Proč praskají rajčata?
08. 08. 2022
Také jste se radovali z nádherné úrody rajčat a ta vám z ničeno nic popraskala? Dá se tomu předcházet?
Příčinou praskání je nepravidelný přísun vody. Letos je počasí jako na houpačce. Dlouhé dny panuje tropické sucho jako na Sahaře, aby z ničeho nic přišla průtrž, kdy se z vyprahlého záhonu stává prakticky rýžové pole. Rostlina po déletrvajícím suchu najednou dostane tolik vody, že ji napumpuje do plodů a ty prasknou.
Snažte se proto o o pravidelný přísun vody, zalévejte rajčete denně, nejlépe podvečer, když slunce tolik nepálí. Rajčata samozřejmě zalévejte vždy ke kořenům, abyste zbytečně nenamokřili plody a listy. V teplých dnech by zapařené listy byly náchylné pro tvorbu plísňových onemocnění. Zálivka musí být nejen pravidelná, ale i přiměřená. Půda by neměla nikdy úplně vyschnout.
To ale může být problém na chalupě, kam dojíždíte jen na víkend. Přes týden půda vyschne na troud a v pátek se snažíte situaci zachránit tím, že rajčata důkladně zalijete. Tady si můžete pomoci automatickou závlahou. Instalace nemusí být nic složitého, vystačíte si s automatickým časovým spínacím ventilem, ke kterému připojíte například prosakovací hadici. Ventil každý den v nastavený čas pustí vodu do prosakovací hadice, ze které se voda rozlije do půdy ke kořenům.
Nechcete li investovat do automatické závlahy, můžete vyzkoušet některé odolnější odrůdy rajčat, které k praskání nejsou tolik náchylné. S výběrem vám poradí v každém zahradnictví.
Když už rajčata popraskají, není důvod k obavám. Jedná se o kosmetickou vadu, která nemá vliv na chuť. Popraskaná rajčata ale sklízejte co nejdříve a co nejrychleji je zpracujte. Praskliny mohou být vstupní branou pro plísně.
Autor: PST
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat
Podzimní úklid zahrady: Proč je důležité odstranit spadané listí
08. 10. 2024Podzimní období přináší nejen krásné scenérie plné barevných listů, ale také nezbytné práce na zahradě. Jedním z…
Jak správně uložit akumulátory na zimu, aby dobře sloužily i na jaře
07. 10. 2024Podzim je obdobím, kdy se většina zahradní techniky, elektrických motocyklů, elektrokol a dalších strojů napájených z…
Rozdíl mezi mechanickými a hydraulickými kotoučovými brzdami na elektrokolech
04. 10. 2024Kotoučové brzdy jsou na elektrokolech stále populárnější volbou díky jejich vyššímu brzdnému výkonu a schopnosti…
Jak vybrat malou domácí elektrocentrálu?
04. 10. 2024Malé domácí elektrocentrály s benzínovým motorem se mohou stát nenahraditelným pomocníkem při různých krizových…