžete si být jisti, že takovou překážku nepřekoná.  Je jen důležité zajistit, aby tyto dráty byly vedle sebe cca 1 cm a nikde se nedotýkaly.

V záhoně můžete sazenici ochránit například tak, že z PET lahve odstřihnete pás, do kterého uděláte ve dvou řadách nad sebou díry a ty propletete neizolovaným měděným drátem. Důležité je, aby byl drát bez přerušování po celém obvodu pásu. Proto drát nejprve protáhněte střídavě nad vnější a vnitřní stranou a následně se při proplétání s drátem vrátíte zpět, jen tam kde byl na vnější straně, jej protáhnete po vnitřní a opačně, tak jak je na obrázku níže:

Pokud byste na vnější straně nechali mezi drátem mezery, slimák by se mu mohl vyhnout. Stejný způsobem vytvoříte o cca 1 cm výš druhou řadu. Pak již stačí jen pomocí vodičů připojit obyčejnou 9V baterii a tuto bariéru umístit okolo sazenice. Baterii je vhodné dát do nějaké vodotěsné krabičky, aby se na ni nedostávala voda při zalévání. Stejně dobře ji ale můžete ochránit například izolační páskou.

Jestliže se nechcete proplétat s drátem, na trhu jsou dostupné i samolepící měděné pásky, které stačí nalepit jen z vnější strany ve dvou řadách nad sebou a opět stačí jen připojit baterii.

Podobným způsobem lze ochránit i truhlíky a květináče. Nalepíte okolo 2 pásky 1 cm nad sebou, připojíte baterii a máte jistotu, že slimák pásky nepřeleze. Tedy jen dokud se nevybije baterie.

 

Autor: TP

 

SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…